Klomifen Sitrat ve yumurtlama tedavisi

yumurtlama tedavisi

Klomifen Sitrat (Klomen, Serophene, Gonaphene) ile yumurtlama tedavisi

Dünyada infertilite tedavisinde kullanılan Klomifen Sitrat en fazla kullanılan ilaçlardır. Klomen, serophene, gonophene gibi ilaçlar klomifen sitrat grubu ilaçlardır. Bu ilaçlar asla doktor kontrolsüz kullanılmamalıdır. Kontrolsüz kullanılırsa kistler, ohss sendromu gibi riskli durumlar oluşabilir.

Klomifen sitrat kısırlık tedavisinde nasıl kullanılır?

Kısırlık tedavisinde kadında yumurtlamayı sağlamak için çalışılır. Bu durumda klomifen sitrat ilaçlar kullanılır. Yumurtlama, beyinde bulunan hipofiz bezinden salgılanan FSH hormonu ile oluşur. Klomifen sitrat, östrojen hormonunu baskılar. Buda, beyinde FSH hormonunun artmasını sağlar. FSH hormonun artması ile, yumurta gelişimi hızla uyarılır. Yumurtlama kendiliğinden oluşur. Klomifen sitrat ilaçları, beyinde FSH salgısını arttırarak yumurtlamayı sağlamış olur. Yaklaşık 6 ay boyunca bu ilaç grubunu kullanan kadınların yarısında hamilelik elde edilir.

Klomifen sitrat kimlerde kullanılmaz?

Gebelik tanısı koyulan kadınlarda,

Vajinal kanaması olan kadınlarda,

Karaciğer hastalığı olan kadınlarda,

Memede malign ve premalign lezyonu olanlarda kullanılmaz.

Klomifen sitrat nasıl kullanılır?

Klomifen sitrat kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Doktor olmadan kullanılırsa, çeşitli kistlere ve karın iç bölgesinde su toplamaya neden olabilir. OHSS sendromu denilen bu durum çok tehlikeli sonuçlar verebilir. Bu ilaçlar ile sağlanan yumurtlama ve yumurtanın büyümesi takip edilmelidir. Genelde ilaçlara, adetin 2. veya 3. Günü kullanılmaya başlanılır. Günde 1 kez, 50-100-150 mg.lık dozlar ile kullanılır. Daha sonra ultrason takibi ile yumurta takibe alınır ve 18-20mm aralığına geldiğinde çiftlere ilişkiye girme veya aşılama yapılır. Eğer aşılama yapılacaksa hastaya çatlatma iğnesi vurulur ve 36 saat sonra aşılama yapılır.

Klomifen sitrat’ın yan etkisi var mıdır?

Yüzde yanma, kızarıklık, bulantı, göğüslerde ağrı ve hassasiyet, görme bozukluğu, kalça üzerine oturulduğunda kasıklarda ağrı ve kramp, saçlarda dökülme ve OHSS sendromu görülebilir.

Klomifen sitrat grubu ilaçlar kullanıldığında genelde ikiz gebelik şansı artar. Hamilelik süresince düşük oranında bir yükselme olmaz. 3-6 ay boyunca ilacı kullanıp hamilelik elde edilmezse, tüp bebek tedavisi uygulanır.

Leave a Reply

https://buysteroids.in.ua

steroid.in.ua

Средства повышения потенции