X

Kasıklarda Ağrı ve Olası Nedenleri

Bu yazımızda erkeklerde ve kadınlarda kasık ağrısı sebeplerini anlatacağız, işte kasık ağrısı ve olası nedenleri hakkında detaylar. Kasıklarımız, bacaklarımızın hemen başında bulunan kısımdır. Bu kısımda çok miktarda kas bacaklara gitmektedir. Bu kaslarda olan yıpranma ve zedelenmeler kasık ağrılarının başlıca sebepleridir. Ayrıca kadınlarda adet dönemi, fıtık, siyatik, kireçlenme, sinir sıkışması ve böbrek taşları gibi yüzlerce sebep olabilir.

Herhangi bir spor aktivitesi ile sakatlanma yaşamadığınız halde, kasıklarda ağrı oluyorsa ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Ani başlayan ve uzun süren kasık ağrılarında mutlaka doktora gitmek gereklidir. Kadınlarda jinekolojik muayene, erkelerde genel cerrahi uzmanına başvurmak önemlidir. Kadınlar ve erkeklerde kasıkta oluşan ağrının nedenleri farklılık göstermektedir.

Erkeklerde kasık ağrısı nedenleri nelerdir?

Özellikle futbol, koşma ve yüzme yapanlarda, kas ve tendonlarda kasılmalar veya travmalar oluşabilir. Sakatlanma sonrasında 1-2 ay sonra ağrılar kasıklarda başlayabilir. Bu süre zarfında spora devam edilirse, hasar alan kas ve tendon iyice zorlanır. Bu durum, ağrının çok daha fazla artmasına neden olur. Kemiklerde oluşan kırıklar, fıtık ver böbrek taşları da erkeklerde kasıklarda ağrılara neden olabilir. Bazen testiste olan ağrılar, kasık ağrısı olarak hissedilebilir.

Bacakların üst kısmında, kemiklerde dolaşım bozukluğu kaynaklı olarak kemik dokularında, önce hasar zamanla da ölüm başlar. Bu hastalığa avasküler nekroz denilir. Kasıklarda ağrı ilk belirtisidir.

Kemiklerin bağlantı yerinde kırık oluşması avülsiyon kırığı olarak bilinir.

Böbrek taşları, testis iltihapları, testis torbasının şişmesi, idrar yolu enfeksiyonu,

Kabakulak, kasık fıtığı, kireçlenme, lenf bezi şişmeleri, prostat, siyatik, stres kırığı,

Sinir sıkışması, tendon iltihabı, varikosel ve testis kanseri başlıca kasık ağrısı nedenlerindendir.

Kasık ağrısının yanı sıra bel, karın ve göğüs ağrısı varsa, tetsis ağrısı yanında bulantı, ateş ve idrarda kan varsa acilen bir hastaneye gidilmelidir.

Kadınlarda kasık ağrısı nedenleri nelerdir?

Menopoz öncesinde olan kadınlarda kasık ağrıları çok daha fazla görülen bir durumdur. Yumurtalıklar, tüpler, rahimde olan çeşitli durumlar veya hastalıklar kasık ağrılarına neden olmaktadır. Kadınlarda adet dönemi ve hamilelik dönemi, kasık ağrısına en fazla rastlanan dönemlerdir. Kasık ağrıları, yumurtalık kistleri kaynaklı olabilir. Kadınlarda kasık ağrısı sadece üreme organları kaynaklı değil, kas ve iskelet sorunları kaynaklı da olabilir.

Ağrılı adet olma, apandisit, bağırsak iltihabı, böbrek taşları veya kum,

Bel fıtığı, idrar yolunda taş veya kum olması, rahim iç tabakası iltihabı,

Rahim içi polipler, çikolata kistler, fıtık, gebelik, karın içi apse olması,

Karın içi lenf bezinde şişmeler, huzursuz bağırsak sendromu, idrar yolu enfeksiyonu,

Mesane iltihapları, kolitler, iskelet hastalıkları, kalın bağırsak tümörleri, miyomlar, pisikolojik hastalıklar,

Rahim ağzında daralma, sistit, spiral kullanımı, yumurtalık kistleri, yumurtalık kistinde kanama ve aşırı büyüme kadınlarda başlıca kasık ağrısı nedenleridir.

Kasık ağrıları 6 aydır devam ediyorsa kronikleşmiştir ve ciddiye alınmalıdır. Tekrarlayan ateş ve kanama ile birlikte kasık ağrısı varsa, hemen bir hastaneye gidilmelidir. Aniden başlayan ve erken teşhisin önemli olduğu bazı hastalıklar vardır. Bu nedenle, ani başlayan kasık ağrılarında doktora danışmak çok önemlidir. Kasık ağrısının nedeni anlaşılmaya çalışılırken, ultrason, kan ve idrar tahlili, jinekolojik muayene kesinlikle yapılmalıdır.

Bu yazı, nedenolur.net/kasiklarda-agri-neden-olur/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.Yorumlar (1)

  • Kasık ağrısı basit bir kas ağrısı olabileceği gibi ciddi hastalıklarında belirtisi olabilir. Bu nedenle kesinlikle ihmal edilmemeli.

www.plasticsurgery.com.ua

купить ргр в Екатеринбурге

У нашей фирмы важный веб сайт с информацией про Станазолол купить https://danabol-in.com