Şekerli çay içmenin çocuklara zararları

şekerli çayın çocuklara zararları

Şekerli çay içmenin çocuklara zararları: Ülkemizde çay tüketimi klasikleşmiş ve geleneksel bir hal almıştır. Uzmanlar, şekerli çay tüketmenin çocuklar üzerinde oldukça zararlı etkileri olduğu yönünde bilgi vermektedir. İşte, şekerli çay içmenin çocuklar üzerindeki zararlı etkileri;

Çayını şekerli içenleri uzmanlar uyarıyor;

Ankara Üniversitesi tıp Fakültesinin yaptığı bir çalışma şekerli çayın çocuklara zararlarını ortaya koyuyor. Çalışmada 3.028 çocuk teste tabi tutulmuş, şekerli çay ve gazlı içecekler ele alınmıştır. Yapılan araştırmanın sonuçlarına göre yaşları 11-14 arasında değişen çocukların %82’sinin çayına şeker koyarak içtiği, %26,9’unun gazlı içecekler tükettiği görülmüştür. Çocukların beden kitle endeksi hesaplandığında, gazlı içecek içen çocuklarda şişmanlık oranının daha düşük, çayına şeker koyarak içen çocukların ise şişmanlık oranının daha fazla olduğu görülmüştür. Araştırmaya katılan çocukların beden kitle endekslerine göre %89,7’si normal kiloda, 5%,22’sinin hafif kiloda, %5,09’unun da şişman olduğu belirlenmiştir. Bu sonuç 11-14 yaş aralığındaki çocuklarda obezitenin düşük olduğunu ortaya çıkarmıştır. Ev yemekleri tüketiminin bu yaş aralığındaki çocuklarda düşük olduğu, fast food tarzındaki yiyecekleri tüketen çocukların %89’unun beden kitle endekslerinin normal düzeyde olduğu belirlenmiştir.

Yapılan bu araştırma çalışmasında çocukların fiziksel aktiviteleri de inceleme konusu oldu. 11-14 yaş aralığındaki çocukların %54,14’ünün bir spor dalını yaptıkları tespit edildi. Bu spor dallarının ilk ikisi %28,32 ile yürüyüş ve %26,38 ile yüzme oldu. Bu sonuçlara göre toplumumuzda her geçen gün obezite riskleri ile ilgili bilinçlenme düzeyinin artış gösterdiği düşünülmektedir.

Obezite çağın en büyük sorunu:

Tüm toplumları ilgilendiren çağımızın en büyük sorunlarının başında gelen obezite, farklı hastalıkların oluşumunda da ciddi bir risk faktörüdür. Bu sorunla baş edebilmek için yapılan araştırmaların sonuçları toplumla paylaşılmalı ve toplumun davranış değişikliklerine özendirilmesi gerekmektedir.

Yapılan çalışmada çaya konulan şekerin azaltılması ya da kullanılmaması gerekliliği ortaya konulmuştur. Önemli bir tespit olan bu durumdan yola çıkarak, toplumumuzdaki eğilimin çayın şekerli içilmesi olduğu düşünüldüğünde önemlidir. Buna bağlı olarak toplumumuzda kesinlikle bir davranış değişikliğine gidilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, çocukların yeterli düzeyde fiziksel aktiviteler yapmaması önemli bir risk faktörüdür. Bu nedenle çocukların dengeli, düzenli ve doğru beslenmelerinin sağlanması ileride sağlıklı nesillerin yetişmesinde etkili olacaktır.

Leave a Reply

www.pharmacy24.com.ua/sialis-tadalafil/sialis-10-mg/

http://www.biceps-ua.com/

http://farm-pump-ua.com/