Protein Tozunun Olası Zararları ve Yan Etkileri

Protein Tozunun Olası Zararları ve Yan Etkileri 1

Son yıllarda çok duyduğumuz protein tozları, kas oluşumunu hızlandıran ve egzersiz yapan kişilerin kullandığı bir üründür. Bazı insanlar, protein tozlarını çok fazla tüketmektedir. Fakat fazla miktarda protein tozu tüketmek sağlığımıza zararlıdır. Bu nedenle, protein tozu kullanmadan önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır. İşte, protein tozunun zararları ve yan etkileri;

Kemiklerde oluşan hasar;

Kemik erimesi, yüksek oranda protein tüketmekle başlayan bir süreçtir. Protein tozu içerisinde bulunan protein, kanda asidik etki yaratmakta ve kanda asidi yok etmek amacıyla kalsiyum kemiklerden hızla atılmaya başlanılır. Böylece kemikler hızla zayıflamaya başlar, kemiklerde kırık ve hasar oluşur. Kemik erimesi yani osteoporoz şikayeti olan kişilerde, sürekli olarak sakatlanmalar ve ağrılar meydana gelir.

Keton birikmesi;

Protein tozları kullanılırken birde diyet uyguluyorsanız, vücutta keton birikimi oluşmaya başlar. Çok fazla protein ile birlikte az miktarda karbonhidrat alınırsa, metabolizmanız hızla depolanmış olan yağları yakmaya başlar. Bu durumda karaciğer ve böbrekler hasar alır, ciddi sağlık sorunları meydana gelir.

Böbrek yetmezliği ve böbrek taşı;

Böbreklerimiz proteinin miktarını düzenlemektedir. Protein artınca böbreklerde çok daha fazla işlenmeye başlar. Bu durum nedeni ile böbreklerde yetmezlik oluşur. Bulantı, kusma ve idrarda kan başlıca böbrek yetmezliği belirtisidir. Proteinin fazla alınması ile birlikte, böbreklerde oluşan taş ise bir diğer sorundur. Böbreklerde oluşan kristalleşme şiddetli ağrı yaratır.

Karaciğerde hasar;

Proteinin fazla tüketilmesi, karaciğerde hasar yaratmaya başlar. Çünkü karaciğerimiz, proteinin işlenmesinde çalışmaktadır. Midenin üst kısmında ağır, kil renkli dışkı, sarı göz ve cilt yapısı karaciğerde hasarın başlıca belirtisidir.

Kalp hastalıkları;

Yüksek protein almak, kalp hastalıklarına neden olmaktadır. Protein tozunun kalp hastalıklarına neden olmasını engellemek için, meyve, sebze, baklagiller, balık, tam buğday ve zeytinyağı bol miktarda alınmalıdır. Özetle sağlıksız bir diyet ile protein tozu alınırsa, mutlaka kalp hastalığına neden olacaktır.

Sindirim sorunları;

Protein tozunun fazla alınması nedeniyle bulantı, kusma ve sindirim sorunları oluşabilir. Yüksek proteinin yanı sıra, düşük lifli diyet yapılması şiddetli hazım sorunu ve kabızlığa neden olur.

Kalori artışı;

Protein tozu kullanırken yediğinize dikkat etmezseniz aşırı kilo alımı oluşabilir. Kas kütlesi artarken kuvvetli bir oranda yağlanma da meydana gelir. Vücut tarafından yakılamayan protein tozu, kalorisi en yüksek gıdadır.

İlaçların etkisiz kalması;

Protein tozu kullanılan ilaçların emilimini azaltır. Özellikle kan basıncını düzenleyen ilaçların etkisini azaltmaktadır. Bu nedenle, kesinlikle doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Kan basıncı, bu hastalarda olması gerekenin çok altına düşebilir.

Zararlı metaller;

Protein tozları hakkında yapılan araştırmalarda cıva, kadmiyum ve arsenik gibi zararlı kimyasallar bulunmuştur. Bu metaller vücuttan kolay bir şekilde atılamaz. Bu nedenle, protein tozu kullanırken dikkatli olunmalıdır.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/protein-tozu-zararlari/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

steroid-pharm.com

http://cialis-viagra.com.ua

У нашей фирмы интересный портал на тематику Купить Дапоксетин дапоксетин аналоги