Vulva kanseri ve Vajen kanseri

vulva ve vajen kanseri

Vulva kanseri ve Vajen kanseri: Kadınlarda dış genital bölgede olan kanserlere vulva kanseri, vajina mukozasında olanlara ise vajen kanseri denilmektedir. Vulva ve vajina kanserlerinde erken tanı ve teşhis önemlidir. Vulva kanseri 60 yaş üzeri, vajen kanseri ise 45-65 yaş aralığında kadınlarda görülür. İşte, vulva ve vajen kanseri ;

Vulva kanseri

Dış genital organda oluşan vulva kanseri, bölgede kitle, kanama, renk değişiklikleri, kaşıntı ve ağrı ile kendini belli eder. 60 yaş üzerinde olan kadınlarda görülen vulva kanseri, geç anlaşılan bir kanser türüdür. Kanserin tanısı biyopsi ve patoloji incelemesi ile koyulur.

Vulva kanserinde, sigara kullanmak, genital kondilom(HPV), obezite, diyabet, hipertansiyon ve düşük sosyoekonomik durum risk teşkil etmektedir. Vulva kanserinde tedavi, cerrahi ve radyoterapi uygulaması ile yapılır. Vulva kanserinde, erken dönemlerde cerrahi uygulama ile vulvada olan kanserli doku çıkarılır. Radyoterapi, vulva kanserinde çok etkilidir. Cerrahi operasyon öncesi kitleyi küçültmek için kullanılır. Bazen, operasyon sonrası kullanılabilir.

Her kanser türünde olduğu gibi vulva kanserinde hastalığın evresi ve yayılması önemlidir. İlk evrede, sağlığa kavuşma %90 dır. Fakat, son evrede bu oran %18’dir. Bu nedenle rahatsızlık hissetmeden düzenli olarak senede 1 defa kadın doğum uzmanına kontrole gidilmelidir.

Vajen kanseri

Kadınlarda vajina kanseri 45-65 yaş aralığında görülür. Vajenin dokusunda oluşan bu kanser türü, HPV virüsü kaynaklıdır. Vajen kanseri en ufak sürtünmeye bile naziktir. Cinsellikte kanamalara neden olur. İdrar torbasına ve kalın bağırsağa yakın olduğundan  idrar yaparken yanma, kanama ve ağrılı dışkı çıkarmaya neden olabilir.

Vajina kanseri tanısında genelde vajinada tümör alanı rahatlıkla görülür. Bölgeye yapılan biyopsi ile tanı kesinleşir. Sıklıkla skuamöz hücreli karsinom olarak ortaya çıkar. Kanser, lenflere yayılır ve diğer organlara atlayabilir.

Vajina kanserinde tedavi planlaması kanserin ilerlemesi ve büyüklüğüne göre yapılır. Eğer, kanser vajinanın üstünde ve rahim ağzına yakın bölgedeyse cerrahi operasyon ile vajenin %30’u dışarıya alınırken lenf bezleri de çıkarılır. Cerrahi sonrası radyoterapi ile kanserin tekrar nüksetmesi önlenir. Eğer, kanser vajinanın orta kısmındaysa ameliyat yapılmaz sadece radyoterapi verilir. Kanser alt vajina bölgesindeyse vajinanın alt kısmı çıkarılır. Radyoterapi ameliyat sonrası uygulanır.

Leave a Reply

Augmenter le potentiel

www.medicaments-24.com