Sıcak Su Torbası Hakkında Bilmeniz gereken 10 faydalı Bilgi

Sıcak Su Torbası Hakkında Bilmeniz gereken 10 faydalı Bilgi 1

Sıcak su torbasının bir çok faydası bulunmaktadır, kışın gelmesiyle birlikte ihtiyaç duyulur. Kışın gelmesi demek, elde bir fincan sıcak bitki çayı, sırtta battaniye, ayakta yün çorap ve yanımızda da bir tane sıcak su torbası bulundurmak demek. Uzun kış gecelerinin en sadık eşlikçisidir, özellikle üşüyen insanlar için neredeyse hayati bir eşya. Televizyon karşısında üstümüzde yumoş bir battaniye, kucağımızda da bir sıcak su torbası varken, hayat çok güzel olur.

Sıcak su torbası kullanma alışkanlığımız, genellikle kışın yakalandığımız hastalıklarla kendini gösteriyor. Bunun haricinde sıcağı çokça seven insanlar, neredeyse kışın hergün sıcak su torbasını yanlarında bulunduruyorlar. Ancak bu sadık dostun da bize verebileceği bazı zararlar söz konusu. Bu sebeple, sıcak su torbası kullanırken bazı noktalara çok dikkat etmemiz gerekiyor.

1- Ağrınızın Nerede Olduğunu Dikkatli Tespit Edin: Eğer ki ağrınız karın bölgesindeyse, sıcak su torbasına başvurmadan önce, ağrınızın tam olarak nerede olduğunu belirlemelisiniz. Regl ağrılarına ve gaz sancılarına iyi gelen sıcak su torbası, eğer ki apandisit ağrısı yaşıyorsanız tam tersi bir etki yaratabilir. Apandisit ağrısı, gaz sancısı ile sıkça karıştırılır. Bu sebeple üzerine sıcak su torbası konulması sonucu, apandistiniz patlayabilir ve bu çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

2- Sıcak Su Torbasını Bedeninizle Temas Ettirmeyin: Şimdilerde sıcak su torbaları kılıfları ile birlikte satışa sunuluyor. Eğer sıcak su torbanızın kılıfı yoksa, bir bez ya da battaniyeye sararak kullanın. Sıcak su torbasının direkt olarak teninizle temas etmesini engelleyin. Bu durum ciddi yanıklara sebebiyet verebilir.

3- Sıcak Su Torbanızın Sağlamlığından Emin Olun: Sıcak su torbanızın yapıldığı malzemeye çok dikkat etmeniz gerekmektedir. Normalden ince ve esnek görünen sıcak su torbalarını satın almayın. Sıcak su torbasının yapıldığı malzeme kauçuk olmalıdır. Sıcak su torbaları ile ilgili yaşanan en büyük sorun, tıpalarının su kaçırmasıdır. Bu sebeple, tıpanın ve vidalama sisteminin sağlamlığından emin olmalısınız. Kış aylarında acil servislerde, sıcak su torbasının su sızdırması veya patlaması sebebiyle, pek çok yanık vakası ile karşılaşılır. Ciddi yanıklar, enfeksiyon kapıp hayati tehlike arz edebilir.

4- Cam ya da Plastik Şişeleri Sıcak Su Torbası Olarak Kullanmayın: Ülkemizde oldukça sık karşılaşılan bir durum da, cam ya da plastik şişelerin sıcak su torbası olarak kullanılmasıdır. Plastik şişeler, özellikle kapakları sebebiyle hiç güvenli değildir. Ciddi yanıklara sebep olabilirler. Cam şişelerin ise kırılma riski vardır. Hem yanık hem de kesiklerle baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

5- Teninizde Hissizliğe Yol Açan Bir Hastalığınız Varsa Sıcak Su Torbası Kullanmayın: Diyabet ya da bazı nörolojik hastalıklardan şikayetçiyseniz, muhtemelen hissizlik problemi ile de karşı karşıyasınız demektir. Sıcak su torbasının sıcaklığını hissedemeyerek, aynı yerde uzun süre tutmanız durumunda yanıklarla karşılaşabilirsiniz. En iyi çözüm, bu tip hastalıkları olanların sıcak su torbası kullanmamasıdır.

6- Sıcak Su Torbanızı Kaynar Su İle Doldurmayın: Hemen hemen tüm sıcak su torbalarının ambalajları ya da kullanma talimatlarında, 100 santigrat derece veya üzeri bir ısıdaki su ile doldurulmaması gerektiği yazar. Bu, çok az insan tarafından farkedilen bir ayrıntıdır. Sıcak su torbanız için kaynattığınız suyun, 10 dk kadar dinlenmesini sağlayın ve ondan sonra kullanın.

7- Travmalardan Hemen Sonra Kullanmayın: Kırık, çıkık ve ani bir ağrı gibi durumlarda, hemen o dakika sıcak su torbası kullanmak hiç güvenli değildir. Problemli bölgenin ödem toplamasına ya da iltihapsız enfeksiyon oluşturmasına sebep olabilir. Travmanın ardından 48 saat geçtikten sonra, sorunlu bölgedeki eklem hareketlerini normale döndürmek için, sıcak uygulamalar yapılabilir.

8- Böbrek ya da Safra Kesenizde Taş Varsa Sıcak Su Torbası Kullanmayın: Eğer ki böbrek ya da safra esenizde taş varsa, buna bağlı olarak ağrılarınız da vardır. Sıcak su torbası bu ağrılara genellikle ilk anda iyi gelir, ancak taş sebebiyle ağrı daha da şiddetlenir.

9- Sıcak Su Torbanızı Midenizin Üstüne Koymayın: Sıcak su torbasını midenizin üstüne ya da karnın üst bölgesine koymayın. Karnın alt tarafında durması daha iyidir.

10- Sıcak Su Torbanıza Nazik Davranın: Bu eşyanın üstüne oturmayın ya da basmayın. Onu patlatabilecek hareketlerden uzak durun. Çocuklarınıza sıcak su torbası uygulaması yapacaksanız, mutlaka yanlarında olun. Evcil hayvanlarınız yanınızdayken özellikle dikkatli olun. Tırnakları ile torbayı delip yanabilirler.

Kaynak: Bu yazı, letspepapp.com/1/5094/sicak-su-torbasi-hakkinda-muhtemelen-bilmedigin-10-gercek kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

One Response

  1. Ömürcan 8 Ocak 2018

Leave a Reply

Kamagra sans ordonnance

www.swiss-apo.com

https://medicaments-24.com