Karnın sol alt bölgesinde ağrı ve sancı

Karnın sol alt bölgesinde ağrı ve sancı 1

Karın sol alt bölgesinde ağrının olmasının pek çok nedeni olabilir. İdrar yolu, sindirim, üreme organları ve iskelet sistemi gibi yüzlerce neden olabilir. Burada ayırıcı olan nokta ağrının şiddeti, yeri ve yayılmasıdır. Ağrının ani olması ve hemen kesilmesi ile sürekli olması farklı nedenlere bağlıdır. İşte, karın sol alt bölgesinde meydana gelen ağrıların nedeni;

Üreme organlarında iltihaplar:

Özellikle kadınlarda vajen içine alınan mikroplar, enfekte olursa enfeksiyon yayılarak rahim ağzı, rahim, üreme kanalları, yumurtalıklar ve karın içi organlara yayılabilir. Ağrının yanında ateş, üşüme ve titreme oluşabilir. Bu durumda hemen bir doktora gitmek ve antibiyotik tedavisine başlamak önemlidir.

Yumurtalık kistleri:

Yumurtalıkta basit kistler, çikolata kistler ve kötü huylu yumurtalık kistleri oluşabilir. Yumurtalıklarda oluşan kistler, çevre organ ve dokulara bası yaparlar. Çok nadir olarak, kendi etrafında kıvrılarak ağrıya da neden olabilirler. Basit kistlere genelde müdahale edilmez. Fakat büyüyen kistler için kesinlikle ilaç tedavisi yapılır. Çok nadir olarak cerrahi müdahale uygulanır.

Dış gebelik:

Gebeliğin rahim dışında oluşmasına verilen isimdir. Rahim ağzı, kanallar veya karın içine de dış gebelik yerleşebilir. Bu durumda gebelik kesesinin yaptığı bası ile ağrı oluşabilir.

Apandisit:

Apandisitte iltihaplanma olduğunda hemen hastaneye gidilmelidir. Karın ağrısı yapan bu durumda apandisitin alınması gerekir. Apandisit alınmazsa hasta kaybedilebilir. Bu nedenle, erken teşhis hayat kurtarmaktadır.

Sindirim sistemi iltihabı:

Karın ve kasık ağrısı yanında olan ishal kaynaklı oluşan tablodur. Bu durumda hastaya antibiyotik verilerek kaybedilen mineral ve sıvılar yerine koyulur. Mutlaka doktora gidilmelidir.

İdrar yolu enfeksiyonları:

İdrarda yanma, sık idrara çıkma, idrar isteğinin bitmemesi, kasık ağrısı, idrarda kan olması, ateş ve titreme gibi belirtilerle oluşur. Bol sıvı almak ve antibiyotik kullanmak gereklidir. İdrar yollarında taş varsa düşürmek için özel ilaç tedavisi uygulanmalıdır.

Kadınlarda ağrıya neden olan hastalıklar:

Enfeksiyonlar:

Karın içinde oluşan enfeksiyon kaynaklı yapışıklıklar, klamydia ve üreoplazma türü mikroorganizma enfeksiyonları ağrılara neden olmaktadır.

Endometriosis:

Rahim dokusunun rahim dışında bulunmasına verilen isimdir. Her adet döneminde dokular kanla atılır. Bu sırada dokular rahim bağları ve yumurtalıkların üzerine yapışabilir. Bu durumda şiddetli karın ağrıları oluşur. Hatta çikolata kistlerde de bu nedenle ağrı oluşur. Laparoskopi ile oluşan yapışıklıklar açılmalıdır.

Zor doğum yapmak:

Uzayan ve zor olan doğumlarda rahim bağlarında yırtılmalar oluşur. Bu durum doğum sonrası ağrılara neden olmaktadır.

3 Comments

  1. Yaren 22 Eylül 2017
  2. 7 Mayıs 2018
  3. 7 Mayıs 2018

Leave a Reply

таблетки левитра для мужчин цена

женский возбудитель купить в украине