X

Sırtta sivilce neden olur ve tedavisi nasıl yapılır?

Sırtımızda da yüzümüzdeki gibi yağ üreten bezler bulunmaktadır. Üretilen bu yağlar bakteriler ve ölü deri hücreleriyle birleştiğinde, sırtta sivilce oluşmaktadır. Sırttaki sivilceler, uygulanacak bazı yöntemler sayesinde geçirilebilir. Yazımızda, sırtta sivilce nedenleri ve tedavisi ile ilgili bilgiler vereceğiz. İşte, detaylar;

Sırtta sivilce nedenleri nelerdir?

 • Tahriş: Sırt bölgesine sürtünen ve tahrişe yol açan kıyafetler sırtta sivilceye neden olabilmektedir. Buna daha çok spor sırasında giyilen dar kıyafetler ve sütyenler yol açmaktadır. Oturulan sandalyeler, yatılan yataklar ve araba koltukları da sırtta tahriş yapabilmekte ve sivilceye neden olabilmektedir.
 • Kozmetik ürünler: Kullanılan güneş kremleri, banyo sırasında sırta temas eden saç bakım ürünleri ve masaj yağları gibi ürünler sırttaki gözenekleri tıkayabilmekte ve sırtta sivilcelere neden olabilmektedir.
 • Kirlilik: Sırtta sivilceye yol açan en yaygın görülen sebep sırt bölgesinin kirli olmasıdır. Banyo yaparken sırta ulaşmak zor olabilir. Bununla birlikte sırtın çok kirli olmadığı düşünülerek liflemeye gerek duyulmayabilir. Ama yağ bezleri, düşünülenden çok daha kalın bir tabaka meydana getirebilmektedir. Sonuç olarak sırtta sivilcelerin olması kaçınılmaz bir durumdur.
 • Beslenme: Kalbe iyi gelen gıdalar cilde de iyi gelmektedir. Bunun tam tersini de düşünebilirsiniz. Aşırı yağlı yemekler sırt sivilcelerinin oluşmasında büyük etki yapmaktadır.
 • Genetiklik: Herkesin kendine özgü bir hormon dengesi bulunmaktadır. Kimilerinin yağ bezleri diğer insanlardan çok daha fazla yağ üretebilir. Bu tür insanlarda sırtta sivilce olma ihtimali daha yüksektir.
 • Terleme: Cildin nemi de sivilce oluşumunu arttırmaktadır. Giydiğiniz kıyafetler ter emmeyen türden ise ve ter sırtınızda kalıyorsa sırtta sivilce meydana gelebilmektedir.

Sırttaki sivilceler nasıl geçer?

Sırttaki sivilcelerin azaltılması ve de tümüyle yok edilmesi mümkündür. Bunu sağlamak için genel temizliğe özen gösterilmeli ve iyileşmesi için sabırlı olunması gerekmektedir.

 • Yaşam tarzında değişiklik;
 • Bol kıyafet giyilmeli: Sırt kısmına değen kıyafetleriniz bol, temiz ve eğer mümkünse pamuklu kumaşlardan olmalıdır. Giysilerinizi sürekli olarak yıkayıp üzerinde kalan ölü deri atıklarını temizlemelisiniz.
 • Terleyince kesinlikle duş alın: Terinizin cilt gözeneklerini kapatmasını istemiyorsanız ve bakteri oluşmaması için terledikten hemen sonra mutlaka duş almalısınız.
 • Banyo yaparken dikkatli olun: Saç bakım ürünleri sırt kısmınıza gelirse sırtınızı bol suyla iyice yıkayın. Saçlarınızı olabildiğince soğuğa yakın suyla yıkayın, çünkü sırttaki cilt gözenekleri açılırsa şampuan atıkları bu gözenekleri tıkayabilir.
 • Doğal uygulamalar: Sırtta oluşan sivilcelerinizi doğal bazı yöntemlerle büyük oranda geçirebilirsiniz. Buna göre;
 • Denize girmek: Tuzlu suda minimum 10 dakika kalın. Daha sonrasında 15 dakika kadar güneşlenin. Sırtınızdaki sivilcelerin kuruduğunu göreceksiniz. 15 dakikadan fazla güneşte kalmayın, çünkü sırtınızı yakarsanız çok daha kötü olabilir.
 • Çinko takviyesi almak: Çinko almak için eritromisin ve çinko barındıran kremler kullanabilir, çinko içerikli takviyeler alabilirsiniz. Çinko, midye ve kırmızı ette bolca yer almaktadır.
 • Greyfurt: Greyfurt suyunu sıkıp içerisine bir bardak kadar şeker ve yarım bardak kadar da deniz tuzu ilave edin. Elde ettiğiniz bu karışımı sırtınıza ovalayarak sürebilirsiniz.
 • Krem çeşitleri: Sırttaki sivilcelerden kurtulmak amacıyla retinol kremler, içeriğinde salisilik asit olan kremler ve benzoit peroksit içerikli kremler kullanılabilir. Kullanacağınız bu kremler sayesinde sivilceleri kurutabilir ve rahatlamanızı sağlayabilirsiniz.

Kaynak: multiyasam.com/sirtta-sivilce-nedenleri-ve-tedavisihttps://kokun.net