Koldaki sivilceler nasıl geçer, Koldaki kabarıklar için bitkisel yollar

Koldaki sivilceler nasıl geçer, Koldaki kabarıklar için bitkisel yollar 1

Keratosis pilaris olarak adlandırılan kollarda sivilce sorunu, pek çok insanda yaşanan yaygın bir cilt problemidir. Eğer sizin kollarınızda da sivilce sorunu varsa, yazımızda uygulayabileceğiniz doğal bitkisel çözümler ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, detaylar;

Kollarda sivilcenin nedenleri;

Bu tür sivilceler, kollarda olduğu gibi yanaklarda, basenlerde ve kalçalarda da olabilmektedir. İnsan sağlığı açısından tehlike oluşturmazlar. Kollardaki sivilcelerin en başta gelen nedeni; bir tür protein olan keratinin cilt gözeneklerinde birikmesinden dolayı kıl köklerini tıkamasıdır. Bu durum, kılların çıkması gereken alanlarda sivilceye benzer küçük şişlikler meydana getirmektedir. Cilt gözeneklerinde keratin birikmesinin nedeni kesin olarak bilinmemektedir. Ancak uzmanlar, atopik dermatit ve genetik hastalıkların bu duruma sebebiyet verebileceğini söylemektedirler.

Keratosis pilaris, çocuklar ve ergenlerde oldukça yaygındır, ancak yetişkin bireylerde de oluşabilmektedir. Özellikle cildi kuru olanlar, bahar alerjisi, egzama ve melanoma olan bireylerde kollarda sivilce sorunu yaşanmaktadır. Bununla birlikte, kollardaki pütürlükler erkeklere nazaran kadınlarda daha fazla görülmektedir. Ayrıca obezite sorunu olanlarda da görülen bir durumdur.

Kollardaki sivilceler kırmızı ya da aşık pembe renkte olabilmektedir. Bu sivilcelerin çevresinde kaşıntı, kızarıklık, kuruluk ve pul pul dökülme olabilir. Cildin kurumasına imkan sağlayan kış mevsiminde ve gebelerde bunlar daha da kötü yaşanabilir.

Kollardaki sivilceler, keratin birikmesinin haricinde başkaca nedenlerle de oluşabilmektedir. Bunlar egzama, böcek ısırması, alerjiler, benler, keloit, et beni, sedef, kuş palazı ve siğil gibi durumlardır. Ayrıca bunlar kollarda pütürlerin oluşmasına sebebiyet vermektedir. Kollarda sivilce, ister keratin birikmesinden isterse de başka bir nedenden dolayı oluşsun, evinizde kendinizin yapabileceği doğal bitkisel yöntemlerle iyileştirilebilir.

Kollardaki sivilce ve pütürler için doğal bitkisel çözümler;

Elma sirkesi;

Kollardaki sivilcelerden kurtulmanın en etkili yollarından biri elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesinin hafif asidik yapısı, ciltteki pH dengesini korumaya yardım eder. Kollarda sivilce probleminin yanı sıra, diğer başka cilt sorunlarının iyileştirilmesinde de etki eder. Elma sirkesi, cilt gözeneklerinde keratin birikmesinin yol açtığı tıkanıklıları açmaya katkı sağlar.

Uygulama;

  • Elma sirkesi ve suyu eşit miktarlarda karıştırın. Bu karışımı kollarınıza direkt olarak sürün ve 10 dakika kadar beklettikten sonra iyice yıkayın. Bunu her gün birkaç defa uygulayabilirsiniz.
  • 1 çay kaşığı kadar elma sirkesini bir bardak suyla birlikte her gün iki kez içebilirsiniz.

Hindistan cevizi;

Cildi besleyen ve cilde kolayca işleyen yararlı yağ asitlerini içinde barındıran Hindistan cevizi, çok iyi bir doğal nemlendirici görevi görmektedir. Kollarda sivilce sorununu derinleştiren kuru ciltlerde kullanmak oldukça faydalıdır. Hindistan cevizi antimikrobiyel ve antiinflamatuvar özelliklere sahiptir. Bu özelliklerinden yararlanmak için;

Uygulama;

  • Sivilce bulunan bölgelere her gün 2 kez organik Hindistan cevizi yapını sürün.
  • Bunun yanı sıra, her gün 1 çay kaşığı kadar Hindistan cevizi yağını direkt olarak tüketebilirsiniz. Zamanla kullandığınız miktarı da çoğaltabilirsiniz.

Aloe Vera;

Nemlendirme ve yatıştırıcı özelliği bulunan Aloe Vera, keratin birikmesini daha da kötü hale getiren ciltlerle savaşmak için doğal bitkisel çözümlerden biridir. Nemlendirme özelliği ile cildin ihtiyacı olan nemi almasına yardımcı olmaktadır.

Uygulama;

  • Aloe Vera yaprağındaki jelin bir kısmını çıkarın.
  • Kollarınızdaki sivilcelere direkt olarak sürün.
  • Aloe Vera jelinin cildinize iyice işlemesi için yarım saat bekletin.
  • Beklettikten sonra ılık suyla iyice yıkayıp kurulayın.
  • Uygulamayı her gün 1-2 kez yapın.

Eğer imkanınız varsa, hazır ürünler kullanmaktansa Aloe Vera jelini saksıda yetiştirilen bitkiden elde edin. Bu bitkiyi evinizde kolayca kendiniz yetiştirebilirsiniz.

Zeytinyağı;

Kollarda sivilce sorununun önüne geçmenin en etkili yollarından biri cildi nemli tutmaktır. Eğer doğal bir nemlendirici nedir derseniz, zeytinyağı bunun için en iyi tercihlerin başında gelmektedir. Çünkü zeytinyağı, cilt kuruluğunu engelleyen ve iyileşme sürecini hızlandıran bol miktarda E vitamini barındırmaktadır.

Uygulama;

  • Ilık olacak şekilde zeytinyağı ile sivilceli kollarınızı ovalayın. Bunu yaparken dairesel hareketlerle masaj şeklinde 30 dakika kadar uygulayın. Süre sonunda ılık bir duş alın ve kollarınızdaki zeytinyağını iyice temizleyin. Banyodan sonra da kollarınıza hafif bir nemlendirici uygulayabilirsiniz.
  • Bir yemek kaşığı şekere bir miktar zeytinyağı ilave edin. Bunu gözeneklerin açılması için kolunuzun cildine ovalayarak sürün. Bir süre bekledikten sonra yıkayıp temizleyin ve hafif nemlendirici sürün. Bu uygulamayı haftada 1 defa uygulayabilirsiniz.

Yoğurt;

Kollardaki sivilce sorununu ortadan kaldırmanın etkili yöntemlerinden biri de yoğurt kullanımıdır. Yoğurttaki cildi nemlendiren özellik, cildin kurumasını önlemektedir. Yoğurttaki laktik asit,kıl köklerinde ya da gözeneklerde keratin fazlalığının atılmasında katkı sağlayacaktır.

Uygulama;

  • Belirli bir miktar yoğurtla, kollardaki sivilceli yerlere masaj uygulayın. Bu şekilde 10 dakika kadar bekleyin ve sonrasında duş alın. Uygulamayı her gün 1 defa gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yarım bardak yoğura 1 yemek kaşığı bal ile bir miktar badem yapı ilave edin. Elde edeceğiniz karışımı doğrudan sivilcenin olduğu bölgeye sürün. 10 dakika kadar bekledikten sonra soğuk suyla yıkayıp durulayın. Bu uygulamayı da günde 1 kez yapabilirsiniz.

Balık yağı;

Kollardaki sivilcelerin iyileştirilmesinde balık yağı takviyeleri oldukça etkilidir. Balık yağında, cildin nemini korumaya ve kurulukla savaşmaya yardımcı Omega-3 yağ asitleri bulunmaktadır. Cilt neminin korunmasının yanı sıra, keratin birikmesini önlemeye ve bertaraf etmeye de yardım etmektedir.

Uygulama;

  • 1-3 gram kadar balık yağı takviyesini her gün kullanın. Bu takviyeleri alırken doktorunuza bilgi vermeyi ihmal etmeyin.
  • Balık yağı takviyesi dışında palamut, somon, sardalye, alabalık ve ton balığı da temel yağlar açısından oldukça zengindirler. Omega-3 yağ asitleri; Keten tohumu, Chia tohumu ve çörek otu gibi bitkilerde ve yağlarında da bulunmaktadır.

A vitamini;

A vitamini eksikliği, kollarda sivilceler ve pütürlere neden olabilmektedir. A vitamini retinol içermektedir. Retinol, hücre yenilenmesine yardımcı olur ve kıl köklerinin tıkanmasına mani olur. A vitamini, genel cilt sağlığı açısından da oldukça fayda sağlamaktadır.

Uygulama;

  • A vitamini kapsülünden 1 adet alıp içindeki sıvıyı çıkarın. Bu sıvıyı direkt olarak cildinize sürün ve birkaç dakika süreyle masaj yapın. 15-20 dakika kadar bekledikten sonra ılık suyla yıkayıp iyice durulayın. Bunu her gün 2 defa uygulayabilirsiniz.
  • A vitamini bakımından en zengin besinler; Tereyağı, tavuk ciğeri, yumurta ve tam yağlı süt gibi besinlerdir. Bu besinleri tüketebilir ya da A vitamini takviyesi de alabilirsiniz. Takviyeleri almadan evvel mutlaka doktorunuzu bilgilendirin.

Güneş;

Güneşe çıkılması cilt için oldukça faydalıdır. Her gün bir süre güneşe çıkıldığında, güneş ışığı ciltteki fazla keratinin atılmasını sağlar ve D vitamini sentezine katkı yapar. Daha çok sabah vakitlerinde belirli bir süre güneşe çıkılırsa D vitamini seviyesini de arttırmış olursunuz. Özellikle öğlen vakitlerinde güneşin dik geldiği zamanlarda güneşten koruyucu krem kullanmadan çıkmamaya dikkat edilmelidir. D vitamini ihtiyacını, güneş ışığı haricinde D vitamini takviyeleri veya D vitamini bakımından zengin gıdalar tüketerek de sağlayabilirsiniz.

Nem cihazı;

Yaşam alanında nemin düşük olmasından dolayı nem cihazı kullanılması, keratosis pilarisin yani kollardaki sivilcelerin veya pütürlerin kötüleşmesinin önüne geçmektedir. Daha çok kış mevsiminde bu çok daha büyük önem kazanmaktadır. Cilt kuruluğunun önlenmesi amacıyla, ev veya işyerinde ortamın neminin %45-55 aralığında tutulması için nem cihazı kullanmak fayda sağlayacaktır.

Eğer nem cihazı bulunmuyorsa, bir tencere kaynar suyla da ortamı nemlendirebilirsiniz. Her iki seçenekte de suyun temizliği önemlidir. Çünkü mantar veya bakteri oluşumu yaşanabilir.

Ilık kısa bir duş;

Vücudun başka yerlerindeki veya kollardaki sivilceler nedeniyle uzun süreli duş almaktan sakınmalısınız. Uzun süreli sıcak duş alınması ciltteki yağların azalmasına neden olur ve cildi kurutur. Bunun sonucunda da kollarda sivilce sorunu artış gösterebilir.

Kısa ılık duşlar cilt gözeneklerini açar. Duşunuzu yaparken lifle kollarınızı ve cildinizi iyice ovalayabilir, ölü cilt derilerini atabilirsiniz. Duş sonrası cildinize hemen nemlendirici sürmeyi unutmamalısınız.

Kollardaki sivilceler hakkında ilave ipuçları;

  • Duş sırasında sert liflerle cildinizi ovalamayın. Çünkü cildinizi tahriş edebilir ve kızarıklığa neden olabilir.
  • Kollardaki sivilceleri sıkmayın. Sıkarsanız, sivilcelerin yaraya dönmesine neden olabilirsiniz.
  • Kullanacağınız nemlendiricinin derinden etki sağlayan kaliteli bir nemlendirici olmasına önem verin.
  • Çok dar kıyafetler giymeyin.
  • Çinko ve magnezyum açısından zengin olan besinlerle beslenin ve cildinizin kurumasını önleyin.
  • Cildinizin neminin korunmasına yardımcı olmak için, her gün yeterli miktarda su tüketin.

Kaynak: Bu yazı, iyibakkendine.com/kollarda-sivilce-sorunu-koldaki-puturler-kabarciklar-bitkisel-cozum/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

medicaments-24.net/levitra-vardenafil/levitra-20-mg/

Tadalafil

Levitra 20 mg en ligne