Koltuk altı kaşıntısı neden olur tedavisi

koltuk altı kaşıntısı

Koltuk altı kaşıntısı sık görülür. Kaşıntı yanında kabarma, kızarıklık ve ağrı oluşabilir. Koltuk altı kaşıntısı ile, koltuk altı derisi tahriş olur. Bu durumda enfeksiyona açık hale gelebilir. Bu nedenle doktora gitmekte fayda vardır. İşte, koltuk altı kaşıntısı nedenleri ve tedavisi;

Koltuk altı kaşıntısı nedenleri

Hijyen

Koltuk altında hijyene önem vermemek koltuk altı kaşıntısının başlıca nedenleri arasındadır. Koltuk altında terleme ile birlikte bakteri üremesi olur. Bu da kaşıntıya zemin hazırlar. Koltuk altı tüylerinin alınması ve temiz olması en önemli unsurdur.

Kandida mantarı enfeksiyonu

Kandida mantarı zaten vücudumuzda yaşamaktadır. Bağışıklık sisteminin düşmesi ile bu mantar aktif hale gelir. Özellikle vücudun terleyen bölgelerinde çoğalabilir. Kasık, kol altı ya da ağızda mantar gelişebilir.

Koltuk altında terleme

Koltuk altında ter bezlerinin aşırı çalışması kaşıntıya neden olur. Ayrıca ter bezlerinin tıkanması ile deride iltihaplanmalar oluşur. Bu durumda da koltuk altı terlemesi oluşabilir.

Ters sedef hastalığı

Sedefin bir türü olan bu hastalıkta, kasık, kol altı, göğüs altı, göbek deliği ve cinsel organlardaki kıvrımlara yerleşen hastalık pullanma yaratır. Obezitesi olanlarda daha sık karşılaşılan bir durumdur. Bu hastalığın yerleştiği noktalarda kaşıntı oluşur.

Cilt iltihabı

Alerjik bir durumdur. Hasta alerji yaratan bir maddeye veya kimyasala dokununca ortaya çıkar. Şişme, kaşıntı, çatlak, kabuklar oluşabilir.

Deodorantlar

Deodorantlar, bitki yağları, kozmetikler, kokular, giysi boyaları koltuk altında kaşıntı yaratabilir.

Koltuk altı kaşıntısı tedavisi

Koltuk altı kaşıntısının önüne geçmek için, koltuk altı hijyenine önem vermek gereklidir. Aşırı sıcaktan uzak durmak ve teri emen kumaşlardan kıyafetler giymek koltuk altı kaşıntısı için iyidir. Çeşitli deodorant ve kozmetikler kaşıntıya neden oluyorsa kullanılmamalıdır.

Antibakteriyal sabunlar

Antibakteriyal sabun kullanmak koltuk altı kaşıntısı için iyidir.

Mantar kremleri

Kandida mantarı için hap ve kremler kullanılabilir.

Terleme önleyen kremler ve losyonlarla koltuk altı kaşıntısı engellenir.

Ters sedef hastalığı kaynaklı koltuk altı kaşıntısında, hidrokortizon kremi ve kalamin losyonu kullanılır.

Koltuk altı terlemesi alerji kaynaklıysa mümkün olduğunca alerjen maddelerden uzak durmak gerekir.

Tüm bunlara rağmen kaşıntı devam ediyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

Leave a Reply

steroid-pharm.com/

http://unc-mps.com.ua

pharmacy24.com.ua/shop/town-har-kov/levitra-vardenafil/