X

Saç dökülmesinin sebepleri

Saç Neden Dökülür, Saç Dökülmesinin Nedenleri: Saç dökülmesinin nedeni nelerdir, saç dökülmesi ve sebepleri nedir Her insanın bir günde 10-50 saç telini kaybettiği bilinmektedir. Ortalama olarak her insanda yaklaşık 100 bin adet saç teli olduğunu düşünürseniz, bu oranda bir saç kaybı hissedilir bir durum ortaya çıkarmaz. İnsanın yaşı ilerledikçe saç telleri azalır ve incelmeye başlar. Yaşlılık dışında hormonal etkenler, stres, ilaçlar ve medikal bazı nedenlerden ötürü saçlar dökülür.

1- Hormonal nedenler:

Saç dökülmesinin en başta gelen sebebi kalıtsal bir takım hormonların aktivitesiyle alakalıdır. Genetik bakımdan duyarlı olan kişilerin bazı cinsiyet hormonları kalıcı saç dökülmesine yol açar. Erkeklerde daha çok ergenliğin ilk başlarında başlamaktadır. Bunun yanı sıra hormonal değişimler kişilerde geçici saç kayıplarına da yol açabilmektedir. Bunlar gebelik, doğum, doğum kontrol haplarını bırakma ve menapoz başlangıcı olarak sıralanabilir.

2- Medikal nedenler:

Bazı medikal nedenlerden dolayı da saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Bunlar;

Tiroid sorunları: Vücutta hormon düzeylerini dengeleyen ve düzenleyen tiroid besi, eğer doğru çalışmazsa saç kaybına neden olabilmektedir.

Alopecia areata: Bağışıklık sisteminin saç foliküllerine saldırması nedeniyle oluşan bu hastalık, kişilerde bölgesel saç dökülmesi ile kaş ve kirpiklerin dökülmesine de yol açmaktadır.

Cilt bozuklukları: Lupus ve liken planus gibi hastalıklar nedeniyle ciltte yaralar oluşmaktadır. Bu durum nedeniyle de yaraların prtaya çıktığı bölgelerde kalıcı saç dökülmesi yaşanmaktadır.

3- İlaçlar:

Özellikle yüksek tansiyon tedavisi, kalp hastalıkları, kanser, depresyon ve eklem yangısı için kullanılan ilaçlardan bazıları kalıcı saç kayıplarına yol açabilmektedir.

4- Saç dökülmesinin diğer nedenleri:

Saç dökülmesi fiziksel veya duygusal bir şok nedeniyle ve saç çekme bozukluğu gibi nedenlerle de olabilmektedir.

Fiziksel veya duygusal şok: Bu tür bir şoktan yaklaşık birkaç ay sonra sallarda belirgin bir kayıp görülebilmektedir. Aileden bir kaybın olması, yüksek ateşlik hali, aniden aşırı kilo kayıpları da bu duruma yol açabilir.

Saç çekme bozukluğu: Mental bir durum olan saç çekme bozukluğu nedeniyle kişide dayanılmaz bir saç çekme isteği olmaktadır. Bu nedenle de saç Kayıları yaşanmaktadır.

Saç dökülmesinde risk faktörleri:

Aile geçmişi: Anne ya da baba tarafından herhangi birinde saç dökülmesi durumu varsa siz de risk altındasınızdır. Kişinin genleri saç dökülmesinin ne zaman başlayacağını, hangi bölgelerde saç dökülmesi olacağını ve hızını etkilemektedir.

Saç bakımı: Saç boyası, saç düzleştiriciler ve benzeri ürünlerin aşırı kullanılması saçlarınızın dökülmesine yol açabilmektedir.

Yetersiz beslenmek: Kırmızı et tüketiminin az olması demir ve protein eksikliğine neden olur. Bunun sonucu olarak da saç dökülmesiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.https://bestseller.reviews

купить женскую виагру в аптеке

купить виагру в интернете