Konizasyon nedir (Koni biyopsi)

konizasyon

Konizasyon nedir (Koni biyopsi) ne zaman uygulanır, ne işe yarar. Konizasyon, rahim ağzından koni şeklinde bir parçanın alınmasına verilen isimdir. Genelde lokal ve genel anestezi uygulayarak yapılan bu ameliyatların çeşitleri vardır. Bistüri ile yapılanına soğuk konizasyon, lazer ile yapılanına lazer konizasyonu, elektrikli alet ile yapılanına LEEP ismi verilir.

Konizasyon sonrası hastalarda yaklaşık 1 hafta kadar kanama devam eder. Akıntı ve lekelenme uzun süre devam edebilir. Doktorlar bu işlem sonrası hastalara ped kullanılmasını ve 1 ay süre ile cinsellikten uzak durulmasını önerirler.

Konizasyon ne zaman uygulanır?

Smear testinde bazı anormallikler çıktığında,

CIN 2 ve CIN 3 tedavisinde,

Smear, kolposkopi ya da biyopsi sonucunda kanser tanısı koyulmasında konizasyon uygulaması yapılır.

Konizasyonda çıkarılan parça, patalojik olarak incelemeye alınır. Patoloji sonrası hastanın tedavisi planlanır.

Konizasyon sonrası komplikasyon:

Kanama, enfeksiyon, rahim ağzı darlık, servikal yetmezlik, zor doğum komplikasyon olarak görülebilir.

Konizasyon ameliyatı sonrası iyileşme:

Konizasyon operasyonu sonrası hasta aynı gün veya 1 gün sonra taburcu edilir. Rahim ağzından alınan parçanın olduğu bölge yaklaşık 1 ay içinde iyileşir. Bu süre zarfında hastaya cinsellik yasaklanır. Hastada ilk hafta kanama oluşabilir. 1 hafta sonra kanama durur fakat lekelenme sürebilir. Operasyon sonrasında yapılan muayenede hastanın tam olarak iyileşmesi anlaşılır.

Konizasyon operasyonu sonrası tekrarlama oluşabilir mi?

Konizasyon operasyonu sonrası hastada tekrarlama oluşabilir. Aynı lezyonların görülmesine rekonizasyon ismi verilir. Bu durumda bu işlem tekrar yapılır.

Konizasyon sonrası hamilelik:

Konizasyon operasyonu hamileliğe engel değildir. Fakat, bu operasyonu geçiren hastalarda düşük tehlikesi veya erken doğum görülme oranları artar. Hamile kalmayan hastalarda çok mecbur kalmadıkça bu işlem uygulanmaz. Fakat, hastada kanser belirtileri varsa çok nadiren uygulama yapılır.

Konizasyon sonrası cinsellik:

Konizasyon işleminde rahim ağzından büyük bir parça alınır. Rahim ağzından alınan parçanın olduğu kısmın iyileşmesi yaklaşık olarak 1 ay kadar süre alır. Bu durumda hastaya cinsellik yasaklanır. Yapılan jinekolojik muayene sonrası doktor yara olan kısmın iyileşmesini onayladıktan sonra cinselliğe izin verilir. Rahim ağzından alınan parçanın cinsellikte bir değişim yaratmadığı ve cinsel zevkte bir azalma yaratmadığı uzmanlar tarafından söylenmektedir.

Leave a Reply

софосбувир

steroid-pharm.com

https://steroid-pharm.com