Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Arttırmak İçin neler yapılmalı

Tüp Bebek Tedavisinde Başarı Oranını Arttırmak İçin neler yapılmalı 1

Bir yıldan uzun süre hiç korunma olmadığı halde gebe kalınmıyorsa, bu duruma inferlite yani kısırlık denilmektedir. Bu durumda olan çiftlerin genelde aşılama, daha sonra da tüp bebek tedavisi yapması önerilir. Tüp bebek tedavisi ile son yıllarda çok kolay şekilde bebek sahibi olunmaktadır. Fakat anne ve babanın bazı özellikleri tüp bebek şansınızı arttırmaktadır. İşte, tüp bebekte başarı şansını arttıran etmenler;

Tüp bebek tedavisinde uygulamanın yapılacağı hastane ve ekip;

Tüp bebek tedavisinin ilk uygulanmasından bu yana, bulunan çeşitli tedavi prosedürleri ve ilaçlar çok fazla ilerleme kaydetmiştir. Dünyada ve ülkemizde, tüp bebek tedavisi şu an aynı şekilde yürütülmektedir. Hatta ülkemiz bu konuda çok da başarılıdır. Ancak, tüp bebekte başarıyı sağlayan hekimlerin personeli ve laboratuvarının, bu konuda tecrübesi ve bilgisi çok önemlidir. Tüp bebek tedavisi, uzman bir ekiple uygulandığında çok fazla başarı sağlanmaktadır. Bu nedenle, hastalara konusunda uzman bir ekibin ve laboratuvarın olduğu, hastane ve klinikleri seçmesi önerilmektedir. Üstelik bu tedavi psikolojik olarak çiftleri etkilediğinden, uzman doktorun hastalarına güven vermesinin çok önemli olduğu da söylenir. Hekim ve hasta iyi bir iletişim içinde olmalıdır.

Anne adayının yaşı çok önemlidir;

Tüm kadınlar doğumları ile birlikte, hayatı boyunca kullanacağı yumurtalarla doğarlar. Bu yumurtalara yumurtalık rezervi denilir. Fakat 35 yaş sonrasında bu rezervde sorunlar ortaya çıkmaya başlar. 40 yaş sonrasında sağlıklı yumurtlama çok zor elde edilir. Anne adayının 35 yaş altında olması, yumurta rezervinin iyi olması ve tüplerinin açık olması , karın içinden bir ameliyat geçirmemiş olması, endometriozis gibi hastalıklar geçirmemiş olması tüp bebekte başarı şansını çok fazla yükseltir. Ayrıca, FSH ve AMH seviyesinin normal olması, hiç tüp bebek tedavisi görmemiş olması, kronik bir hastalığın olmaması, genetik taşıyıcı olduğu bir hastalık olmaması, kanser tedavisi görmemiş olmaması da başarı şansını yükselten diğer etmenlerdir.

Sperm kalitesi;

Baba adayından alınacak olan spermlerin hareketli, sağlıklı ve boyutlarının normal olması çok önemlidir. Sperm kalitesi ve miktarı ne kadar fazlaysa, gebelik şansı da o oranda yüksektir. Erkekte oluşan varikosel, genetik ve kronik hastalıklar tüp bebek başarı şansını etkiler. Erkekte kanser tedavisi de etkilidir. Fakat bu durumda olan hastalara, kanser tedavisi öncesi mutlaka spermlerini dondurması istenilir. Varikosel olan hastalarda uygulanan cerrahi operasyonlarla sorun çözümlenebilir. Bugün, spermi bile olmayan hastalardan testis dokusundan sperm hücresi üretilmektedir.

Bebek sahibi olma şansını yükselten etmenler;

Tedavi başlamadan önce, 3-6 ay aralığında sigara ve alkol bırakılmalıdır. Bu durum, hem anne hem de baba adayı için geçerlidir. Sağlıklı beslenme, kaliteli uyku, ideal kiloda olmak ve stresten uzak kalmak tüp bebek tedavisinde başarıyı arttıran etmenlerdir. Bebek sahibi olmaya karar verdikten hemen sonra, yaşam tarzı hem anne hem de baba adayı tarafından düzenlenmelidir.

Tedavi sonrası yapılacaklar;

Embriyonun anne rahmine transferinden sonra, anne adaylarına çok hareketli olmak, ağır kaldırmak ve seyahat etmek önerilmez. Daha çok istirahat etmek ve doktor tavsiyelerine uyarak, verilen ilaçları kullanmak gerekmektedir.

Kaynak: Bu yazı, memorial.com.tr/saglik-rehberleri/tup-bebek-tedavisinde-basari-sansini-arttirmak-icin/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

One Response

  1. 6 Aralık 2018

Leave a Reply

сиалис 20 мг

на сайте biceps-ua.com

https://steroid-pharm.com