X

Kansızlığa iyi gelen ve kanınıza kan 10 yiyecek

Anemi yani kansızlık, kanda oksijenin azalması ile meydana gelir.  Travma sonucu kan kaybı, kırmızı kan hücrelerinde olan azalma, demir eksikliği, mide ve bağırsaklarda olan çeşitli hastalıklar nedeni ile demir emiliminde olan aksaklıklar kansızlığın başlıca nedenleridir. Günlük demir emilimi, erkeklerde 8 mg., kadınlarda 18 mg.dir. İşte, kansızlığa iyi gelen yiyecekler;

Kırmızı et ve karaciğer

Kırmızı et ve karaciğer demir yüklüdür. 100 gr. kadar kırmızı et, 3.7 mg. kadar demir, aynı oranda karaciğer ise, 6.1 mg. kadar demir içerir. Düzenli olarak kırmızı et tüketenlerde kansızlık ortaya çıkmaz. Fakat haftada 2 kez kırmızı et tüketilmesi önerilir. Fazlası vücut için zararlıdır.

Tavuk ve hindi

Tavuk ve hindi demirin daha iyi emilmesini sağlar. Çok fazla demir içermezler fakat emilime faydaları nedeni ile yardımcıdırlar. 100 gr. kadar tavuk göğsü, %2 demir ihtiyacını karşılar. Tavuk budu ise daha fazla demir içerir.

Yumurta

İyi demir ve hızlı bir şekilde demir almak için, yumurta tavsiye edilir. 1 yumurta 1 mg. kadar demir içerir. Özellikle C vitamini ile birlikte demir alındığında emilim çok daha fazla olur.

Balık ve kabuklu deniz ürünleri

Kabuklu deniz ürünleri demir açısından zengindir. Kum midyesi 14 mg., istiridye 5.1 mg., midye 4 mg., karides 2.4 mg. kadar demir içerir.

Tam tahıl ekmeği

Tam tahıl ekmeği, bitkisel en iyi demir kaynaklarıdır. 1 dilim tam buğday ekmeği 1 mg. demir içerir.

Fasulye

Fasulye demir bakımından zengindir. Fasulye içerisinde olan fitik asit demir emilimini engeller. Fitik asidi engellemek için fasulyeyi 1 gece önceden suda bekletmek gerekir. 100 gr. fasulye 3.7 mg. kadar demir içerir.

Kuru meyveler

Kuru meyveler demir açısından çok zengindir. Yarım bardak kuru üzüm, 1.5 mg. demir içerir. Fakat, kuru meyvelerin kalorisi yüksek olduğundan tüketirken abartmamak gereklidir. Kuru erik ve kuru kayısı C vitamini içerdiğinden en güçlü demir emilimi onlardan olur.

Pekmez

Pekmez yüksek oranda demir içerir. İşte bu nedenle çok eski zamanlardan günümüze kadar kullanılır. 1 yemek kaşığı pekmez, günlük demirin ihtiyacının yaklaşık %15’ini karşılar.

Ispanak ve lahana

Ispanak gibi yeşil yapraklı olan sebzeler hem demir hem de C vitamini içerir. İşte bu nedenle bu sebzelerde olan demir çok daha fazla emilir.

Turunçgiller ve domates

Turunçgiller ve domates demir emilimine yardımcıdır. Çay ve kahve gibi ürünler demirin alınmasını durdurur.https://kamod.net.ua

система автоматического полива

расчет системы автополива