X

Zeytin çekirdeğinin faydaları

Bir mucize olarak karşımıza çıkan zeytin çekirdeği neye iyi gelir ve sayısız özelliklerle donatılmış zeytin çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor, Zeytinin insan sağlığı açısından olumlu etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ayrıca zeytinyağının da sağlığa olan katkıları göz ardı edilemez. Bununla birlikte zeytin çekirdeği de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Gün geçmiyor ki zeytin ile ilgili yeni bir bilgi çıkmasın.

Kimi bilim adamlarına göre zeytin çekirdeği zararlı etkileri olan bir öğedir. Zeytin çekirdeğinin yapısı gereği iki tarafının sivri olması, yutulduğunda da midede tam olarak eriyip sindirilememesi sağlık açısından bazı sorunlara yol açabileceği fikrini geliştirmiştir.

Bazı bilim adamlarına göre de zeytin çekirdeğini ezerek tüketmek daha sağlıklıdır. Zeytin çekirdeğinin faydaları tam olarak belli değilse de, alanında uzman doktorların tecrübelerine dayanarak bazı faydalarından bahsetmek mümkün. Bunlar;

1- Sindirim sistemi:

Sindirim sistemi sorunları yaşayanlarda zeytin çekirdeğinin fayda sağladığı düşünülmektedir. Bazı doktorların zeytin çekirdeği yutan hastalarındaki süreci izlediklerinde iyileşme gözlemledikleri bilinmektedir.

2- Mide sağlığı:

Mide rahatsızlığı yaşayanların zeytin çekirdeği yuttuklarında yakınmalarının azaldığı görülmüştür. Daha çok mide yanması olanlarda olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Zeytin çekirdeği yutmanın ülser ve gastrit gibi bazı hastalıklara da iyi geldiğini düşünen tıp adamları bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili kesin bir bilgi de yoktur.

3- Basur:

Zeytin çekirdeğinin faydaları ile ilgili çalışmalar yapan bazı uzmanlar tarafından, zeytin çekirdeği yutanların basur sorunu yaşamadıkları belirtilmektedir.

4- Kabızlık:

Zeytin çekirdeğini toz ya da bütün olarak almak kabızlığa da iyi gelmektedir. Bu ifade bazı uzmanların hastaları üzerindeki etkilerinden ötürü ortaya atılmıştır.

5- Ağrı kesici:

Kırık ve çıkık nedeniyle yaşanan ağrıların hafifletilmesinde, zeytin çekirdeğinin faydalı olduğu belirtilmektedir.

6- Kanser:

Kanserle mücadelede zeytinin ve zeytinyağının etkileri bilinmektedir. Buna bağlı olarak zeytin çekirdeğinin de kanser riskini düşürdüğü düşünülmektedir. Burada aktarılan tüm faydaların tam bir bilimselliği yoktur ve kesinleştirilmemiş bilgilerdir.

Zeytin ağacına şöyle bir bakıldığında zeytin tanesi, zeytinyağı, zeytin çekirdeği ve zeytin yaprağı başlı başına bir şifa kaynağıdır. Her şifa kaynağının herkese iyi geleceği gibi yanlış bir kanıya varmak da hatalıdır. Her şeyin olduğu gibi bu şifa kaynağının da kontrollü tüketilmesi önemlidir.

Zeytin çekirdeğinin faydaları hakkında uzmanlar tarafından yapılmış açıklamalarYorumlar (13)

 • Aşağıdakilerin cevabını vermeniz mümkün mü? hiç bir yerde bulamadım lütfen cevaplarsanız sevinirim.
  zeytin çekirdeği midede erir mi veya yutmak zararlımı
  zeytin çekirdeği yutmak canan karatay
  zeytin çekirdeği zayıflatırmı
  zeytin çekirdeği yutmak ile ilgili bir hadis var mı?
  zeytin çekirdeğini mide eritirmi
  zeytin çekirdeği yutmak faydalı diyenlere kanmayın diyenler neye dayanarak böyle diyor.
  suna dumankaya zeytin çekirdeğinin faydaları hakkında oldukça faydalı bilgiler veriyor ama bir çoğuda bunu yalanlıyor buna ne diyeceksiniz?
  Son olarak, zeytin çekirdeğini yutmak zayıflatırmı?

 • Zeytin çekirdeğinin midede erimediği yazıyor yukarıda. En garanti olarak çekirdeği kırıp yemek lazım.

  Ek bilgi olarak, zeytin ve yoğurdun zehirlenmelere karşı etkili olduğu, zeytin ve incirin aç karnına yendiği zaman da bazı ölü hücreleri yenilediği söyleniyor.

 • Ben zeytin cekirdeklerini ve visne cekirdeklerini surekli olarak yutuyorum apandiste bi zarari var mi ? Yardimci olursaniz sevinirim?

 • SAKIN HA ! ZEYTİN VEYA VİŞNE ÇEKİRDEĞİ YARAR PALAVRASINI DİNLEMEYİN ...MAZALLAH BAĞIRSAK TIKANIKLIĞI İLE SERİ AMELİYATLARA ABONE OLURSUNUZ... YİYECEKSENİZ KAYISI ve ELMA ÇEKİRDEĞİ TÜKETİN . İÇİNDE LEATRİL ... MADDESİ BULUNUR ve KANSERİ ÖNLER....

  • Sen nasil bir felaket tellalisin? Yaw gunde 2 yada 3 tane ile kim oluyor kimin bagirsagi parcalaniyor yillardir yutarim bana bir sey olmamis .. sen neyinnkafasindasin.. 2 tane yut ve diskini incele bakalim zeytin cekirdegi cikiyormu cikmiyormu ondan sobra kalk zeytin cekirdegibhakkinda konus... Eytin sadece siyah zeytinden olusmaz.. biz egeliyiz kirma zeytin yer kirma zeytin cekirdeginide yutariz ..yok oram yok buram delindi diyenleri cahil ve komik buluyorum

  • yakın bir akrabam daha bir ay önce zeytin çekirdeğini yutup sindiremediği için bağırsaklarını tıkadı diyerek vefat etti

   • Amma atmissin haa.. zeytin cekirdegi olumu vakasi oylemi ...akraban olmeainicin 40 tane zeytin cekirdegi yutmus olmali... yalan olurda bukadar kuyruklu yalanida ilkkez duyuyorum okuyorum

 • Ben arda bir zeytin çekirdeği yutarım. Midemde de gayet güzel eriyor. Erimemiş olsa fark ederim. Zaten faydalı tarafıda eridiğinde içinde bulunan zeytin yağı özünün vücuda faydalı olmasıdır.

 • ZEYTİN ÇEKİRDEGİNİDEN HER SABAH 7 ADET ZETİN YENİR VE ÇIGİDİ YUTULUR HİÇ BİR YAN ETKİSİ YOKTUR ARTI SAYILMAYACAK KADARDA SAGLIK İÇİN ÇOK FAYDALİDİR..

 • Günde en az on tane zeytin çekirdeği tutarım çok şükür hiçbir sorunum yok

 • Midemde dev ülser var sancılarım korkunç oluyordu aç karnına ılık suyla 3,4 adet yuttuktan sonra oğünüde hafif ve sade geçirmek münasebetiyle midemdeki ve haliyle halet i ruhiyemdeki tesiri gayet olumlu. Palavra diyenlere bakmayın.ilk tv'de brahim saraçoglundan duymuştum kendisinden allah razı olsun denemesi bedava.tavsiye ederim.unutmayın arkasına öğünü hafif geçiriyorsunuz

 • Zeytin cekirdegi yutrugu icin olmus yok artik daha ne .. ben yillardir gunde 3 tane ac karnina yutuyorum bana birsey olmadi bu olennkisi 1 tabak zeytin cekirsegimi yemis lafa bak ya.. egeli olupta zeytin cekirdegi yutmayin aman ha diyen biri cikmamistir bu tur zirvaliklari omrunde zeytin gormemis. Zeytini sadece siyah zeytin olarak bilen kesim diyebilir ancak..... zeytin midede erir.. yutbakalim diskinda cikiyormu bi bak sobra kalk zeytin zararli diye konus

Купить Тадалафил

www.bestseller.reviews

classic american novels