Karaciğeri Temizleyen 7 Temel Besin

Karaciğeri temizlemek için 7 temel besin

Karaciğeri Temizleyen 7 Temel Besin: Karaciğer, vücudun sürekli çalışan ve tüketilen besinleri ayrıştırarak protein üretimini sağlayan, kandaki şekeri dengeleyen en önemli organlardan biridir. Karaciğeri toksinlerden arındırmak ve temizlemek için gerekli olan 7 temel besini aşağıda sizler için sıraladık.

1- Brokoli:

Oldukça yüksek miktarda klorofil içeren brokolinin kanseri önleme özelliği de bulunmaktadır. İçeriğindeki bol lif, vücuttaki toksinlerin karaciğer vasıtasıyla atılmasına katkı sağlamakta ve kansere neden olan zararlı maddeleri temizlemektedir. İçerdiği E vitamini ile de kanserin önlenmesinde yardımcı bir besindir.

2- Pancar:

Kanın temizlenmesini sağlayan pancar, bu özelliği sayesinde karaciğerin çalışma kapasitesini arttırmaktadır. Hastalıklarla mücadele için vücudun ihtiyaç duyduğu maddelerin üretilmesini sağlar. İçeriğinde hücreleri destekleyen bol miktarda lif, betanin, pektin ve demir bulunmaktadır. Pektin kanın temizlenmesine katkıda bulunur. Saydığımız bu maddeler karaciğerin çok daha iyi çalışmasını sağlayarak, kanda bulunan toksinlerin de atılmasına yardım eder.

3- Tatlı patates:

Beta-karoten bakımından zengin bir besin olan tatlı patates, karaciğeri temizleyen besinlerden biridir. Vücudun beta-karotene ihtiyacı vardır ve A vitamininin öncül maddesidir. Karaciğerde depolanan beta-karoten, gerektiğinde A vitaminine dönüştürülmekte, Lif ve C vitamini yüklemesi yaparak karaciğeri daha da güçlendirir.

4- Limon:

C vitamini kaynağı olan limon, böbrekleri, bağırsakları ve karaciğeri temizlemekte, serbest radikallere karşı koruma sağlayarak birçok hastalığa yakalanma riskini düşürür. Limonu tuz yerine kullandığınızda da tuzun vücuda verdiği zararları önlemiş olursunuz. Vücuttaki zehirli maddelerin yok edilmesini de sağlayan limon, atık maddelerin boşaltılmasını ve sindirim sisteminin düzenlenmesini de sağlamaktadır.

5- Elma:

Her gün tüketeceğiniz bir adet elma kanı temizlemekte, kötü kolesterolü düşürmekte ve karaciğerin yıpranmasını önlemektedir. İçeriğindeki malik asit kanda bulunan toksinleri söküp atmaktadır. Doğal ya da organik elma böcek ilacı içermemektedir. Vücut için özellikle de karaciğer için çok önemli bir takviyedir.

6- Sarımsak:

Kanın temizlenmesini sağlayan sarımsak, aynı zamanda karaciğerin çalışması sırasında zorlanmasını da önlemektedir. Sarımsakta bulunan selenyum maddesi, karaciğerin yağlanmasını önlemekte ve karaciğeri destekleyerek hastalıklardan korur. Ayrıca karaciğerde bulunan proteinlerin emilimini hızlandırmakta ve zararlı maddeleri dışarı atmaktadır.

7- Soğan:

İçeriğindeki alicin maddesi, sindirim sistemini arındırdığı gibi karaciğeri de rahatlatmaktadır. Lif, potasyum ve flavonoidler yönünden zengin olan soğan, vücudun dolaşım sistemindeki zehirli atıkları atmaya yardım etmektedir. Özellikle bazı zehirli maddeleri bloke ederek karaciğerin çalıştığı sıradaki yükünü düşürmekte ve rahatlatmaktadır.

Leave a Reply

https://medicaments-24.net

https://medicaments-24.com

medicaments-24.com/kamagra/