Testis sarkması nedenleri ve tedavisi

testis sarkması

Testis sarkması nedenleri belirtileri ve tedavi için çözümler

Erkeklerin erbezleri vücut sıcaklığının 2 derece altında sperm üretebilir. İşte bu nedenle testisler, erkeklerde vücudun dışındadır. Çeşitli kaslarla vücuda bağlı olan testisler sarkabilir. Bu durum gayet normal kabul edilir. Fakat, sarkma yanında şişme, ağrı, yumru oluşumu ve damarlanma varsa doktora gözükmek gereklidir. İşte, testis sarkması nedenleri ve tedavisi;

Testis sarkması nedir?

Testisler, erkek vücudunda spermatik kordon denilen ve kasların bağlı olduğu bir yapı ile bağlıdır. Bu kordon üzerinde olan kaslar, testisleri aşağıya doğru sarkıtabilir. Bu doğal bir durumdur. Normal olarak daima bir testis diğerinden daha sarkıktır. Bunun nedeni, bacak arasına testislerin sıkışmasını önlemektir.

Testis sarkması nedenleri

Ortam sıcaklığı

Erkeklerde sıcaklık arttığında gevşeme, sıcaklık düştüğünde büzüşme emri testislere verilir. Bu durumda testislerde sarkma oluşur.

Epididimit

Testisin hemen arka kısmında olan spermlerin olgunlaştığı ve beklediği bölgeye epididim denilir. idrar yolu enfeksiyonu ya da bakteri kaynaklı enfeksiyon kapan bu bölgede epididimit oluşur. Bu durumda testislerde sarkma, bir testiste ağrı, şişme, idrar yolundan gelen akıntı, ateş görülür.

Varikosel

Testislerde bir toplardamar vardır. Bu toplardamar, kirli kanı kalbe taşır. Fakat, bazen bu toplardamar genişler ve varikosele neden olabilir. Varikosel, erkek kısırlığına neden olabilir. Bazen varikosel hiçbir belirti vermez ve testislerde sarkmalara kadar ilerler. Testislerde sarkma olduğunda, ağrı ve damarlanma, topaklanmalara neden olur. Bu durum varikoselin ilerlediğini gösterir.

Diğer nedenler

Orşit, hidrosel, testis torsiyonu gibi nedenlerle testislerde olan ağrılar, testislerde sarkma olmuş hissi uyandırır.

Testis sarkması tedavisi

Çoğu testis sarkması doğal kabul edilir ve tedavi uygulanmaz. Ama belirli bir hastalık kaynaklı oluşuyorsa mutlaka tedavi edilmelidir. Her hastalıkta olduğu gibi erken tanı ve tedavi erkek kısırlığının önüne geçmektedir.

Epididimit tedavisi

Bakteri kaynaklı oluşmuşsa hastaya antibiyotik tedavisi yapılır. Buz uygulaması yaparak, ağrı hafifletilir. Testisleri destekleyen çamaşırlar kullanılmalı ve hasta yatmalıdır. Tüberküloz kaynaklı olan epididimitte, tüberküloz ilaçları kullanılır. Testislerde oluşan hasar çok fazlaysa testisler alınmak zorunda kalabilir.

Varikosel tedavisi

Hastaya ameliyatla toplardamarla müdahale edilir. Bazı damarlar çıkarılabilir. Varikosel tedavisi sonrası kısırlık ciddi manada engellenir. Varikosel teşhisinin erken koyulması kısırlık riskini düşürür.

Leave a Reply

читать далее chemtest.com.ua

http://kamod.net.ua

mitsubishi.niko.ua/model/outlander/