Kalça ağrısı nedenleri ve tedavisi

kalça ağrısı

Kalça ağrısı belirli aralıklarla, genellikle hepimizin yaşadığı bir ağrıdır. Çünkü, kalça eklemi hemen hemen vücudun her hareketinde kullanılır. Kalça ekleminde, kemiklerin korunması için bir kıkırdak tabakası vardır. Çeşitli hareketler, gerilmeler, kilolu olmak, sakatlanma, yıpranma ve aşınma nedenli olarak kalça ağrıları oluşur. İşte, kalça ağrısı nedenleri ve tedavisi;

Kalça ağrısının nedenleri

Yaşlanma ve zorlama

Kalça eklemi uzun süre gerilmeye maruz kalırsa kıkırdak dokusu yıpranır. Bu etki yaşın ilerlemesi veya uzun süre koşma gibi durumlarda kemikleri koruyamaz hale gelir. Kemiklerin birbirine sürtmeye başlaması sonucu kalçada ağrılar oluşur.

İltihap

Kalça eklemi rahat ve yumuşak hareket edebilmek için sıvı salgısı yapar. Sıvının iltihaplanması bu bölgeyi doldurur. Bu nedenle, iç basınç artar ve kalçada ağrılar başlar.

Artrit (kireçlenme)

Kalça ağrısı artrit kaynaklı olabilir. Yıpranma ve aşınma ile kalça kemiklerinde olan artrit, uyluk kemiği, kalçanın sonunda olan kıkırdağı etkiler. Bu nedenle kalça ağrıları şiddetli olur.

Kalça kırılması

Kalça kırılması düşme ya da travmalar ile oluşur. Genelde yaşlanan insanlarda daha fazla oluşan bir durumdur. Yaşın ilerlemesi ile, kemikler incelir ve kırılgan olur.

Kalça bursiti

Bursit, içi yağ dolu olan keseciktir. Bu kese içinde ki sıvı iltihaplanınca ortaya çıkan durum kalça bursiti olarak bilinir. Bu durumda kalçada oluşan her hareket ciddi ağrılara neden olur.

Osteonekroz

Kalçaya olan kan desteği hasar alırsa ortaya çıkar. Kemik dokusunda ciddi hasar yaratan bir durumdur.

Kalça ağrısı tedavisi

İlaç tedavisi

Kalça ağrısında ilaçlar, iltihap giderici, kemik kaybını önleyici, eklem hasarını engelleyen ilaçlardır. Ayrıca ağrı kesiciler ve kortizon türevli ilaçlar da kullanılır. Kemik erimesine karşı kullanılan ilaçlar bazı durumlarda kalça ağrısı çeken hastalarda da kullanılır. Bu sayede kemik yapılanmasına destek verilir.

Kalça ameliyatları

İlaçların etki etmediği durumlarda hastaya kalçadan ameliyat yapılabilir.

Eklem protezi ameliyatı

Kalça ekleminin değiştirilmesi, eklem hasarının hareketleri sınırladığı durumlarda, sürekli ve şiddetli ağrı olduğunda uygulanır.

Kalça yüzeyi değiştirme

Bu ameliyatta uyluk başı alınır bir metal ya da seramik bir başla değişir.

Artroskopi

Küçük bir kamera ile eklem üzerine açılan küçük kesilere alet yerleşmesi ile yapılır.

Osteotomi

Kalçada hasar olan kısmın alınması ve eklemin düzeltilmesi ameliyatıdır.

One Response

  1. Esen 11 Eylül 2017

Leave a Reply

www.progressive.ua

В интеренете нашел популярный блог с информацией про https://progressive.ua.
Нашел в интернете классный интернет-сайт с информацией про механизм для откатных ворот https://sellmax.com.ua