Kan dolaşımı nasıl hızlanır, Kan akışını bu yöntemlerle hızlandırın

Kan dolaşımı nasıl hızlanır, Kan akışını bu yöntemlerle hızlandırın 1

Kan dolaşımının sağlıklı olması, kişinin genel sağlığı açısından oldukça önemlidir. Kan dolaşımının hızlı olması, bütün hayati organlara kan akışının gerçekleşmesine imkan verir. Organlara ihtiyacı olan besin ögeleriyle birlikte oksijeni sağlamaktadır. Ayakları devamlı olarak üşüyen, ayakları şişen, bacaklarında iğne batması hissi olan ve çabuk şekilde yorulan kişiler kan dolaşımını hızlandırmalıdırlar. Düşük hızlı kan dolaşımı baş dönmesine, baş ağrısına ve saç dökülmelerine neden olabilmektedir. Yazımızda, kan dolaşımı nasıl hızlandırılacağı ile ilgili bilgiler vermeye çalışacağız. İşte, kan dolaşımını hızlandıran yöntemler;

Kan dolaşımı ve önemi;

Kan dolaşımı kalp tarafından düzenlenmektedir. Kalp, günde ortalama 100 bin kez atmakta ve yaklaşık olarak 7.500 litre kadar kanı pompalamaktadır. Bu kan, damarlar aracılığı ile tüm vücut dokularına gider. Kan, atık maddelerin temizlenmesini sağladığı gibi, genel sağlığın da korunmasına da yardım eder.

Kan dolaşımının düzenli olması kan basıncının düzenli olması, vücut ısısının belli bir seviyede kalması, pH seviyesinin korunması ve hücrelerin sağlıklı olması açısından çok önemlidir.

Kan dolaşımındaki zayıflık, hemen hemen vücuttaki tüm organları olumsuz etkileyebilmektedir. Özellikle el ve ayak parmaklarında bu durum çok daha belirgin hissedilmektedir. Bunun yanı sıra nefes darlığı, baş dönmesi, göğüs ağrısı, yüksek tansiyon ve varisli damarlar da oluşabilmektedir.

Kan dolaşımı nelerden etkilenir?

Kan dolaşımı, türlü sebeplerden dolayı etkilenebilmektedir. Mesela; yüksek tansiyon ve yaşlanma süreci, damarlardan akan kanın azalmasına yani koroner yetmezliğe neden olabilmektedir. Yüksek tansiyon ve yaşlanma çoğunlukla eş zamanlı gerçekleşen bir durumdur. Yaş ilerledikçe damar esnekliği azalmaya ve daralmaya başlamaktadır. Kalp de kan pompalamak amacıyla daha fazla çalışır ve tansiyonun yükselmesine neden olur.

Kan dolaşımı diyabet, fazlalık kilolar, sigara içilmesi, kolesterol yüksekliği ve egzersiz yapmamaktan dolayı da etkilenmektedir. Bu etkenler kardiyovasküler sorunlar yarattığı gibi, yüksek tansiyon ve felç geçirme riskini yükseltir. Bundan dolayı, kan dolaşımı zayıflığında vücutta gelişen olumsuzlukların farkına varmak önem kazanmaktadır. Yaşlandıkça kalp sorunlarının önüne geçmenin en etkin yöntemlerinden biri de budur.

Kan dolaşımını hızlandıran yöntemler;

 • Düzenli egzersiz; Egzersiz, kan dolaşım hızını arttırmaktadır ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlamaktadır. Kalbin daha çok kanı pompalamasına imkan sağlayan her türlü fiziksel aktivite sağlıklıdır.

Haftada minimum 150 dakika orta şiddette egzersiz yapılması tavsiye edilmektedir. Düzenli bir şekilde egzersiz yapmak kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve kalp hastalığı riskini düşürür. Ayrıca kilo kontrolü yapmanızı, kolesterolü düşürmenizi ve stresi iyi yönetmenizi de sağlamaktadır. Bütün bunlar kan dolaşımını olumlu yönde etkilemektedir.

Eğer hareketsiz bir yaşantınız varsa, daha çok yürüyüşler yapıp aktif olabilirsiniz. Hareketsizliğinize çözüm olabilecek yüzme, merdiven çıkma ve bazı takım sporlarını deneyebilirsiniz.

 • Esneme hareketleri; Kan dolaşım hızınızı arttırmak amacıyla yapılabilecek en kolay şey esneme hareketleri yapmaktır. Düzenli bir şekilde esneme hareketleri yapılması, tüm gün hareketsiz kalan kişiler açısından oldukça önemlidir. Eğer oturarak çalışıyorsanız, arada sırada yerinizden kalkıp bulunduğunuz ortamda küçük bir tur atmak, sürekli oturmanın size verdiği zararları en aza indirecektir.

Yapılan bir araştırmada, düzenli esneme hareketlerinin yapılması ile kan dolaşımı arasında pozitif bir ilişkinin olduğu ortaya çıkarılmıştır. Esneme hareketleri yapmak kardiyovasküler sistem bakımından da oldukça faydalıdır.

 • Masaj; Masaj yaptırmak, kas gerilimini ve inflamasyonunu azaltmakta ve kan dolaşım hızını arttırmaktadır. İnflamasyon bazı sağlık problemlerine neden olabilir. Bu yüzden masaj, vücuttaki toksin birikmesini azaltmada katkı sağladığı gibi kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

Kan dolaşımı hızını arttırmak için bacaklara masaj yapmak en etkili yöntemlerdendir. Bacaklara yapılacak olan masaj, ayaklara ve ayak parmaklarına olan kan dolaşımını hızlandırmaktadır.

Sırt bölgesine yapılacak olan masaj da kan akışının hızlanmasını sağlar. Sırta yapılan masaj cildin ısısını yükseltmekte ve masaj uygulanan bölgeye kan akış hızını arttırmaktadır.

Organik bazı yağları birbirleriyle karıştırarak da masaj yapabilirsiniz. Bunlar arasında kan dolaşımının hızlanmasını sağlayan yağlar da bulunmaktadır. Biberiye yağı, kan akışını hızlandırdığı gibi ağrıların azalmasına da fayda sağlar. Nane yağı da saç derisine olan kan akış hızını arttırmakta, saçların hem doğal hem de sağlıklı şekilde uzamasını sağlamaktadır.

 • Sağlıklı ve düzenli beslenme; Beslenmenin sağlıklı yapılması sadece bağışıklığı güçlendirmez, aynı zamanda kalp sağlığının korunmasını da sağlamaktadır. Öğünlerinizde sebze, meyve, protein, tam tahıl, kuruyemiş, zeytinyağı, avokado ve balıktan alınacak sağlıklı yağları tüketebilirsiniz.

Beslenmenizde tüketeceğiniz yeşil yapraklı sebzeler de kan dolaşımına olumlu etki etmektedir. Bu konu üzerinde yapılan araştırmalarda sebzelerde bulunan nitratın kan dolaşımını hızlandırdığı da tespit edilmiştir.

Bunların yanı sıra, damar tıkanıklıklarını önleyici etkileri bulunan yiyecekler de var. Bunlar sarımsak, ardıç meyvesi, balık yağı, yeşil çay, ıspanak ve yulaf olup, damar sağlığına olan faydasının yanında kan dolaşımını da hızlandırmaktadır.

 • Bol su içmek; Vücudun susuz kalması kan dolaşımını yavaşlatmaktadır. Bol miktarda su içmek kan dolaşımının hızlandırılmasında etkili bir yoldur.

Araştırmalara göre yeterli miktarda su içmemek kan dolaşımını yavaşlattığı gibi, egzersiz sırasında da su içilmezse kaslara giden kan miktarında azalma olmaktadır. Bu durum kas ağrısı, yorgunluk ve baş ağrısına yol açmaktadır.

Her gün 8-12 bardak su içilmesi gerekmektedir. Düzenli şekilde egzersiz yapanlar ve sıcak iklimlerde yaşantısını sürdürenler bu miktardan daha fazla su içmelidirler. Ayrıca, alkol ve kafein tüketimi de vücudun susuz kalmasına yol açmaktadır ve dikkat edilmesi gerekmektedir.

 • Alkol ve kafein tüketmek; Kan dolaşımınızın dengeli olabilmesi için alkol ve kafein tüketimini azaltmak gerekir. Az ya da orta düzeydeki kafein alımı karaciğer sağlığına yarar sağladığı gibi, genel sağlık açısından da faydalı olabilir.

Uzmanların görüşüne göre aşırı kafein tüketimi ise, beyne giden kan akışını olumsuz yönde etkileyebilir. Sürekli şekilde kafein tüketmek beyne giden kan akışını düşürdüğü gibi, kalp atış hızı ile birlikte tansiyonun yükselmesine de yol açabilir.

Benzeri neticeler, alkol ile kan dolaşımı arasında da görülmektedir. Alkolün kan dolaşımını arttırma etkisi bulunmaktadır. Fakat iki kadeh alkol alımından sonra kan dolaşımı çok hızlanır ve damarlar bu hızı karşılayacak derecede genişleyemez. Bu durum kişide tansiyon yüksekliğine yol açarak kalp krizi riskini arttırabilmektedir.

 • Yeşil çay; Düzenli şekilde yeşil çay tüketmek de kan dolaşımını hızlandırmaktadır. İçeriğinde damar sağlığının korunmasını sağlayan antioksidanlar bulunmaktadır. Terapötik özelliği sayesinde kan damarlarının genişlemesini ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır.

Yeşil çayın düzenli şekilde tüketilmesi, kardiyak sorunların gelişmesini önlemektedir. Yeşil çayın kan üzerinde pozitif etkisi bulunmaktadır. Mesela; sigara içenlerde kan akışını hızlandıran yeşil çay, koroner arter hastalığı riskini de düşürmektedir. Etkili sonuç alabilmek için günde 2 bardak yeşil çay tüketebilirsiniz. Hamilelerin yeşil çay tüketmeden evvel doktorlarına danışmaları önemlidir.

 • Az tuz tüketimi; Beslenmedeki tuz miktarının azaltılması, vücuda kan akışının arttırılması ve kan dolaşımının hızlandırılması açısından önemlidir. Aşırı tuz tüketmek, kalp hastalığı riskini ve kan basıncını arttırdığı gibi, kan akışını direkt olarak etkiler. Tuz miktarının azaltılması, kan damarları için oldukça faydalıdır. Kan akışını düzenlediği gibi, genel damar sağlığı açısından da faydalıdır.
 • Gingko Biloba; Kan dolaşımının hızlandırılması ve damarlara kan ulaşması için çok yararlı bir bitki olan gingko biloba, beyin fonksiyonlarında ve kardiyovasküler sistemde antioksidan etkiler göstermektedir. Gingko biloba bitkisinin hafızayı güçlendirici özelliği de bulunmaktadır.

Gingko biloba bitkisi, kan damarlarını açmakta ve kan dolaşımı hızını arttırmaktadır. Bu sayede bacaklardaki zayıf kan dolaşımının negatif etkilerinin tersine dönmesini sağlamaktadır. Ayrıca, yapılan araştırmalarda beyne olan kan akışını hızlandırdığı ve demans belirtilerini azalttığı görülmüştür.

 • Hidroterapi; Sıcak su, kan dolaşımını hızlandırdığı gibi kan akış hızını da arttırır ve gergin olan kasları da gevşetir. Bazı yağların kullanılarak sıcak duş alınması, gevşemeye ve vücuda daha çok kan gitmesine katkı sağlamaktadır. 30 dakika kadar sıcak bir duş almak, kan dolaşımını arttırmakta ve tansiyonun düşmesini sağlamaktadır. Bunun haricinde 15 dakikalık 60 derecedeki bir sauna buharı da kan dolaşımını hızlandırmakta ve kan akış hızını yükseltmektedir.

Sıcak duşta ve saunada kan dolaşım hızını arttırmak amacıyla vücut peelingi de kullanabilirsiniz. Saunada burun kanallarını açmak için buharı soluyun ve daha rahat nefes almaya başlayın. Bu sayede kan dolaşımını hızlandırmaya katkı sağlayabilirsiniz.

 • Sıcak ve soğuk tedavi; Kan dolaşımının hızlandırılması amacıyla sıcak ve soğuk tedavi uygulayabilirsiniz. Bu tedavi yöntemi kol ve bacaklarda kan dolaşımını hızlandırma noktasında oldukça etkilidir. Buna göre;
  • 40 derecelik bir sıcak suya 3 dakika süreyle,
  • Sonra da 18 derecelik bir suya 1 dakika süreyle,
  • En son yine 40 derecelik bir sıcak suya 10 dakika süreyle kollarınızı sokarsanız, kan dolaşımınız hızlanacaktır.
 • Bacakların yükseltilmesi; Bacaklarınızda zayıf kan dolaşımı varsa, imkan buldukça bacaklarınızı yukarıya doğru kaldırın. Yürüyüşten sonra bacaklarda ağrı ve yanma şeklinde yakınmalarınız varsa, gece bacaklarınıza kramp giriyorsa ya da bacaklarınızda karıncalanma oluşuyorsa kan dolaşımını hızlandırmalısınız.

Ayaklarınızı ve bacaklarınızı yukarıya kaldırmak, yorgun olan bacaklardaki şişlikleri ve ağrıyı azaltacaktır. Bacaklarınızı her defasında 15 dakikalık sürelerle her gün 3-4 kez yukarı kaldırın. Uzun süre oturmak zorundaysanız ve uzanma imkanı bulamıyorsanız, oturduğunuz yerde bacaklarınızı devamlı hareket ettirmeye çalışmalısınız. Bacaklarınızı yukarı kaldırma hareketini düzenli olarak yaparsanız, derin damar trombosisi hastalığı riskini de önlemiş olursunuz.

 • Stres yönetimi; Stresi yönetmeyi bilmeniz, kan dolaşımını hızlandırma konusunda pozitif etki sağlayacaktır. Aşırı stres durumu kardiyovasküler sistemin bozulmasına ve göğüs ağrısına neden olur. Stresli kişilerde genellikle kan dolaşımının yavaş olduğu belirlenmiştir. Bu durum, stresin kan damarlarında yaptığı sıkıştırma ve kan dolaşımını azaltmasıdır.
 • Sigarayı bırakmak; Kan dolaşımının hızlandırılmasını sağlamak ve damar sağlığını korumak için sigaranın bırakılması gerekmektedir. Sigara içmek kalbinize zarar vermektedir ve damarlarda plak birikmesine neden olmaktadır. Bu da kan dolaşımını zayıflatan bir faktördür. (Sigarayı gerçekten bıraktıran ilaçlar mevcut)

Pasif içicilik dahi kalp sağlığı açısından zararlıdır ve damar sorunlarına neden olabilmektedir. Kalp hastalığından kaynaklanan ölüm riskinin düşürülmesinde her türlü tütün kullanımından uzak durulması gerekmektedir.

 • Derin nefes almak; Derin nefes alınması kan dolaşımının hızlanmasını, akciğer fonksiyonlarının iyileşmesini, rahatlamayı ve kişinin genel sağlığının olumlu yönde olmasına yardımcı olmaktadır. Bir araştırmada derin nefes alıp yapılan ayak egzersizleri sayesinde, femoral damardaki kan akışının hızlandığı belirlenmiştir.

Kan dolaşımını hızlandıran besinler;

 • Zencefil; Kan dolaşımını hızlandıran besinlerden biri olan zencefil hakkında gerçekleştirilen bir araştırmada, kalp sağlığı konusunda çok olumlu etkiler sağladığı ve kanın inceltilmesinde katkı sağladığı belirtilmektedir.
 • Bitter çikolata; Antioksidan özelliği bulunan bitter çikolata, kan dolaşımını hızlandıran besinlerden bir diğeridir. Kan damarlarının genişlemesine katkı sağlayan bitter çikolata, periferal arter hastalığının belirtilerini gidermektedir.
 • Sarımsak; Kanı temizlemede yardım eden sarımsak, doğal bir antibiyotiktir ve genel sağlık üzerinde önemli etkileri bulunmaktadır. Yapılan bir araştırmaya göre, düzenli sarımsak tüketimi hücrelere kan akşını hızlandırmaya katkı sağlamaktadır.
 • Kırmızı biber; Acı biberdeki etken madde kapsaisindir. Bu madde, vücuttaki kan dolaşımının hızlandırılması amacıyla kullanılabilmektedir. Kapsaisin içerikli bantlar, cilde yönelik kan akışını hızlandırmakta ve ağrıyı gidermektedir.

Dolaşım sistemi hastalıkları nelerdir?

Kaynak: Bu yazı, iyibakkendine.com/kan-dolasimi-nasil-hizlandirilir-kan-dolasimini-hizlandirmak-icin/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

дапоксетин цена

левитра стоимость

сиалис инструкция по применению