Soğuk duşun az bilinen 10 faydası

soğuk duş

Soğuk duşun faydaları nelerdir, soğuk duş neye iyi gelir işte detaylar. Soğuk duş hemen hemen dünyanın pek çok ülkesinde vardır. Daha çok kültürel olan bu durum aslında pek çok hastalığa iyi gelmektedir. İsmi Hidroterapi olan soğuk duş, bağışıklığın kuvvetlenmesine, Kan dolaşımının iyileşmesine, tansiyona, depresyona, lenf sistemine iyi gelmektedir. Sadece kalp hastası olanlarda soğuk duş kontrollü olmalıdır. İşte, soğuk duşun 10 faydası;

Bağışıklığı güçlendirir

Soğuk duş almak bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Yapılan pek çok araştırmada, haftada 3 defa soğuk duş alan kişilerde lenfositler ve monositler iki kat daha fazla artmaktadır. Lenfositler, bakteri, virüs ve mantarlara karşı vücudu savunan hücrelerdir. Bunun nedeni olarak da, vücudun sıcaklığının düşmesi sırasında vücudun kendini ısıtmak için bağışıklığı harekete geçirmesidir. Bu nedenle, soğuk duş alanlarda nezle, grip ve bazı kanserler daha az görülüyor.

Kan dolaşımı

Soğuk duş sayesinde kan dolaşımı dengeye girer. Çünkü, soğuk kan damarlarını daraltır. Bu daralmayla kan akışı hızlanır. Kan dolaşımında olan düzen sağlanmış olur. Kan akımında oluşan sağlıklı durum, yüksek tansiyonun önüne geçer.

Vücut sıcaklığı düzeni

Soğuk alınan duş vücut sıcaklığının ayarlanmasını sağlar. El ve ayaklarınız ısınmıyorsa ya da çok terliyorsanız soğuk duş ile bunların önüne geçebilirsiniz.

Kilo vermek ve metabolizma hızlanması

Kahverengi yağ hücreleri, yağların yakımında kullanılır böylece vücuda daha fazla ısı sağlar. Soğuk duş alındığında bu hücrelerin üretimi hızlanır. Böylece hılı kilo verme başlamış olur. Metabolizma hızı arttığında vücut kilo vermeyi daha kolay yapar.

Depresyon

Soğuk su, beyinde bulunan mavi noktaları uyarır. Mavi noktalar aslında noradrenalin üretilen bölgedir. Bu hormon, depresyonu engellemede kullanılır.

Lenf sistemi

Lenf sisteminde bulunan lenf sıvısı, vücutta oluşan atıkların atılması ve bağışıklık için kullanılır. Soğuk su, vücutta olan kasları harekete geçirir ve lenf sistemi de iyi çalışır ve atıklar hızla dışarıya atılır. Lenf sisteminde oluşan bir aksaklık, toksinlerin birikimi ile ciddi hastalıklara neden olur.

Solunum sistemi

Soğuk duş alarak, ciğerler açılır ve ciğerlere fazla oksijen alma sağlanır.

Cilt ve saçlar

Soğuk su, cildi ve saçları parlatır ve sağlıklı hale getirir. Deri ve cilt yapısında olan toksinlerin hızlı atılması için kesinlikle haftada 2 kez soğuk duş yapılmalıdır.

Enerji

Soğuk duş vücudun enerjisini sağlar. Özellikle sabahları alınan soğuk duş daha zinde olmanızı sağlayacaktır.

Hormon üretimi

Soğuk duş sayesinde vücutta olan hormonlar daha fazla salgı yapar.

Leave a Reply

danabol-in.com

www.medicaments-24.net

Нашел в интернете нужный портал со статьями про Сиалис 40 мг https://cialis-viagra.com.ua