Sol kol ağrısı nedenleri ve tedavisi

Sol kol ağrısı nedenleri ve tedavisi 1

Sol kol ağrısı çeken insanlar, genelde kalp hastalığı ya da kalp krizi geçireceğini zanneder. Fakat sebep sadece bu olmayabilir, çünkü bu nedenle hastaneye giden pek çok insan vardır. Evet, sol kolda olan uyuşmalar kalp hastalıkları ile ilişkilidir, fakat aynı zamanda da bu bölgede yoğun sinir, kas dokuları ve damarlarların olduğunu unutmamak gerekir. Herhangi bir sinir ya da damar sorununda da sol kolda ağrı oluşabilir. Hastaneye gitmek önemlidir. Çünkü sol kol ağrısının neden olduğu kesinlikle araştırılmalıdır. İşte, sol kol ağrısı nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi;

Sol kol ağrısı neden olur?

Olası nedenler;

Kalp hastalıkları;

Sol kol ağrısının başlıca nedeni kalp hastalıklarıdır. Kalp krizleri sol kolda ve göğüste ağrı yaratmaktadır. Göğüste sıkışma, daralma ve kolda batma kalp hastalığı işaretidir. Kol ve göğüste olan ağrıya baş dönmesi, mide bulantısı ve bitkinlik eşlik ediyorsa acil olarak bir sağlık kuruluşuna gidin.

Stres;

Stresli bir durum ya da hayat, sol kolda ağrı ve göğüste sıkışmaya neden olabilir. Kronik stres, zamanla artan bir kol ağrısına neden olur. O anda kalp krizi geçirdiğini zanneden pek çok hasta vardır. Özellikle panik atak hastaları bunu çok sık yaşarlar.

Dolaşım sorunları;

Kan dolaşımında olan aksaklıklar sol kolda ağrıya neden olabilir. Kan dolaşımının yönü nedeni ile sol kolda ağrı çok daha fazla oluşur. Parmaklarda uyuşma, üşüme, hareketsiz kalındığında kollarda uyuşma ve ağrı varsa, dolaşım sorununuz vardır ve hastaneye gidilmelidir.

İlaçlar;

Bazı ilaçlar, kan dolaşımını bozarak sol kolda ağrı yapar. Bu durumda, kesinlikle doktorunuza danışın ve ilaçlarınızı değiştirin.

Fiziksel zorlanma;

Kolunuzu çok kullandığınız bir aktivite yaptıysanız sol kolda ağrı oluşabilir. Ağrı çok fazlaysa, kas ve eklemlerde incinme olabilir.

Duruş bozukluğu;

Duruşta olan bozukluk ve yatarken kolun üzerinde uyumak gibi pek çok durum kolda ağrıya neden olabilir.

Sol kol ağrısı nasıl tedavi edilir?

Sol kol ağrısının tedavisi, öncelikle neden olduğunun bilinmesi ile yapılır. İlk önce bir doktora gidilmesi tavsiye edilir. Kolda ciddi bir kızarıklık ve şişlik varsa, kol oynatılırken çıtırdama sesi geliyor veya kolu hareket ettiremeyecek kader canınız yanıyorsa, hemen bir hastaneye gitmelisiniz. Kan dolaşımında sorun varsa, diyet yapmak ve düzenli egzersiz yapmak çok iyidir. Kardiyo egzersizleri kan dolaşımını düzenlemektedir.

Fiziksel aktivite sonrası kolda ağrı oluşursa, kolu yukarı kaldırın ve buz ile ağrıyan bölgeye kompres yapın.

Ağrıyan kola hafif masaj yapmak, kan dolaşımının artmasını sağlar ve iyileşme süresi hızlanır.

Kolda oluşan ağrılar hakkında 

Omuz ve kol ağrıları neden olur

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/sol-kol-agrisi-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

здесь chemtest.com.ua

как лечить алкоголизм

at home latte maker