Yara izi kalmaması için krem önerileri

Yara izi kalmaması için krem önerileri 1

Yara izi ve dikiş izi kalmaması için bir çok tedavi yolu bulunmaktadır, kremler estetik operasyon ve bunun gibi bir çok seçenek, ancak şimdi sizlere yara izini en iyi tedavi eden kremlerden bahsedeceğiz, yinede doktorunuza danışmadan kullanmamanızı öneriyoruz. Öncelikle Yara izi, ciltte ya da deride meydana gelen deformasyonlar olarak tanımlanır. Yaranın olduğu yerdeki hücreler ölüdür ve yaranın iyileşip iz bırakmaması için bu ölü hücreler yok edilip canlı hücrelerin oluşması sağlanmalıdır. Bu, bazı yaralar için uzun bir süreçtir ve bu süreci hızlandırmak amacıyla bazı kremlerden yararlanılabilir. İşte, yara izi ve bu yara izlerinin, dikiş izlerinin kalmaması için krem önerileri;

Yara izini iyileştiren pek çok krem eczanelerde satılmaktadır. Bu kremlerden hangisinin kullanılması gerektiğini belirlemek için, öncelikle yaranın sebebinin bilinmesi gerekmektedir. Yara izi için kullanılacak olan kremler, yanık izlerinde kullanılacak olan kremlerden farklıdır. Krem kullanmaya başlamadan önce uzman bir dermotolog tarafından muayene yapılmalı ve kullanılacak krem buna göre belirlenmelidir ve bu yazı sadece ön bilgi olarak hazırlanmıştır kesinlikle tavsiye niteliği taşımaz.

Yara izini yok eden kremler

Contractubex jel krem; Piyasada bulunan en iyi ve en etkili yara izi gideren kremlerin başında gelmektedir. Bunun böyle olup olmadığını belirlemek bizim işimiz değil tabi… Kremin kullanımı sırasında özellikle dikkat edilmesi gereken nokta kullanımdan sonra güneşe çıkmamaktır. Kullananlar yara izi giderme konusunda Bepanthen’den daha etkili olduğunu belirtmektedirler. Daha çok dikiş varsa dikişlerin alınmasından sonra kalan yara izlerini gidermek amacıyla kullanılmaktadır.

Fucidin krem; Vücuttaki çıban ve sivilce gibi problemlerde kullanılan Fucidin krem, bu tür yara izlerinin giderilmesinde etkilidir. Bu krem yanık tedavisinde iz kalmasını önlemek amacıyla da kullanılabilmektedir. Cilt üzerindeki işlemlerden sonra ödem meydana gelmesini önlemek maksadıyla da kullanılır. Ayrıca epilasyon uygulamaları neticesinde oluşan cilt tahrişlerini ve sivilceleri de gidermektedir. İçeriğindeki antibiyotik sayesinde, ciltte meydana gelebilecek enfeksiyonların önlenmesinde de etkili olan bu krem cilt dostudur.

İlvina salyangoz özlü krem; Daha çok ciltteki leke biçimindeki izlerin giderilmesinde etkilidir. Eczanelerde sivilce izlerinin iyileştirilmesi amacıyla aranılan ve en fazla satışı olan kremdir. Cilt lekeleri için kullanan kişiler de bu kremden memnun kalmaktadırlar. İlvina kremi kullanırken, gözaltı kapaklarına ve göz çevresine gelmemesine dikkat edilmelidir. İlvina krem, yaşlanma geciktirici (anti aging) özelliği olan bir kremdir ve bunu kullanan kişiler, ciltlerinin sıkılaştığını, canlı ve parlak olduğunu belirtmektedirler.

Madecassol krem; Bağ dokunun oluşmasını hızlandıran Madecassol, daha çok 1’inci ve 2’inci derece yanık tedavisi ile birlikte yanık izi tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca lokal deri ülserleri, meme başı yaraları ve çatlakları, sünnet sonrası yaraların iyileşmesi, küçük cerrahi müdahaleler, radyoterapi sonrası ve perine yırtıkları gibi durumlarda kullanılan bir kremdir. Yanık izi için kullananlar oldukça olumlu sonuçlar alındığını söylemektedirler. Bu kremi meme başı çatlaklarının tedavisinde kullanan kadınlar, kremi kullandıktan sonra eğer emziriyorlarsa mutlaka meme başını temizlemelidirler.

Expigment krem; Bu krem, cildi soyarak yenilenmesini sağlamaktadır. Ayrıca yara izi tedavisinde de en etkili kremlerden biridir. İçeriğinde yüksek oranda hidrokinon vardır ve bundan dolayı doktor tavsiyesi dışında kullanılmamalıdır. Krem, özellikle cilt lekelerinin renginin açılmasında da oldukça etkilidir. Kullanımdan sonra tıpkı güneş yanıklarında olduğu gibi cilt soyulur. Son olarak çiller ve güneş lekelerinin giderilmesi amacıyla da kullanılabilir.

Fenirepair jel krem; Yara izi oluşmasını azaltan bir etkiye sahip olan krem, 5,5 pH değeriyle hücre yenilenmesinin hızlanmasında gerekli olan nemi sağlamaktadır. Fenirepair krem, soğutucu bir özelliğe sahip olduğu için ağrı kesici olarak da kullanılabilmektedir. Kuru ya da nemli yaralarda kullanılabilen bu jel krem, cildin nem ve su dengesini korumaktadır. İlaçlara alerjisi olanların veya her ilacı kullanamayan çocukların rahatlıkla kullanabileceği bir kremdir.

Zdrave Universal krem; Ciltteki renk bozukluklarının giderilmesinde kullanılan krem, yara izlerinin iyileştirilmesinde de etkilidir. Daha çok uçuk ve sivilce tedavisinde oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca sivilce oluşumunun önüne geçme konusunda da fayda sağladığı belirtilmektedir. Güneş yanıklarında kullanıldığında kişiyi rahatlatmakta ve tahrişin etkilerini azaltmaktadır. Bebeklerde ise pişiklerin rahatlatılması amacıyla kullanılabilir. Kasık ve koltuk altı gibi sıcağa hassas olan ve tahriş olabilen alanlardaki hassasiyetin giderilmesini de sağlar.

Dermatix Sigel ultra jel; Özellikle koyu renkteki yara izlerinin rengini açmaya yarayan ve kabarmış olan yara izlerini iyileştiren jel kremlerden biridir. Görünümü şeffaf silikon gibidir ve yara izlerinin düzelmesini sağlar. Bu jel krem uygulandıktan sonra 5 dakika kadar beklenir. Renksiz ve kokusuz bu jel sürülen bölgede yağsız bir tabaka oluşturur ve yara izinin kapanmasını sağlar. Günde 2 defa2 ay süreyle kullanıldığında başarılı sonuçlar vermektedir.

Mederma krem; Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip olan Mederma krem, sivilce izlerinin giderilmesinden ameliyat izlerini iyileştirmeye kadar geniş bir alanda kullanılmaktadır. Ayrıca nemlendirici özelliğe sahiptir ve bitki özlü olduğundan dolayı özellikle tercih edilmektedir. Yara izlerinin üzerine günde 3 defa doğrudan sürülür ve iyice emilmesi sağlanır.

Oksitin krem; İçeriğinde bulunan çinko sayesinde özellikle küçük çaplı yanıklarda, cilt tahrişlerinde ve pişiklerde etkili bir şekilde kullanılabilir. Eğer meme başı çatlaklarınız varsa, doktorunuzun tavsiyesiyle kullanma imkanınız var. Daha çok enfekte olmamış yaralarda ve yara izlerinin giderilmesinde kullanılan kremlerdendir.

Xeragel krem; Silikon jel formundaki Xeragel krem, estetik yönden iyi bir cilt isteyen kişilerin yara izlerinde kullanılabilir. Özellikle kol, yüz, boyun ve dirsek bölgelerinde kullanılan bir kremdir. Piyasada satılmakta olan diğer kremlere göre biraz daha pahalıdır. Dünya genelinde yaygın olarak kullanılan tanınmış bir kremdir ve yara izlerinin giderilmesindeki etkileri ispat edilmiştir. Çocuklardaki yara izlerinde de kullanılan kremi uygulamadan önce, yaranın olduğu alanın temizlenmesi gerekmektedir.

Scar Zone krem; 15 faktör güneş koruması da sağlayan Scar Zone krem, sivilcelerin tedavisinde kullanıldığı gibi yara izlerinde de rahatlıkla kullanılabilmektedir. Hassas ciltlerde ve çocuklarda da kullanılabilen krem, dikiş izlerinden, böcek ısırmalarından, sıyrıklardan, yanık izlerinden ve yaralanmalardan meydana gelen yara izlerinin iyileştirilmesinde oldukça etkili olmaktadır. Aknelere karşı da kullanılabilen çeşitleri olduğu için, yara izinin giderilmesi için olduğunu belirterek istemelisiniz.

Scarex jel krem; Yara izinin giderilmesine destek sağlayan krem yaranın üzerine doğrudan sürülebilmektedir. Aşırı kalojen oluşumunu önleyen jelin, yara izlerini iyileştirdiği klinik olarak ispat edilmiştir. Silikon yeni deriyi koruduğu sırada yara izinin tedavisini de yapmaktadır. Gebelik yara izleri, yanık yara izleri, sezaryen yara izleri, akne yara izleri, yarık dudak ameliyatı sonrası yara izleri, estetik ameliyatı bölgesindeki yara izleri, piercing ve dövme çıkarma yara izleri üzerinde oldukça etkili bir kremdir.

Pohli krem; Bu krem cildi temizlediği gibi pürüzsüz bir görüntü sağlamaktadır. Pohli krem siyah noktalar, cilt bakımı ve sivilce izlerinde de kullanılabilmektedir. Bitkisel özlü bir kremdir ve fiyatı da gayet uygundur. Güneş kaynaklı kahverengi cilt lekelerinin yok edilmesinde de kullanılabilir. Kremi uygulamadan önce cildinizi ılık suyla temizlemeniz tavsiye edilmektedir. Her gün 2-3 kez rahatlıkla uygulanabilir.

Regenia krem; Yıpranan cildin kendi kendini yenilemesine destek için kullanılmaktadır. Paraben içermediği için cildi korur ve hücre yenilemesini hızlandırır. Güneşin zararlı ışınlarının etkilerini, alerji, stres ve hava kirliliğinin yol açtığı cilt yıpranmalarına karşı koruma sağlar. Derin yara izleri olmamak şartıyla, bazı yara izlerinin tedavisinde doktorlar tarafından kullandırılmaktadır.

Kaynak: Bu yazı, ciltsitesi.com/cilt-sagligi/yara-izi-kalmamasi-icin-krem-onerileri/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

3 Comments

  1. 21 Temmuz 2018
  2. 23 Temmuz 2018
  3. 23 Temmuz 2018

Leave a Reply

kamod.net.ua

kamod.net.ua

chemtest.com.ua/