Limonlu çay içmenin mucizevi faydaları

Limonlu çay içmenin faydaları

Limonlu çay içmenin mucizevi faydaları: Çay içmek Türkiye’de gündelik yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biridir. Yemeklerden sonra çay içmek ülkemize has önemli bir alışkanlıktır. Ancak beslenme uzmanları, yemeklerden sonra en az bir saat çay içilmemesini söylemektedirler. Bunun nedeni olarak da, çay içerisinde bulunan bazı bileşenlerin demir emilimini engellemesi gösterilmektedir.

2014 yılında yayınlanan bir araştırmanın sonuçlarına göre, çayın demir emilimini %64 oranında engellediği belirtilmektedir. Bu durum, kadınlarda yaygın olarak görülen anemiye yani demir eksikliğinin başlıca sebebi olarak düşünülmektedir. Çayın bu etkisini azaltmanın bir yolu var mı? derseniz, limonlu çay içmenizi tavsiye ederiz. Keyifle içtiğiniz çaya bir miktar limon sıkar ya da ince bir limon dilimi koyarsanız, demir eksikliği sorununu önemli ölçüde önlemiş olursunuz.

Limonlu çayın faydaları:

Limon C vitamini açısından oldukça zengindir ve çaya eklediğinizde demir emiliminin negatif etkilenmesini önleyebilirsiniz. Bunun nedeni C vitamininin demir emilimini arttırmasıdır. Çayda bulunan tanin gibi bileşenler, demir minerallerine bağlanmakta ve bunları etkisizleştirmektedir. C vitamini demir emilimi için gereken ortamı hazırlamakta ve emilimi daha hızlı hale getirerek artmasını sağlamaktadır. Yemeklerden hemen sonra çay içme alışkanlığınız varsa, çayınıza bir miktar limon ekleyerek içmelisiniz.

Limonlu çay içmenin faydalarından bir diğeri de, çayda bulunan antioksidanları sindirim esnasında korumasıdır. Antioksidanlar serbest radikallerle savaşır ve hücrelerin sağlıklı olmasını sağlar. Diğer bir ifade ile, antioksidanlar serbest radikallerin yol açtığı hastalıklara karşı kişiyi korumaktadır.

Çayda bol miktarda kateşin adlı bir antioksidan vardır. Kateşin kalp hastalıkları, kanser ve diğer bazı önemli hastalıkların riskini düşürmektedir. Ancak kateşin bileşeninin ciddi bir bölümü midedeki enzimler vasıtasıyla parçalanmaktadır. Ayrıca bağırsaklarda da iyi şekilde emilemez.  Bağırsaklardaki emilim sonrasında kateşin’in yaklaşık %20’si kalır. Yapılan araştırmalarda elde edilen sonuçlarda C vitamini, kateşin bileşeninin midede parçalanmasını önlediği ve çok daha fazla oranda emilmesini sağladığı belirlenmiştir. Limonlu çay içerek kateşin’in vücudunuzda %90’a varan oranlarda kalmasını sağlayabilir, önemli birçok hastalıkla karşılaşma riskinizi en aza indirebilirsiniz.

İçtiğiniz çayın size daha fazla fayda sağlaması için, özellikle konsantrasyonu arttırmak, bağışıklığınızı güçlendirmek ve hastalıklara karşı kendinizi korumak için limonlu çay için. Çay keyfinizi, aynı zamanda sağlığınıza önemli bir katkı aracı haline getirmek için limon kullanmayı alışkanlık edinmelisiniz.

Limonlu Su ve Faydaları

Leave a Reply

Этот авторитетный блог со статьями про эклипс кросс https://mitsubishi.niko.ua
http://teplostar.kiev.ua

Метан купить