Tırnak sararması neden olur, Tedavisi nasıl yapılır?

Tırnak sararması neden olur, Tedavisi nasıl yapılır? 1

Tırnaklarımız bazen sararabilir. Bu durum bir hastalık kaynaklı değil tamamen yaşam tarzı alışkanlıklarından oluşmaktadır. Genelde sık oje sürmek, sigara içmek ve tırnak mantarı gibi durumlarda tırnaklarda sararma oluşur. Bazen de mineral eksikliği, böbrek, karaciğer hastalıkları ve diyabet kaynaklı olarak da tırnaklar sararabilir. İşte, tırnak sararması nedenleri ve tedavisi;

Tırnaklar neden sararır?

  • Yanlış oje kullanımı;

Tırnaklara sürülen oje, tırnağın oksijen almasını engellemektedir. Bu durum tırnaklarda sararmalara neden olur. Bu nedenle, mümkünse oje sürdükten 1-2 gün sonra oje çıkarılmalı ve 2 gün süreyle tırnağa sürülmemelidir. Üstelik oje kalitesiz bir malzemeden yapıldıysa, tırnaklara çok daha fazla zarar vermektedir.

  • Mineral eksiklikleri;

Özellikle demir ve çinko eksikliği, tırnaklarda sararmalara neden olmaktadır. Belirli minerallerin eksik olması kaynaklı olarak, tırnaklarda renk değişimleri oluşmaktadır. Basit bir kan tahlili ile bu durum kolayca saptanmaktadır.

  • Tırnak mantarı;

Tırnak mantarı tırnağın kahverengi ya da sarı olmasına neden olur. Ayrıca tırnak kalınlaşır. Mantar, tırnak altında çok fazla ilerleyince, kötü koku ve tırnaklarda çabuk kırılmalar oluşmaya başlar. Tırnak mantarını kendiniz tedavi edemezsiniz, çünkü çok inatçıdır. Mutlaka bir doktora görünmek gereklidir. Ayrıca bulaşıcı bir hastalıktır.

  • Sigara içmek;

Sigara dumanında nikotin ve katran vardır. Bu nedenle, hem tırnaklar hem de parmak uçları sararır. Ayrıca fazla sigara içen kişilerde, kan dolaşımı yeterince oksijeni taşıyamayacağından sararmalar oluşur.

  • Bazı hastalıklar;

Böbrek, akciğer ve karaciğer hastalıkları, diyabet, sarı tırnak sendromu tırnaklarda sararma yaratır. Bu hastalıklarda kan dolaşımı, oksijeni yeterince dağıtmadığından dokular oksijensiz kalır. Böylece hem parmak uçları hem de tırnaklar sararır.

Tırnak sararması nasıl tedavi edilir?

Tırnak sararması eğer tırnak mantarı nedeni ile oluyorsa, kesinlikle doktor tedavisine girmelidirler. Sarı tırnak sendromu kaynaklı sararmalarda, bilinen bir tedavi yoktur ve hastaya E vitaminli kremler verilir.

Limon suyu ile tırnaklarda olan sarılık temizlenir. 1 bardak suya, 1 limon sıkılır ve tırnaklar içinde bekletilir. Aynı işlem limon tuzu ile de yapılabilir.

Sararan tırnak törpülenerek temizlenebilir. Uygulama, hep aynı yöne ve tırnağa zarar vermeden yapılmalıdır.

Protez dişleri temizlemekte kullanılan tabletler, aynı zamanda tırnakları da temizlemektedir.

Mümkünse ay içinde 1-2 hafta kadar oje kullanmayın.

Oksijenli su ve karbonat karışımı tırnakları beyazlaştırır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/tirnak-sararmasi-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

Этот популярный интернет-сайт про направление steroid.in.ua.
Мы предлагаем заказать и Оксавер купить в любом городе.