Vücudumuzun günlük su ihtiyacı ne kadar?

Vücudumuzun günlük su ihtiyacı ne kadar? 1

İnsan vücudu günlük ne kadar suya ihtiyaç duyar. Vücut ağırlığının %60’ı kadar sudur. Su vücudun temizlenmesi ve vücudun toksinlere karşı korunması açısından çok büyük öneme sahiptir. Günlük 2,5 litre su içmemiz gerektiği söylenir. Ancak günlük içilmesi gereken su miktarı hayat tarzına, yaşam stiline göre değişkenlik göstermektedir.

Ne Kadar Suya İhtiyacınız Var?

Vücudumuzda su kaybı yalnızca idrarla olmaz. Terleme, nefes alma vücudun su kaybettiği fonksiyonlardır. Vücudun kaybettiği bu suyun öncelikle suyla daha sonra sıvı gıdalarla alınması gerekmektedir. Vücut susuz kaldığında başta halsizlik meydana gelecektir. Ancak susuzluktan kaynaklı olarak böbrek hastalıkları da görülmektedir.

Kaybettiğimiz Sıvıyı Nasıl Alırız?

Vücudumuz nefes alırken, idrar sırasında ve terlemeyle su kaybetmektedir. Vücudun idrarla bir günde kaybettiği su miktarı ortalama 1,5 litreyken, nefes almayla 1 litre kadar su kaybedilmektedir. Yani doktorların devamlı günde en az 2,5 litre su için demelerinin hesabı aslında vücudun günlük 2,5 litrelik kayıp suyunun yeniden alınmasıdır. Bu vücutta su eksiği meydana gelmemesi için oluşan miktardır.

Besin Yönünden Sıvı İhtiyacı

Bazı kişiler suyun tadını sevmezler ve bunun üzerine su yerine sıvı içecekler tüketiyorum der. Ancak sıvı içecekler su yerine geçmemektedir. Günlük alınması gereken 2,5 litre su vücudun kaybettiği sudur. Ancak bunun üzerine vücudun besinsel sıvı ihtiyacı da bulunmaktadır. Meyve suları, yemek suları, çay, kahve gibi sıvı gıdaların da gün içinde mutlaka alınması gerekmektedir. Doktorların söylediğine göre erkeklerin günde 3 litre kadar sıvı gıda tüketmesi gerekirken, kadınların günde 2,2 litre kadar sıvı gıda tüketmesi gerekmektedir.

Yeterli miktarda su ve sıvı gıda alıp almadığınızı idrar renginizden tespit edebilirsiniz. Eğer ki idrar renginiz koyu ve sarı rengiyse yeterli miktarda idrar almıyorsunuz demektir. Ancak açık renkte ya da renksiz gibi idrarınız bulunuyorsa yeterli miktarda su ve sıvı gıda alıyorsunuz demektir.

Egzersiz İçin Alınacak Sıvı Miktarı Değişiyor

Egzersiz yaparken terlersiniz ve dolayısıyla günlük olarak terlemeyle kaybettiğiniz sıvı miktarı artmaktadır. Kaybedilen sıvı yapılan egzersizin ağırlığına ve yoğunluğuna göre de değişkenlik göstermektedir. Çok fazla güç sporları yapmak ya da uzun maraton koşuları yapmak çok fazla su kaybettireceğinden çok fazla su içmeyi gerektirecektir. Ya da daha hafif yapılan pilates gibi sporlar ya da evde yapılan egzersizlerde daha az terleyecek dolayısıyla daha az sıvı kaybedeceksiniz. Bu durum da fazladan saatten bir bardak su içmeniz yeterli olacaktır.

Çevre Faktörü Alınması Gereken Sıvı Miktarını Etkiliyor

Yaz aylarınızda daha çok su içersiniz değil mi? Peki bu durum sıcağın boğazını kuruttuğundan mıdır? Hayır, sıcak havalarda daha çok terleriz ve dolayısıyla vücut daha fazla su kaybeder. Bu durum ise vücudun normalden daha susuz kalmasına sebep olacağından beyne su içme sinyalleri gönderir. Bu durum da gösteriyor ki çevre faktörü vücudun ihtiyacı olan su miktarını artırmaktadır.

Hastalık ve Sağlık Koşulları Sıvı İhtiyacını Artırıyor

Bazı hastalık ve sağlık koşulları da vücudun sıvı ihtiyacını artırmaktadır. Kusma, ishal gibi hastalıklar sıvı kaybına sebep olmaktadır. Kusma ve ishal sonrasında vücut ani sıvı kaybına uğradığı için halsizlik gibi durumlarda görülmektedir. Bu etkilerin azalması için sıvı alımınızı artırarak, vücudunuzda eksik kalan sıvı miktarını tamamlamalısınız.

Hamilelik ve Emzirme Döneminde Sıvı İhtiyacını Artırmaktadır

Hamilelik dönemlerinde anne adayı günlük minimum 2,5 litre su almalıdır. Ancak emzirme dönemlerinde anne süt dışında sıvı kaybına da sebep olmaktadır. Bu durum da anne adayının su ihtiyacını artırmaktadır. Bunun için de günlük en az 3 litre su tüketilmelidir.

Leave a Reply

https://buysteroids.in.ua

www.farm-pump-ua.com/farmakologiya.html

https://buysteroids.in.ua