Neden zayıflayamıyorum ve kan şekeri düşüklüğü

Neden zayıflayamıyorum ve kan şekeri düşüklüğü 1

Neden Zayıflayamıyorum Diyorsanız Okuyun. Herkes zayıf ve fit bir vücuda kavuşmanın hayalini kurar. Özellikle kadınlar havaların sıcaklaması ve yazın gelmesi ile birlikte birçok diyeti araştırır ve uygulamaya çalışır. Birçok diyete başlarlar, zayıflatıcı kürler uygularlar ancak hiçbir şekilde kilo veremezler. Bu da oldukça can sıkan bir durumdur. Birçok yöntemi denese de kilo veremeyen bireyler mutlaka bu yazıyı okuyarak hayatlarını değiştirebilir.

Kan Şekeri Düşüklüğü

Kan şekeri düşüklüğü bireylerin hayatını olumsuz etkileyen, yaşam standardını düşüren oldukça kötü bir durumdur. Düşük kan şekeri adeta enerjiyi emer, halsizlik hissi verir. Bunların yanında kişileri sinirli ve sabırsız yapar. Bunların hiçbiri insanların gündelik hayatında istediği durumlar değildir. Ancak bunların yanında kan şekerinin yaratmış olduğu en büyük problemlerden birisi kilo vermeyi engellemesidir. Kan şekeri kilo veremeyen bireylerin çoğunda bulunan bir rahatsızlıktır. Sürekli olarak acıkma, dinmeyen tatlı isteği, şekerli ve kafeinli içecekleri tüketme isteği bu rahatsızlığa sahip bireylerde görülmektedir. Bunlara ek olarak acıkınca titreme, hızlı duygu değişimi, aniden patlamak, halsizlik ve yorgunluk, yemek sonrası gelen uyku isteği de kan şekerindeki düşüklüğün belirtilerindendir.

Kan şekeri düşüklüğü genellikle aşırı kilolu ve obez bireylerde yaygın görülen bir rahatsızlıktır. Fakat kilosu gayet normal olan bireylerde de görülebilmektedir. Özellikle hareketsiz bireyler daha fazla tehdit altındadır. Yapılan araştırmalar sonucunda depresyon gibi psikolojik problemlere sahip olan bireylerde daha fazla kan şekeri düşüklüğüne rastlanmaktadır. Kan şekeri düştüğü zaman genellikle bireylerde hafif bir baş ağrısı görülür. Bununla birlikte de şiddetli bir yemek yeme isteği bastırır. Özellikle de tatlı gıdalar ve kafeinli içecekler tüketme isteği oluşur. Bundan dolayı da kek, çikolata, kurabiye, kola gibi gıdalara yönelirler. Bu gıdalar, şeker isteğini biraz olsun giderir ve rahatlama duygusuna neden olur.

Bu besinler genellikle öğlen tüketildiğinde ise akşamüzeri yeni bir şeker isteğine neden olur. Ancak eğer öğlen saatlerinde gelen şeker isteğinde karbonhidrat çok fazla tüketilmez ve protein içerikli gıdalar tüketilirse, akşam üzeri oluşacak kan şekeri düşüklüğünün önüne geçilebilir. Yani şekerli gıdalar kan şekerini kısa bir süre için düzeltir ve rahatlama sağlar. Uzun vadede düşünüldüğü zaman ise sadece anlık fayda verip kan şekerini gün içerisinde sürekli olarak dengesiz bir halde seyir etmesine neden olur. Bu dengesizlik bireylerin duygu değişimine de yol açar. Sinirlilik, gerginlik gibi problemlere yol açarlar. Ancak şekerli besinler yemeye başladıklarında rahatlayarak bu durumdan kurtulurlar.

Kan Şekeri Düşüklüğü ve Diyet

Zayıflamak isteyen kişiler, diyete başladıklarında kimi zaman baş dönmesi şikayeti ile karşılaşabilirler. Baş dönmesine ek olarak yaşadıkları şiddetli açlık onları diyet yapamaz bir hale getirir. Bu problemlerin kaynağı kan şekerinin düşmesidir. Bunu engellemek adına bol bol meyve ve sebze tüketmek, lifli gıdalar tercih etmek, proteine daha fazla yönelmek gerekir. Eğer kan şekeri düşerse bireylerin duygu durumları değişir. Sinirlilik gibi problemlere ek olarak panik atak krizleri görmek dahi mümkün olur. Ayrıca diyet esnasında üç ana öğün olması şarttır. Bu ana öğünlere ek olarak üç adet ara öğün de yapılmalıdır.

Kan Şekeri Düşüklüğü Belirtileri

Kan şekerinin en büyük belirtilerinden biri açlık esnasında el ve ayaklarda meydana gelen titremedir. Bu titremelere ek olarak halsizlik de görülür.

Açlıktan dolayı kan şekeri düşük bireylerde psikolojik dalgalanmalar görülür. Hatta durum çok ciddileşerek depresyon atakları ve panik atak nöbetlerine neden olabilir.

Kan şekeri düşüklüğünde karşılaşılan bir diğer problem de baş ağrısıdır. Şiddetli baş ağrısı kan şekeri düşüklüğünün belirtilerindendir.

Kan şekeri düşük bireylerde sürekli olarak bir şeker isteği görülür. Şekerli gıdalar, kek, pasta gibi besinlere saldırı düzeyinde bir ihtiyaç gözlemlenebilir.

Baş dönmesi, mide bulantısı, aşırı yorgunluk gibi fiziksel belirtiler görmek de mümkündür.

Kan şekeri eğer şiddetli bir biçimde düşerse bayılma sorunu ortaya çıkabilir. Daha ileri boyutu ise komadır.

Kimi zaman uykuda da kan şekerinin düştüğü gözlemlenebilir. Uyku esnasında düşen kan şekerinin en yaygın belirtisi ise aşırı terlemektir. Bu terlemenin izleri yastık ve yorgandan rahatlıkla anlaşılacak seviyededir. Ayrıca huzursuz uyanma ve uzun bir süre rahatsızlık çekip uykuya dalamama problemi de kan şekeri düşüklüğünün belirtisidir.

Ancak her zaman olduğu gibi, bir uzman hekime görünmeden ve gerekli tetkikleri yaptırmadan ne olduğu konusunda kesin bir bilgi verilemez, eğer yukarıdaki şikayetlerden rahatsızlığınız varsa, kısa bir süre içerisinde, bir uzman hekime başvurmalısınız.

Kan şekeri kaç olmalı, kan şekeri değerleri

Hba1c Nedir, Hba1c Normal Değerleri Kaç olmalı

Açlık ve tokluk kan şekeri nasıl ölçülür

Leave a Reply

medicaments-24

Cialis 10 mg

красивая посуда купить