Zeytin çekirdeğinin faydaları

zeytin çekirdeğinin faydaları

Bir mucize olarak karşımıza çıkan zeytin çekirdeği neye iyi gelir ve sayısız özelliklerle donatılmış zeytin çekirdeğinin faydaları saymakla bitmiyor, Zeytinin insan sağlığı açısından olumlu etkileri herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ayrıca zeytinyağının da sağlığa olan katkıları göz ardı edilemez. Bununla birlikte zeytin çekirdeği de bazı hastalıkların tedavisinde kullanılmıştır. Gün geçmiyor ki zeytin ile ilgili yeni bir bilgi çıkmasın.

Kimi bilim adamlarına göre zeytin çekirdeği zararlı etkileri olan bir öğedir. Zeytin çekirdeğinin yapısı gereği iki tarafının sivri olması, yutulduğunda da midede tam olarak eriyip sindirilememesi sağlık açısından bazı sorunlara yol açabileceği fikrini geliştirmiştir.

Bazı bilim adamlarına göre de zeytin çekirdeğini ezerek tüketmek daha sağlıklıdır. Zeytin çekirdeğinin faydaları tam olarak belli değilse de, alanında uzman doktorların tecrübelerine dayanarak bazı faydalarından bahsetmek mümkün. Bunlar;

1- Sindirim sistemi:

Sindirim sistemi sorunları yaşayanlarda zeytin çekirdeğinin fayda sağladığı düşünülmektedir. Bazı doktorların zeytin çekirdeği yutan hastalarındaki süreci izlediklerinde iyileşme gözlemledikleri bilinmektedir.

2- Mide sağlığı:

Mide rahatsızlığı yaşayanların zeytin çekirdeği yuttuklarında yakınmalarının azaldığı görülmüştür. Daha çok mide yanması olanlarda olumlu etkileri olduğu görülmüştür. Zeytin çekirdeği yutmanın ülser ve gastrit gibi bazı hastalıklara da iyi geldiğini düşünen tıp adamları bulunmaktadır. Bu konu ile ilgili kesin bir bilgi de yoktur.

3- Basur:

Zeytin çekirdeğinin faydaları ile ilgili çalışmalar yapan bazı uzmanlar tarafından, zeytin çekirdeği yutanların basur sorunu yaşamadıkları belirtilmektedir.

4- Kabızlık:

Zeytin çekirdeğini toz ya da bütün olarak almak kabızlığa da iyi gelmektedir. Bu ifade bazı uzmanların hastaları üzerindeki etkilerinden ötürü ortaya atılmıştır.

5- Ağrı kesici:

Kırık ve çıkık nedeniyle yaşanan ağrıların hafifletilmesinde, zeytin çekirdeğinin faydalı olduğu belirtilmektedir.

6- Kanser:

Kanserle mücadelede zeytinin ve zeytinyağının etkileri bilinmektedir. Buna bağlı olarak zeytin çekirdeğinin de kanser riskini düşürdüğü düşünülmektedir. Burada aktarılan tüm faydaların tam bir bilimselliği yoktur ve kesinleştirilmemiş bilgilerdir.

Zeytin ağacına şöyle bir bakıldığında zeytin tanesi, zeytinyağı, zeytin çekirdeği ve zeytin yaprağı başlı başına bir şifa kaynağıdır. Her şifa kaynağının herkese iyi geleceği gibi yanlış bir kanıya varmak da hatalıdır. Her şeyin olduğu gibi bu şifa kaynağının da kontrollü tüketilmesi önemlidir.

Zeytin çekirdeğinin faydaları hakkında uzmanlar tarafından yapılmış açıklamalar

13 Comments

 1. meltem polat 16 Şubat 2017
 2. Yasin 13 Mart 2017
 3. Masal 4 Mayıs 2017
 4. Namık ünlü 11 Temmuz 2017
  • arife 14 Şubat 2018
   • Figen 31 Mart 2018
  • Figen 31 Mart 2018
 5. Turgutc 10 Aralık 2017
 6. hamza 11 Aralık 2017
  • Figen 31 Mart 2018
 7. Hüseyin ŞİMŞEK 27 Şubat 2018
 8. Uğur 1 Mart 2018
 9. Figen 31 Mart 2018

Leave a Reply

medicaments-24.net

www.medicaments-24.net

посуда для выпечки