Kirpik dökülmesi nedenleri nelerdir?

Kirpik dökülmesi nedenleri nelerdir? 1

Kirpik dökülmesine karşı çözüm önerileri, kirpik neden dökülür ve dökülen kirpik yeniden çıkar mı? işte tüm detaylar yazımızda. Kirpikler özellikle de uzun ve gür olanları kadınlar tarafından oldukça beğenilmektedir. Kirpikler kadınlar arasında güzelliğin ve zarafetin simgesi olsa da kirpiklerin asıl amacı göze yabancı cisimlerin girmesini engellemektir. Özellikle de toz gibi küçük cisimler kirpikler sayesinde göze girmez ve zarar veremez.

Gözlerdeki kirpik sayısı kişiden kişiye değişmektedir. Ancak minimum 90 maksimum 160 civarındadır. Kimi zaman kirpikler dökülebilir. Bu normal bir durumdur. Her kirpiğin bir ömrü vardır. Bu ömür en az üç ay en fazla da altı aydır. Kirpiklerin ömrü dolunca kirpik dökülür ve doğal olarak da yerine yenisi gelir. Kirpik dökülmesi ve yenilerine yeni kirpiklerin gelmesi oldukça olağan bir süreçtir. Ancak aniden başlayan yoğun kirpik dökülmeleri, gözle görülür ciddi bir seyrekleşme varsa bu durumun altında yatan başka bir şeyler olabilir. Kirpik dökülmesinde bir enfeksiyon söz konusu olabilir. Bu enfeksiyon madarozis olarak adlandırılmaktadır. Madarozis yalnızca kirpiklerin değil kaşların da dökülmesi durumudur.

Kirpiklerin Dökülmesinin Nedenleri

Saçkıran yalnızca saçlarda görüldüğü düşünülen bir hastalıktır. Ancak kirpiklerde de görülebilmektedir. Saçkırandan sonra kirpikler yeniden çıkabilir ancak çıkmama durumu da söz konusu olabilmektedir. Bu durum vakadan vakaya değişiklik göstermektedir.

Bir göz rahatsızlığı olan arpacık göz kapağına etki eden bir iltihaplanmadır. Arpacık bir enfeksiyon sonucunda oluşabileceği gibi bir yaralanma sonucunda da oluşabilir. Arpacık bazı durumlarda kirpikleri dökebilmektedir. Ancak arpacık ortadan kalktığı zaman kirpikler de eski haline geleceğinden dolayı endişelenmeye gerek yoktur.

Tüm kadınlar güzel görünmek ister ve bunun sonucunda da makyaj yaparlar. Özellikle de gözlerini daha güzel göstermek adına kirpiklerine bazı uygulamalar yaparlar. Bazı durumlarda kirpikler bu makyajdan etkilenir ve dökülebilir. Kalitesiz makyaj malzemeleri kirpikleri olumsuz etkileyerek dökebilir. Kirpiklere şekil vermek için kullanılan kirpik kıvırıcı da sert ve yanlış kullanıldığı durumlarda kirpiklere zarar verir ve döker. Suya dayanaklı maskaralar kirpiklere daha sert tutunur ve çıkarılması zordur. Bu tür maskalar kullanıldığında mutlaka buna uygun göz makyajı temizleyiciler kullanılmalıdır. Aksi halde maskara gözden tam olarak arınmaz ve bireyler de arındırmak için gözlerine baskı uygulayabilir, ovuşturabilir. Bu da kirpiklere zarar verir. Bunun sonucunda da kirpik dökülmesi yaşanabilir. Böyle bir durumlar karşılaşmamak için uygun göz makyajı temizleyicileri tercih edilmelidir. Bazı bireylerin kozmetik alerjisi olabilir. Bu da kirpiklerin dökülmesine neden olur.

Bazı psikolojik hastalıklar kirpiklerin dökülmesine yol açar. Bazı bireylerde genellikle stresten ötürü kirpik koparma hastalığı oluşmaktadır. Bireyler kendi kendilerine kirpiklerini yolmaktadır. Böyle bir durumlar karşılaşıldığında mutlaka psikolojik bir yardım alınmalıdır ve kirpik koparmanın önüne geçilmelidir.

Gözlerde meydana gelen alerjiler de kirpikleri dökmektedir. Alerjilerden dolayı gözlerde meydana gelen kaşınma hissi sonucunda bireyler gözlerini ovuşturmaktadır. Bu da kirpik dökülmesine yol açmaktadır.

Yaşlanmaya bağlı olarak vücutta birçok değişiklik ve deformeler meydana gelmektedir. Yaşlanan bireylerin kirpikleri de dökülebilmektedir. Bu durumda yapılacak en iyi şey var olan kirpiklere iyi bakmak olacaktır.

Dengesiz ve yetersiz beslenen bireyler vücutları için gereken besini, vitamini, minerali alamazlar. Bu da kirpik dökülmesine yol açabilir.

Hastalıklardan ötürü kullanılan bazı ilaçlar da kirpik dökülmesi yapabilmektedir.

Kirpik Sağlığı İçin Yapılması Gerekenler

Her hastalıkta olduğu gibi kirpik dökülmesinde de yapılması gereken ilk şey problemin kaynağına inmektir. Yani dökülmenin nedenini saptamaktır. Sonrasında da bu nedene yönelik çözümler uygulanmalıdır. Kozmetik ürünlerinden kaynaklanan bir dökülme varsa alerji yapan, kötü etkileyen makyaj malzemeleri kullanılmamalıdır. Kirpik kıvırıcı gibi kirpiklere zarar verebilen aletler kullanılmamalıdır. Kirpiklerdeki makyaj temizlenirken nazik davranılmalıdır ve çok ağır göz makyajı yapılmamalıdır. Kalitesiz ürünlerden uzak durulmalıdır.

Eğer kirpiklerin dökülme sebebi bir hastalıksa hastalık tedavi edilmelidir. Sonrasında dökülen kirpikler yerine gelecektir.

Dengesiz ve yetersiz beslenmeden kaynaklanan dökülmeler için beslenme alışkanlığı değiştirilmelidir. Yumurta, et, balık gibi besinler tercih edilmeli ve bol su içilmelidir.

Kirpikleri nemlendirmek ve beslemek için bazı bakımlar yapılabilir. Bu bakımlarda doğal yağlar tercih edilmelidir.

Dökülen kirpiklerin eski haline gelmesi ve için kirpiği döken sebep tespit edilmelidir ve ortadan kaldırılmalıdır. Bu sebep ortadan kalktıktan sonra kirpikler de eski ve sağlıklı haline geri dönecektir. Bu nedenle de kirpik sağlığına önem verilmelidir.

Leave a Reply

www.pills24.com.ua

http://bestseller.reviews

https://viagraon.com