HSG (Rahim filmi Röntgeni) Ne zaman Çekilir

rahim filmi

Halk arasında ilaçlı rahim ve tüp filmi olarak geçen HSG, rahim içine bir sıvı verilmesi ve arkasından röntgen çekilmesidir. Genelde kısırlık tedavisi gören hastalarda tüpler tıkalı mı yoksa açık mı anlamak için çekilmektedir. Rahim filmi kısırlık tedavisinin planlanması açısından çok önemlidir.

Rahim filmi ne zaman çekilir?

Rahim filmi çekilmesi için hastanın hamile olmaması gerekmektedir. Bu nedenle adet kanaması kesildikten hemen sonra çekilir.

Rahim filmi nasıl çekilir?

Rahim filmi çekilmeden önce hasta röntgen masasına yatar. Spekulum hastaya takılır. Hastaya ince bir boru yani kanül takılır ve rahime doğru uzatılır. Bu boru yardımı ile rahime sıvı verilmeye başlanır, bu esnada röntgen çekimi yapılır. Sıvı, tüplere gelince hasta hafif bir ağrı hissedebilir. Tüpler açık ise, sıvı karın boşluğuna doğru yayılır.

Rahim filminde bir aksaklık görünmüyorsa her iki tüp açıktır. Bazen rahim içinde miyomlar ve tüplerde tıkanıklık görülür. Rahim filmi çekilirken tüpler kasılarak kapalı görünebilir. Bu nedenle, rahim filminde tüplerin açık olması çok daha güvenilirdir. Bu nedenle, rahim filmi sonrası laparoskopi çekimi yapılarak, tüplerin net durumu ortaya çıkabilir. Rahim filmi sonrası kendiliğinden hamile kalanlar olabilmektedir. Bunun başlıca nedeni, tüplere verilen sıvının, kapalı olan tüpü açmasıdır.

İşlem sonrası 1-2 gün kasılmalar ve ağrı olabilir. Çok az seviyede kanama görülebilir. Rahim filmi sonrası ağrı kesici ve antibiyotik hastaya verilir.

Rahim filmi ağrılı bir işlem midir?

Kadınlar arasında en fazla korkulan tahliller arasında olan rahim filmi aslında sanıldığı kadar ağrılı bir işlem değildir. HSG işleminde az miktarda batma ve gerilme, basınç hissi vardır. Bu tarz ağrılarda dayanılmayacak kadar yüksek değildir. Bu nedenle, işlem yapılırken anestezi kullanılmaz. Ancak, ağrı eşiği düşük olan hastalarda bazen anestezi altında yapılmaktadır. Uzmanlar, işlemden 30 dakika kadar önce bir ağrı kesici alınırsa çok daha rahat edileceğini söylemektedir.

Leave a Reply

buysteroids.in.ua

www.pills24.com.ua