Sırt kaşıntısı neden olur, tedavisi nasıl yapılır?

Sırt kaşıntısı neden olur, tedavisi nasıl yapılır? 1

Sırtta olan kaşıntıların pek çok nedeni olabilir. Bazen, alerji ya da tahriş kaynaklı olabilir. Herhangi bir sorun olmadan oluşan kaşıntıyı engellemek için, evde basit yöntemler uygulanabilir. Fakat döküntü, şişme ve kabarıklık ile birlikte sırtta kaşıntılar varsa bir doktora gitmekte fayda vardır. İşte, sırt kaşıntısı neden olur, sırtta oluşan aşırı kaşınma ve tedavisi;

Sırt kaşıntısı nedenleri nelerdir?

  • Kuru egzama;

Derinin çok kuru ve nemsiz kalan kısımlarında oluşan bir hastalıktır. Bu bölgede kızarıklıklar ve kaşıntı ile oluşur. Çok sık duş alanlarda, sıcak suya uzun temas etmek, deriyi sert nesnelerle temizlemek, nemsiz ortamlarda kalmak, fazla su kaybı kaynaklı olarak meydana gelebilir. Genelde sırt bölgesinde olan kaşıntılarda, kızarıklık ve deride pullanma varsa bir doktora gidilmelidir.

  • Yaşlılık kaşıntıları;

Yaşlanma ile birlikte kan dolaşımında zayıflık, dokularda gerilme ve iç salgılarda zayıflık, vücutta belirli bölgelerde kaşıntılara neden olabilir. Genelde yaşlılık kaşıntısı sık rastlanan bir durumdur. Sırt bölgesinde olan kaşıntılar bu nedenle oluşmuş olabilir.

  • Sırtta döküntüler;

Sırtta oluşan deri döküntüleri, sırtta kaşıntılara neden olabilmektedir. İsilik, cildin belirli maddelere karşı olan hassasiyeti olan kontakt dermatit, kızamık, suçiçeği, cilt kuruluğu ve sedef hastalığı gibi rahatsızlıklar, ciltte döküntüye ve kaşıntıya neden olabilmektedir.

  • Notalgia parestetika;

Kürek kemiği ve omurga arasında olan kaşıntıdır. Genelde sırt kaşıntısı küçük olan bu bölgede meydana gelir. Basit bir kireçlenme kaynaklı olarak kendini gösteren bir hastalıktır.

  • Diğer nedenler;

Sırtta oluşabilecek olan bir iltihap, kronik böbrek yetmezliği, ur, sinir bozukluğu kaynaklı olan nörodermatit hastalığı kaynaklı sırtta kaşıntılar oluşabilir.

Sırt kaşıntısı tedavisi nasıl yapılır?

  • Sırt kaşıntısında dikkat edilecek önemli olan şey, tırnaklar ve sert cisimlerle kaşımamaktır. Sırta uygulanacak olan soğuk kompres kaşıntıyı durdurabilir. Bu arada sırtta kaşıntı varsa alkol, baharat ve kafein tüketimi azaltılmalıdır. Çünkü bazı yiyecekler kan dolaşımını etkiler ve kaşıntıyı arttırır.
  • Banyo alırken, sıcak su yerine ılık su kullanmak veya soğuk duş almak, 20 dakikadan fazla duş almamak, seyrek duş almak, duş jeli ve deodorant kullanmamak, kurulanırken hafif hareketler ile kurulanmak kaşıntıyı azaltır.
  • Ciltte kaşıntı yapan sentetik ya da yün kumaşlardan uzak durun, pamuklu ya da ipek kullanmaya gayret gösterin, kıyafetlerin bol olması ve deriye sürtmemesine dikkat edin.
  • Cilt yapınız kuru ise, nemlendirici krem kullanın. Crotamiton içeren kremler kaşıntıyı alır, sırt iltihabınız varsa hafif steroid içeren krem kullanılabilir. Alerjik bir kaşıntı olduğunu düşünüyorsanız, antihistamin krem kullanabilirsiniz. Tüm bunlara rağmen, sırt kaşıntınız devam ediyorsa hemen bir doktora danışınız.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/sirt-kasintisi-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

rs-clinic.com.ua/lechenie-narkomanii/anonimnoe-lechenie-narkomanii-kiev/

сиалис софт цена в аптеке