Varikosel Nedir Tanı ve Tedavisi Hakkında Bilgi

varikosel ve tedavisi

Ülkemizde bebek sahibi olamayan çiftlerde ilk akla gelen şey kadın fizyolojisindeki sorunlardır. Erkeklerde görülen varikosel her dört erkekten birine babalık duygusunu yaşatmayan bir hastalıktır. Erkek kısırlığının en önemli ve başta gelen nedenlerinden biri olan varikosel, birçok erkeğin korkulu rüyası durumunda. 

Varikosel nedir?

Yumurtadaki kirli kanın toplanmasını sağlayan damarların genişlemesine varikosel denmektedir. Yetişkin erkeklerin %10’unda karşılaşılan varikosel, ergenlik çağında gelişirse yumurtaların küçük kalmasına sebep olmaktadır. Çocuğu olmayan erkeklerin de yaklaşık %25’inde bu hastalığa rastlanmaktadır. Erkeklerin sağlıklı spermler üretebilmesi için testisler skrotum adı verilen, vücudun dışında yer alan torbanın içinde yer alırlar ve bu sayede de kişinin vücut ısısından etkilenmemesi sağlanır. Venlerde yani toplayıcı damarlardaki bazı zararlı maddeler sperm kalitesini olumsuz etkilemektedir ve genellikle sol tarafta olmakla birlikte her iki tarafta da olabilmektedir.

Varikosel tanılaması ve tedavi

Varikosel tanısı üroloji uzmanınca yapılacak olan fiziksel muayene ile konulmaktadır. Hastanın aşırı kilolu olması, testisinin yukarıda ve skrotumun az gelişmiş olması ve fiziksel muayenede şüphe edildiğinde USG denen film çekilmektedir. Yumurta ağrısına da sebep olabilen varikosel hastalığında tedavi, başvuru şikayeti ve yapılan testler neticesinde belirlenmektedir. Ergenlik çağındaki hastalarda varikoselli olan testis diğerine göre küçükse ameliyat yapılması tavsiye edilmektedir.

Ağrı sebebi ile doktora başvuran hastalara ağrı kesici kullanmaları, testisi aşan iç çamaşırı giyilmesi ve mümkün olduğunca uzun süreli ayakta kalınmaması tavsiye edilir. Devam eden ve geçmeyen şikayetlerde gerekli görüldüğünde cerrahi yöntem düşünülür.

Hastanın ameliyatından önce sperm kalitesinde bozukluk olduğunun kesinleşmesi için en az iki kez spermiogram yaptırılmalıdır. Spermin yapısında bir bozukluk olduğu belirlenmiş, genetik ya da hormonal başka bir hastalık olduğu düşünülmüyorsa cerrahi müdahale önerilir. Varikosel ameliyatı sonrası sperm kalitesinde %70’lik bir artış görülür ve bu durumun gebeliğe yansıması da yaklaşık %40-50 civarındadır. Kısaca varikosel hastalığı erkeklerde tanılaması ve tedavisi zor olmayan bir hastalıktır. Testislerinde ağrısı bulunanların, testisinde küçülme fark edenlerin ve çocuk sahibi olmak isteyenlerin üroloji uzmanına görünmelerinde fayda vardır.

Daha detaylı bilgi için aşağıdaki konuya da göz atabilirsiniz.

Varikosel Nedir? Varikosel Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi

Leave a Reply

espresso latte machines

www.bestseller.reviews

www.pills-generic.com/potenzmittel/depoxetin-60mg