Parmak uyuşması neden olur neyin belirtisi

parmak uyuşması

Parmak uyuşması neden olur neyin belirtisi

Parmak uyuşmasının olası nedenlerini bir araya getirdik işte detaylar. Parmak uyuşması bazen vücudun verdiği bir tepkidir. Fakat, kesinlikle doktora gidilmelidir. Çünkü, önemli hastalıklar sonrası ortaya çıkabilir. Hormonal durumlarda ve uzun süre hareketsiz kalma, aşırı hava değişimleri, nöropati, boyun kireçlenmesi, felç durumunda ortaya çıkabilir. İşte, parmak uyuşması nedenleri ve tedavisi;

Parmak uyuşması nedenleri

Karpal tünel sendromu

Karpal tünel sendromu, bilek ekleminden çıkan ve ele his veren sinirlerin sıkışması ile oluşur. Ağır fiziksel aktiviteler, el hareketlerini çok kullanmak, bilek seviyesinde aktivite karpal tünel sendromuna neden olabilir. Hamilelik, hormon bozuklukları, ellerde ve parmaklarda uyuşmalara neden olabilir.

Dirsek kemiği siniri sıkışması

Dirsek kemiği sinirleri, el ve ön koldan geçen sinirlerdir. Ellere geldiğinde kas ve tendonlara girer. Çeşitli travmalar, kaza sonucu darbe alma, duyu kaybına ve parmaklarda uyuşukluğa neden olan dirsek siniri sıkışması ile oluşur.

Periferik nöropati

Sinirlerde uzun süre iltihap olması ve hasarla nöropati oluşur. Hastalığın hemen tedavisi uygulanmazsa, kas gruplarına ve vücuda yayılır. Uzun süre ayakta kalma, diyabet, MS hastalığı, B12 eksikliği, metal zehirlenmeleri ile oluşur.

Boyun kireçlenmesi

Boyun sinirlerinin sıkışmasına neden olan kireçlenmesi, ağrı ve parmaklarda uyuşmalara neden olur. Yaşın ilerlemiş olması, diyabet, osteoporoz, kemik tümörü, hormon bozuklukları ile oluşur.

Dolaşım bozuklukları

Dolaşım bozukluklarının pek çok sebebi olabilir. Ritim bozuklukları, kalbin yeterince kan pompalaması kaynaklı dokular ve organlar yeterince oksijen almadığından parmakta uyuşma ve tutukluk oluşur.

Felç

Beyne kan gidişinde olan azalma kaynaklı oluşur. Karıncalanma ve uyuşukluk başlıca belirtilerdir.

Mineral ve vitamin eksikliği

Mineral ve vitaminlerin bazılarında eksiklik olduğunda parmaklarda uyuşmalar oluşur. kalsiyum eksikliği, magnezyum ve çinko eksikliği, B12 eksikliği başlıca parmak uyuşması nedenleri olabilir.

Diyabetik nöropati

Kan şekerinin hızla yükselmesi ve uzun süre tedavi uygulanmaması kaynaklı olarak sinirler hasar alır. Uzuvlarda uyuşmalar, yanma ve karıncalanma başlıca belirtilerdir.

Uzun süre sigara kullanma, bazı kimyasal ve ağır metaller parmaklarda uyuşmaya neden olabilir.

Parmak uyuşması tedavisi

Fizik tedavi ve rahatlama egzersizleri, stresi engelleyerek parmak uyuşmasını engelleyebilir.

Düzenli egzersiz yapmak, dolaşım sorunlarının önüne geçer ve organlara kanın fazla gitmesini sağlayarak, parmaklarda olan uyuşmanın önüne geçer.

Sıcak ve soğuk kompres yapmak şişliği indirir ve uyuşukluğu alır.

Kan dolaşımına yardımcı olmak için, kolesterol, yüksek lif, antioksidan içeren yiyecekler tüketilmelidir.

Leave a Reply

http://steroid-pharm.com

У нашей компании важный web-сайт , он описывает в статьях про Сиалис 10 мг www.cialis-viagra.com.ua