Mutluluk hissi veren besinler tüketin

mutluluk hissi veren besinler

Mutluluk hissi veren besinler tüketin

Kış aylarında depresyona karşı size mutluluk hissi veren besinleri tüketmeniz önemli. Artık havalar erken kararmaya başladı ve güneşten yeteri kadar yararlanamamak insanlarda mutsuzluk, huzursuzluk ve karamsarlık hissi vermektedir. Yaşanan bu karamsarlık ve gerginliği atılabilmesinin yolu olarak yemeği düşünüyorsanız bir kez daha düşünmek gerekir. Çünkü kendinizi yemeğe vermeniz kilo almanızı kolaylaştıracaktır. Uzmanların belirttiğine göre kış mevsiminde yapılan yeme hatalarını yapmamak gerekiyor.

Çikolata ve şekerli gıdalar kilo aldırabilir:

Serotonin ya da halk arasındaki adıyla mutluluk hormonu, vücudumuzdaki aktivitesini başka hormonlarla destekleyip, tükettiğimiz gıdalarla olması beklenen aktivitesini arttırabileceğimiz bir hormondur. Vücuttaki serotonin salgısı açlık duygusunu azaltabildiği gibi arttırabilir de. Serotonin salgısını arttıran gıdaların başında çikolata ve şekerli besinler gelmektedir. Aşırı tüketilmesi durumunda kişi kendisini kötü hissedebilir ve kilo almasına neden olabilir. Bu tür besinlerin yerine vücudumuza fayda sağlayabilecek serotonin salgısını arttıran başka gıdalara yönelmek en doğrusudur.

Kötü hissettiğinizde muz yiyebilirsiniz:

Meyveler serotonin açısından yüksek değere sahiplerdir. Kış aylarında bağışıklığın kuvvetlenmesini sağlayacak besinlerin başında çilek gelir. Çilek belli bir dönemde bulunabildiğinden, muz yemek kokusu ve endorfin ile aradığınız mutluluk deposu olabilir. Karamsar ve huzursuz olduğunuzda ya da kendinizi kötü hissettiğinizde, daha iyi hissetmek adına muz bu ihtiyacınızı karşılayacak en uygun meyvedir.

Ananası atlamayın:  

Ananas sindirim sistemi için faydalıdır. İçeriğindeki bromelin ile beraber vücudunuzdaki iltihabi durumları ve şişkinlikleri giderir. Ayrıca manganez içeriği ile de antioksidandır ve serbest radikal mekanizması açısından çok önemlidir. Çok sağlıklı bir diyet meyvesi olan ananas içerdiği C vitamini ile de bağışıklığı güçlendirir. Doğru ve düzenli şekilde tüketildiği zaman vücuttaki yağ hücrelerine karşı etki sağlar.

Her gün 2 ceviz, 5-6 fındık ve 10 badem tüketin:

Günlük olarak 2 tane ceviz, 5-6 tane fındık ve 10 tane kadar badem tüketmek iyidir. Balık, tavuk gibi gıdalarda bulunan aminoasitler serotonin desteği sağlamaktadır. Düzenli egzersizler ve yürüyüş, uyku düzeni, sevdiğiniz kişilerle zaman geçirmek kış depresyonunun etkilerini önemli ölçüde azaltacaktır.

Kafeinli içecekler yerine bitki çayları için:

Kış aylarında kafein alımından ziyade bitki çaylarının tüketilmesi çok daha faydalıdır. Tatlı istediğinizde probiyotik yoğurt, tarçınlı salep, yulaf ezmesi, meyveli süt ya da yoğurtla yapılmış tatlılar çok daha dengeli ve doğru alternatiflerdendir.

Mutluluk hormonları nelerdir?

1. Serotonin 2. Dopamin 3. Oksitosin 4. Endorfin

Leave a Reply

http://pharmacy24.com.ua

https://buysteroids.in.ua

danabol-in.com/injection/masteron/pharmadro_p