Rahim yırtılması (Uterin rüptür ve dehisens)

rahimde yırtıklar

Üterin rüptür yani rahim yırtılması, rahmin tüm katmanlarında olan ayrılma, yırtılmaya verilen isimdir. Özellikle gebelikte en tehlikeli durumdur. Bu durumda aşırı kanama, anne ve bebek ölümleri meydana gelebilir. Uzun ve zor doğumlarda meydana gelebileceği gibi normal doğumda daha önce sezaryen geçiren gebelerde meydana gelebilir.

Daha önce sezaryen geçiren gebelerde %1 oranında, daha önce miyoktomi  geçiren hastalarda 20 binde bir defa karşılaşılan bir durumdur. Zor doğumlarda ve az gelişmiş ülkelerde çok daha sık rastlanılan bir durumdur. Sezaryen ameliyatı sonrası geçen süre, bebeğin kilosu, rahmin sezaryen de nasıl dikişlendiği, anne yaşı, gebelik haftası gebelikte önemlidir.

Rahim Yırtılması Belirtileri

Uterin rüptürde, şiddetli karın ağrısı, vajinal kanama izlenir. Bazen vajinal kanama olmayabilir. Doğum sonrası kanama ve şiddetli ağrılar  rüptür belirtisi olabilir. Doğumdan haftalar sonra bile kanama devam edebilir. Rüptür mesaneye kadar uzanmışsa, hematüri de bu durumda oluşur. Bu nedenle, MR ve tomografi mutlaka yapılmalıdır.

Uterin rüptür için riskler nelerdir?

Daha önce sezaryen, kürtaj, miyoktomi ameliyatı geçirmiş olmak,

Multipare, zor doğumlar, forceps kullanımı, hiperstimülasyon, ikiz ve üçüz gebelikler,

Travmalar, plihidramnios, hızlı doğum, plasenta inkreata, hidrosefali olarak sayılabilir.

Uterin Dehisens

Uterin dehisens, eski yapılan ameliyat kesi dikişinin birbirinden ayrılmasına, yırtılmasına verilen isimdir. Çoğunlukla bir belirti vermez, ultrasonografide kendini belli eder. Nadiren gebeliğin ilk aylarında ya da gebe olmayan daha önce sezaryen geçiren hastalarda görülebilen bir durumdur.

Tedavi ve rüptür onarımı

Uterin rüptürü tespit edildiğinde bazen rahim komple alınır fakat hasta bebek istiyorsa onarım yapılır. Bu noktada rüptürün büyüklüğü, durumu ve hastanın çocuk sahibi olmak istemesi tedaviyi planlamayı sağlar. Fakat, bilinmesi gereken şey, rüptür tamiri olan bölge diğer doğumda gene yırtılacaktır. %20 oranında bu görülmektedir. Bu nedenle diğer doğum sezaryenle planlanır.

Servikal laserasyon (Rahim ağzında yırtık olması)

Rahim ağzında yırtık olması, normal doğumda meydana gelen ve kolaylıkla onarılan bir durumdur. Onarılmasında kapalı ameliyat yapılır. Kötü sonuçlar yaratmayan bu yırtık, sık görülür.

Leave a Reply

стоимость таблеток дапоксетин

сиалис цена

sildenafil rezeptfrei kaufen