Karın ağrısı nasıl geçer, nedenleri nelerdir

karın ağrısı

Karın ağrısı nasıl geçer, karın ağrısı nedenleri nelerdir, işte detaylar. Karın ağrısı hemen hemen hepimizin arada sırada yaşadığı bir sorundur. Karın ağrısının pek çok sebebi olabilir. Aşırı yemek yemek, beslenme hataları, enfeksiyonlar karın ağrısına neden olabilir. Uzun süren karın ağrısında doktora gidilmelidir. Çünkü, karın ağrısı tehlikeli hastalıklar kaynaklı da olabilir. İşte, karın ağrısı nasıl geçer, nedenleri nelerdir?

Karın ağrısı nedenleri

Karın ağrısının yüzlerce nedeni olabilir. Bazen karın bölgesinde olan organlar kaynaklı oluşabilir. akciğerle ilgili hastalıklar, zatürre, öksürük gibi durumlarda karında ağrılar oluşabilir. Hatta bazen kalp krizinde ender olarak omuz, çene ağrısı yanı sıra karın ağrısı görülebilir.

Gaz sıkışmalarında şiddetli karın ağrıları oluşabilir. Mide ve gaz kaynaklı olan karın ağrısında tedavi aslında gayet basittir fakat ağrı yüksektir. Kalın bağırsak kanseri ve apandis iltihabında az şiddetli karın ağrıları oluşur.

Kartın ağrıları, enfeksiyon, safra yolu iltihabı, taşları, böbrek hastalıkları, idrar yolu enfeksiyonları, adet sancılarına, damar hastalığına, mide, karaciğer, pankreas, ülser, kanser kaynaklı oluşabilir. Fakat, ağrının şiddeti, hastalığın şiddetini göstermemektedir. Bu nedenle, karın ağrıları tıp da, yanıltıcı olarak kabul edilir.

Karın ağrısı tedavisi

Öncelikle karın ağrısı altında yatan bir hastalık varsa hemen tedavi edilmesi hastalığa teşhis koyulması gerekir. Karın ağrınız başladığında öncelikle gazdan şüphelenmek gerekir. Ayak ve karın bölgesini sıcak tutmak, mümkünse ılık duş almak veya 20 dakika kadar hafif yürüyüş yapmak gazın dağılmasını sağlayarak karın ağrısını geçirebilir. Gazlı içecekler, sigara ve alkolden uzak durmak, lifli beslenmek gazın kaybolmasını sağlar.

Kuşburnu, adaçayı ve bitkisel çaylar, soğuk algınlığı kaynaklı olarak oluşan karın ağrısı ve mide bulantısına iyi gelir. Karın ağrısı çeşitli grip gibi hastalıklar kaynaklı oluşuyorsa bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesi için çalışılmalıdır.

Çocuklarda karın ağrısı oluştuğunda, çocuğa zorla yemek yedirmeyin, rahat olduğu bir pozisyonda uzanmasına izin verin. İshal, kabızlık ya da ateş kaynaklı karın ağrılarında, çocuğu hemen doktora götürmek faydalıdır. Özellikle kabızlığın önlemi alınmalıdır. Çünkü, kabızlık kronik bir hal alarak, ömür boyu alışkanlık haline gelebilir. İshal, bakteri kaynaklı olarak vücuttan çok su kaybına neden olabilir. Bu hastalıklar çocuklar için tehlikeli kabul edilir.

Leave a Reply

www.cialis-viagra.com.ua