Yüzmenin Faydaları, Yüzmek Neye İyi Gelir?

Yüzmenin Faydaları, Yüzmek Neye İyi Gelir? 1

Yüzmek, sağlığımız için en faydalı olan sporlardandır. Düzenli olarak yüzen kişilerde başta kalp, göğüs, akciğer, diyabet ve yüksek tansiyona karşı koruma sağlar. Yüzmek, vücutta olan tüm kasların çalışmasını sağlar, akciğer kapasitesi genişler ve vücut çok daha fazla oksijen alır. Her yaş aralığında yapılabilen bir spordur. Çocukluk çağından, yaşlılık dönemine kadar rahatlıkla yapılabilir. Haftada 3-5 kez yüzme, metabolizmanın hızlanmasını sağlar ve daha fit görünüm sağlar. İşte, yüzmenin faydaları;

Vücudun tüm kasları çalışır;

Yüzme esnasında, vücudunuzda olan tüm kaslar organize şekilde çalışır. Bu sayede, esneklik ve kas dokusunun sağlığı artar. Su içinde yapılan egzersizlerde çok daha az yorulursunuz, çünkü suyun kaldırma kuvveti sayesinde kendinizi çok daha hafif hissedersiniz. Kaslar çok iyi çalışırken, çok fazla yorgunluk hissetmezsiniz.

Eklem sağlığı;

Yüzme sayesinde eklem ve kemikler kuvvetlenir. Eklem sorunları ve hastalıkları hızla iyileşir. Bu nedenle eklemleri hasta olan kişiler, su içinde çok daha rahat egzersiz yaparak, eklem ve kemik sağlığını kuvvetlendirebilirler.

Kasların uzaması;

Yüzme sayesinde kasların uzaması sağlanır. Kasların esnekleşmesi ve kuvvetlenmesi ile birlikte, yüzme ile kaslar da arttırılmış olur.

Akciğer kapasitesinde olan artış;

Akciğerlerin hava tutma kapasitesi yüzme sporu ile artar. Bu sayede, vücudun her noktasına çok daha fazla oksijen gitmeye başlar. Üstelik, astım gibi şikayeti olanlara yüzme ilk olarak tavsiye edilen spordur.

Kilo vermek;

Yaklaşık olarak 1 saat kadar yüzmek veya su içinde 1 saat kadar hareket etmek, 500 kalori yakmanızı sağlamaktadır. Yüzme sonrası kalori yakımı devam ettiğinden, uzun vadede yüzme sporu kilo vermeye yardımcıdır. Üstelik, yüzme vücudun şekillenmesine yardımcıdır. Yüzen kişilerde vücut, omuzlardan, kol, bacak ve basenlerden şekil alarak daha fit görünür.

Yüzmenin diğer sporlara etkisi;

Yüzmenin pek çok çeşidi vardır. Bu sayede, yapılacak olan diğer sporlara karşı performansınızın artmasını sağlamaktadır. Uygulanacak olan çeşitli yüzme egzersizleri sayesinde, akciğer kapasitesi artmakta, kaslar esnekleşip kuvvetlenmekte, yapılan diğer sporlarda daha kuvvetli olmanızı sağlamaktadır.

İyileştirici etki;

Herhangi hastalıkta ya da travmalardan sonra, iyileşme için yüzme egzersizi kullanılır. Zihni temizler, endişeyi engeller, stresi alır ve sakinleştirici etki yaratır. Bu nedenle, ruhsal sıkıntılarda da rahatlıkla yüzülebilir. Üstelik, salgılanan endorfin sayesinde kendinizi canlı, enerjik ve mutlu hissedersiniz.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/yuzmenin-faydalari/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

https://chemtest.com.ua/

варденафил инструкция по применению цена аналоги

www.swiss-apo.net