X

Kulak tıkanıklığı nasıl geçer?

Kulak tıkanıklığı çeşitli nedenlerle oluşur. Kulağa kaçan su, kulakta biriken kir veya tansiyonun yükselmesi gibi nedenlerle oluşan kulak tıkanması evde giderilebilir. Fakat uzun süren kulak tıkanmasında, kesinlikle doktora gitmek gereklidir. Kulak içinde olan hasarlar ile yüksek tansiyon kaynaklı olan kulak tıkanmaları, ciddi tedavi gerektirmektedir. İşte, detaylar;

Kulakta olan kiri temizlemek:

Kulak kanalına biriken kir, temizlenmediğinde tıkama yapmaktadır. Sıklıkla kullanılan kulak çubukları ile temizleme sırasında kulak kiri içeriye doğru itilerek, çok daha kötü kulak tıkamasına neden olmaktadır. Kulak kiri nedeni ile olan tıkanmalarda, eczaneden kulak kiri söken damla alabilirsiniz. Bu damlayı kulağa damlatıp, 10 dakika kadar sonra kulağınızı temizleyebilirsiniz. Buna rağmen kulak açılmadıysa, kesinlikle bir doktora gidip kulağınızı temizletiniz.

Basınç ile kulak açma:

Derin bir nefes çekin ve burun deliklerinizi tıkayarak, kulaklarınıza basınç uygulayın. 20 sn. kadar sonra ağzınızı açın ve nefesi bırakın. Bu uygulama ile kulakta olan tıkanma açılır. Belirli aralıklarla bu işlem tekrar edilmelidir.

Esneme ve sakız çiğneme:

Esnemek ve sakız çiğnemek tıkalı kulağı açabilir. Özellikle uçak yolculuklarında kesinlikle sakız çiğneme önerilir. Uçakta oluşan basınç ile kulaklarda tıkanma ve ağrılar olabilir. Sakız çiğneme ve esneme bunun önüne geçmektedir.

Hidrojen peroksit:

%3’lük hidrojen peroksit eczanelerde satılır. Bu çözelti, yan yatılarak kulağa 2-3 damla kadar damlatılır. Damlatma sırasında bir çıtırtı oluşur. Bu damlanın işe yaradığını gösterir. 10 dakika kadar sonra kulak aşağı doğru tutulup temizlenir.

Kulak kiri nasıl temizlenir?

Ilık hardal yağı veya zeytinyağı:

Bir kaseye 2-4 çay kaşığı hardal yağı koyun ve ılık oluncaya kadar ısıtın. Daha sonra yan yatarak, 2-3 damla kadar tıkalı olan kulağa damlatın. Yaklaşık 15 dakika sonra diğer kulağa damlatın. Her seferinde tek bir kulağa uygulanmalıdır. Kulak tıkanıklığı bu şekilde açılacaktır. Fakat bu işlemde dikkat etmeniz gereken şey, yağın sıcak olmamasıdır. Yağ sıcak olursa kulağa hasar verir.

Sıcak su torbası:

Sıcak su torbası kulağın üzerinde tutulur. Bu işlemle, kan damarları genişleyecek ve kulakta birikenler dışarıya salınacaktır. Bu işlemi bir çoraba pirinç tanesi koyup, ısıtma ile yapabilirsiniz. Pirinç, ısıyı emer ve yavaş salar. Dikkat edilmesi gereken şey, sıcak su torbasının çok sıcak olmamasıdır.

Sıcak basınç uygulama:

Sıcak basınç uygulamak için, bir havlu hafifçe ıslatılır ve ütü ile ısıtılır. Isınan bez, kulağın üzerine kapatılarak basınç uygulanır. Sıcak basınç uygulamak, östaki tüpünde olan kan damarlarını gevşetir ve tıkanmayı önler.www.militarycenter.com.ua

виагра купить киев цена

сиалис купить в киеве дешево