Süt kaynarken içine incir atın bakın neler oluyor

Süt kaynarken içine incir atın bakın neler oluyor 1

Hem süt hem de incir pek çok rahatsızlıkta şifa vermektedir. Bu iki besin bir araya geldiği zaman, yani sütün içine incir attığınızda muhteşem bir karışımmeydana gelmekte ve sağladığı faydaları daha da artmaktadır. Yazımızda, sizlere kaynayan sütün içine incir attığınızda neler olduğunu anlatacağız. İşte, detaylar;

Hücrelerinizi yeniler;

İnciri taze ya da kuru olarak yediğinizde insan vücudundaki hücreleri yenilemektedir. İçeriğindeki yüksek protein oranı, zengin vitaminler ve minerallerle hücre yenilenmesinde etkilidir. Mesela; özellikle 100 gram kadar kuru incir tüketildiğinde günlük kalsiyum ihtiyacınızın yaklaşık %17’sini, magnezyum ve demir ihtiyacının %30’unu, fosfor ihtiyacının %20’sini, B1 vitamini ihtiyacının %5’ini, B2 vitamini ihtiyacının da %4’ünü karşılamaktadır.

İncirli sütün iyi geldiği hastalıklar ve kullanım şekilleri;

Sütü kaynatırken içine 3-4 adet incir ilave edin. İnciri ekledikten sonra 5 dakika kadar daha kaynatın. Kaynattıktan sonra da incirli sütü robotla iyice parçalayıp karıştırın. Sütün içindeki incirler püre kıvamına geldiği zaman elde ettiğiniz bu karışımı afiyetle içebilirsiniz. İçtikten 30 dakika kadar sonra kabızlık probleminizin giderildiğini göreceksiniz. İncirin göğsü yumuşatma özelliği vardır. Bu özelliği nedeniyle balgam söktürür, bronşit ve öksürük gibi sorunların giderilmesinde etkili olur.

Öksürüğe karşı etkili;

İki adet kuru inciri, iki su bardağı süte doğrayıp ilave edin ve kaynamaya bırakın. Kaynattıktan sonra 20 dakika bekletin ve süzerek günde 2 kez sıcak olarak tüketin.

1 veya 2 adet kuru inciri doğrayın ve iki çay kaşığı balla sıcak suyun içinde karıştırıp çay gibi için. Birkaç kez bu karışımı içtikten sonra boğazınız rahatlayacak ve kısa zamanda iyileşecektir.

Süt tüketme konusunda sıkıntınız varsa bunu sorun etmeyin. Kuru inciri süt yerine tek başına da tüketebilirsiniz.

İncirde bulunan fosfor ve kalsiyum mineralleri, diş ve kemik oluşumunda olan etkisinin yanı sıra sağlıklı olmasını da sağlar. Bundan dolayı, hangi sebepten olursa olsun süt tüketemeyen kişilerin, günde 2-3 adet kuru incir tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

İncir yaprağının faydaları;

Taze incir yapraklarını kopardığınızda bir süt akar. Bu süt vücutta ve ellerdeki siğillere karşı fayda sağlamaktadır. Bu özelliğinden faydalanmak için, incir yaprağının sütü doğrudan siğillerin üzerine sürülmelidir. Uygulamadan birkaç gün sonra iyileştirici etkisi görülecektir. Ayrıca, taze incir yapraklarını ezerek lapa hazırlanabilir ve bu lapayı da çıbanların baş verip olgunlaşmasını dolayısıyla da delinmesine katkı sağlar.

İncirde yer alan vitaminler;

Hem taze hem de kuru incirde bol miktarda B5 vitamini, B9 vitamini (folat), B3 vitamini (niasin) ve B6 vitamini bulunur. İncirden ve gıdalardan alınan bu B vitaminlerinin tümü protein, karbonhidrat ve yağların işlenmesi aşamasında kullanılmaktadır.

İncir yaprağından çay;

İncirde bulunan potasyum minerali sayesinde kalp hastalıklarına yol açan hipertansiyonun dengelenmesi sağlandığı gibi, diğer bir özelliği de incir yapraklarının kandaki yağ formunu yani trigliseritleri düşürmesidir.

İncir yapraklarını kullanarak çay şeklinde tüketirseniz, kalp sağlığına önemli ölçüde katkı sağlayabilirsiniz.

Yedi Zeytin Bir İncir Yemenin Mucizevi Faydaları

Kaynak: Bu yazı, yemek.mynet.com/kaynayan-sutun-icine-incir-atin-bakin-neler-oluyor-1170127 kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

http://medicaments-24.com

www.medicaments-24.net

Levitra sans ordonnance