Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi) ve Yakın Gözlüğü

Yakın Görme Bozukluğu (Presbiyopi) ve Yakın Gözlüğü 1

Yakın Görme Bozukluğu – Yakın Gözlüğü – Presbiyopi: Yakını görmeme, hemen hemen hepimizin ortak sorunları arasındadır. 40 yaş sonrasında oluşan bu durum, kişinin yakını görmemesi nedeniyle gözlük kullanılmasına yol açmaktadır. Son yıllarda, yakını ve uzağı görmeyen hastalara uygulanan ameliyatlar, yaşam kalitesini arttırdığından çok ilgi görmektedir. Uzak ve yakın gözlüğünüzden kurtulmak için, lasik ya da mercek ameliyatı uygulanmaktadır.

Presbiyopi yani yakın görme bozukluğu nedir?

Yakın görme bozukluğu, yaklaşık olarak 40 yaş sonrasında ortaya çıkmaktadır. Yaşla birlikte göz merceği uyum sağlama yeteneğini kaybetmeye başlar. Bu nedenle, gözlük mercekleri ile bu durum kontrol altına alınır.

Neden herkes yakın gözlüğü kullanmaz?

Göz bozukluğu olmayan insanlar, 40 yaş sonrasında küçük yazıları okumakta zorluk çekmektedirler. Bu durumda gözlük takılır. Hipermetrop olan kişiler erken yaşlarda okuma gözlüğü, miyop olanlarsa uzak için gözlük kullanmaktadır. Miyop olanlar zaten yakını görürler, fakat bu durum presbiyoti olmadıkları anlamına gelmemektedir.

Bazı insanlarda göz numaraları birbiriden farklıdır. Bir göz yakını diğeri uzağı görmeyebilir. Bu durum doğuştan geliştiğinden, yakın ve uzağı görmek için gözlük kullanmaya gerek yoktur.

Yaş ilerledikçe gözde katarakt oluşur. Bazı kataraktlar kaynaklı olarak miyopi gelişir ve okuma gözlüğü kullanma gereği biter. Bu durumda uzak görüş bozulmaktadır.

Presbiyopi, yakın görme bozukluğu tedavisi:

Hastaya okuma gözlüğü verilir. Uzak görme bozukluğu da hastada varsa, yakın uzak gözlüğü bir çerçevede kullanılır. Özel, presbiyoti kontakt lensleri de vardır. Yaş ilerledikçe bu lensleri kullanmak zorlaşır.

Yakın görme bozukluğunda ameliyat:

Yakın görme bozukluğunda lazer ameliyat ile sorun çözümlenir. Ameliyatlarda çok fazla seçenek vardır. Bu seçeneklerden hangisi olacağına doktorunuz karar verecektir.

Yakın görme bozukluğu ameliyatları nelerdir?

Monovizyon ameliyatı; Bir gözü hafif miyop olanlara uygulanan bir ameliyattır.

Multifokal göz içi mercek; Yüksek hipermetrop olanlarda uygulanır.

Pek çok cerrahi şekli vardır. Fakat, bazıları tercih edilmez. Bazıları da sadece özel durumlarda uygulanmaktadır.

Yakın gözlüğü kullanan hastalara önerilen cerrahi nedir?

Bunun için iyi bir göz doktoruna gitmek ve detaylı muayene olmak gerekmektedir. Eğer, gözlükten kurtulmak ve ameliyat olmak istiyorsanız, deneyimli bir göz doktoruna danışmakta fayda vardır.

Kaynak: kaskaloglu.com

Leave a Reply

прием дапоксетина

https://buysteroids.in.ua

https://buysteroids.in.ua