Karaciğere iyi gelen besinler

Karaciğere iyi gelen besinler 1

Karaciğer sayesinde pek çok organımız sağlıklı kalır. Kan depolamaktan, şeker dengesine hatta vücuda enerji sağlaması için karaciğere ihtiyaç duyarız. Karaciğer olmadan yaşamamız imkansızdır. Bu nedenle, karaciğerimize çok iyi bakmalıyız. Bazı gıdalar karaciğerimize dost ve faydalıdır. İşte, karaciğer iyi gelen besinler.

Karaciğere faydalı olan besinleri tüketmek, karaciğer sağlığını korumaya yardımcıdır. Kullanılan ilaçlar kadar, besinlerle de yararlı etkiler sağlanmaktadır. Bu nedenle, karaciğere sağlıklı gelen gıdalar kesinlikle kullanılmalıdır.

Tahıllar;

Tahıllar antioksidan görev görür. Karaciğeri hastalıklardan korur, ihtiyaç duyulan mineral ve vitamin desteğini sağlarlar. Buğday, buğday ekmeği ve tahıllı tüm yiyecekler düzenli olarak alındığında karaciğer sağlığına iyi gelmektedir.

Protein;

Sağlıklı bir karaciğer için, kesinlikle protein alınması gerekmektedir. Protein, karaciğerde olan kas dokularının tamirini ve gelişmesini sağlayarak daha iyi çalışmasına olanak verir. Süt, yoğurt, peynir ve et gibi gıdaların içinde bulunan protein bu etkiyi sağlamanızı sağlar.

Enginar;

Karaciğere en fazla yararı olan sebze kesinlikle enginardır. Enginarın içinde olan vitamin ve mineraller, karaciğer sağlığı için çok gereklidir. Karaciğerde hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Enginarın karaciğer dokusuna ve işlevlerine olan faydaları saymakla bitmemektedir. Bu nedenle bol miktarda tüketilmelidir.

Karaturp;

Karaturp, karaciğerde detoks etkisi yaratır. Karaciğerin temizlenmesini sağlar. Karaciğer içinde olan bazı yabancı maddeler de atılır. Karaturp, bu nedenle bol miktarda tüketilmelidir.

Çörek otu;

Karaciğerin çalışmasını hızlandırır. Karaciğerin sağlıklı olması için bol miktarda çörek otu alınmalıdır. Özellikle bal ile karıştırılan çörek otu, sabahları bir kaşık olarak alınabilir.

Karaciğer dostu besinler;

Karaciğerin çalışmasına destek olan ve sağlıklı kalmasını sağlayan çeşitli besinler vardır. Bunlar;

Baklagiller; Magnezyum ve potasyum açısından çok zengindirler. Haftada 2-3 defa kullanılmalıdır. Bu sayede karaciğeriniz de sağlıklı kalmaktadır.

Yoğurt; Yoğurdun özellikle suyu, karaciğer dahil pek çok organda temizlik yapmaktadır. Bağışıklığı kuvvetlendirir, bakterileri yok eder ve zararlı toksinleri atmamıza destek sağlar.

Meyveler; Çilek, kivi, yaban mersini ve kızılcık gibi meyveler karaciğeri temizler. Portakal, elma ve erik ise karaciğer dostudur. Özellikle kırmızı üzüm, mevsiminde tüketildiğinde karaciğere ciddi manada fayda sağlamaktadır.

Sebzeler; Soğan, sarımsak ve yeşil yapraklı sebzeler karaciğerde yenilenme yapar ve kanı temizler.

Zerdeçal; Kanı temizleme özelliği vardır. Zararlı bakterilerin atılmasını sağlar. Bu sayede karaciğere detoks uygular.

Sarımsak; Antibiyotik olarak kabul edilir. Nefes darlığına ve astıma iyi gelir. Kan dolaşımını düzenler ve tansiyonu dengeye sokar. Karaciğere çok faydalıdır ve çiğ olarak tüketilmesi tavsiye edilir.

Kaynak Bu yazı, karaciger.gen.tr/karaciger-dostu-besinler.html – ve karaciger.gen.tr/karaciger-icin-faydali-besinler.html kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

В интеренете нашел классный сайт со статьями про Mastabol buysteroids.in.ua
У нашей фирмы важный веб сайт , он описывает в статьях про Тренболон Энантат https://danabol-in.com/injection/trenbolon/trenbolone_forte
У нашей фирмы классный интернет-сайт , он рассказывает про Сустамед купить https://steroid.in.ua/products/sustamed-250-kupit