Rahim kanseri (Endometrium kanseri) olası belirtileri ve nedenleri

rahim kanseri

Rahim kanseri (Endometrium kanseri) olası belirtileri ve nedenleri

Rahim kanseri, rahmin içinde pek çok noktada, dokuda oluşan kanserlere verilen genel isimdir. Rahim kanserleri arasında en fazla görülen kanser türü endometrium kanseridir. Endometrium kanseri, rahim iç zarında oluşan kanserdir. Rahim kanseri sıklıkla rahim ağzı kanseri ile karıştırılır oysa bu iki kanser türü birbirlerinden çok farklıdır. İşte, rahim kanserleri, endometrium kanseri;

Rahim kanseri olası belirtileri

Rahim kanserlerinde karşılaşılan en belirgin özellik kanamadır. Bu sayede hasta doktora erken başvurur. Rahim kanseri genelde menopozda olan kadınlarda rastlanılan bir kanser türüdür. Bu nedenle, kanama olması dikkati hemen çeker. Nadir olarak kilo verme, ağrı ve akıntı belirti olarak kendini gösterebilir

Rahim kanseri neden olur?

Aşırı kilolu olmak, kısırlık,

Pkos hastalığı,

Hiç doğum yapmamak, menopoza geç girmek,

Meme kanserinde tamoksifen tedavisi görmek rahim kanseri riskini arttırır.

Rahim kanseri tedavisi

Rahim kanserinde tedavi genelde kanserin evresine ve dağılımına göre planlanır. İlerleyen kanser türünde ameliyat, radyoterapi ve kemoterapi uygulanır. Başlangıç aşamasında olan kanserlerde sadece radyoterapi uygulaması yapılabilir. Ameliyat bazen açık ya da laparoskopik cerrahi ile yapılabilir.  Ameliyat yaklaşık 2-5 saat kadar sürer. Ameliyat sonrasında yapılan patolojik incelemeye göre kanserin evresi ve şekli belirlenir. Tedavi planlanılarak başlatır. Erken evrede yakalanan bir kanser türü olduğundan başarı oranları da yüksektir.

Rahim kanseri ameliyatından sonra hasta düzenli aralıklarla kontrole çağrılır. Zamanla bu senede 1 defaya kadar iner. Fakat, uzun süren bir kanama olduğunda mutlaka doktora danışılmalıdır. Hasta ameliyat sonrası 1 hafta içinde taburcu edilir. Ameliyattan yaklaşık 2 ay sonra cinselliğe başlanabilir. Rahim kanseri ameliyatı cinselliğe engel oluşturmamaktadır.

Endometrium kanseri

Rahim kanserlerinde en sık görülen kanser endometrium kanseridir. Fakat, kadın hastalıklarında da en çok görülen kanserdir. Endometrium kanserinde kanserin evresi ve hastanın genel sağlığı çok önemlidir. Yapılan cerrahi operasyonun ana amacı, kanserli dokuyu vücuttan hemen atmaktır. Tüpler, yumurtalıklar ve rahim vücuttan alınabilir.

Leave a Reply

http://pills24.com.ua

https://steroid.in.ua

www.medicaments-24.net