Hangi yiyecekler prostata iyi gelir

prostat

Prostata iyi gelen yiyecekler nelerdir, prostat için hangi besinleri almalıyız, işte doğal yollardan prostattan korunmanın yolları. İdrar torbasını saran salgı bezine prostat denilir. Prostat, doğuştan her erkekte bulunur. İdrar yollarını korurken, meniye salgı üretir. Belirli yaş sonrası prostat hormonlarında olan değişim kaynaklı yavaş bir büyümeye neden olabilir. Bu gayet normal kabul edilir. Bazen de prostat kanseri ve iltihabı oluşabilir. Prostat hastalıklarından korunmak için, bazı yiyeceklere dikkat edilmelidir. İşte, prostata iyi gelen yiyecekler;

Prostata iyi gelen yiyecekler

Prostata iyi gelen Meyveler

Meyvelerde bulunan antioksidanlar, prostat kanserine karşı koruma yaparlar. Vitamin ve mineraller ile bağışıklık sistemimiz kuvvetlenir. Antioksidanlarca zengin olan meyveler; çilek, kiraz, portakal, greyfurt, papaya, kavun, kivi, erik, üzüm ve karpuzdur.

Prostata iyi gelen Sebzeler

Sebzeler, enfeksiyonlara karşı koruma sağlarlar. Brokoli, yeşil biber  en yüksek besin değeri taşırken en düşük kalorilidir. Kırmızı dolmalık biber, ıspanak, lahana, havuç, domates, kabak, tatlı patates en önemli antioksidan sebzelerdir.

Prostata iyi gelen Tam tahıllar ve kepek

Tam tahıllar, lif ve protein içerir. Yapılan araştırmalarda tam tahıl kepeği, prostat kanserinde tümör büyümesini azaltır. Prostat kanserinde olumlu etki yaratan tam tahıllar, kan şekerinin düşesini sağlar.

Prostata iyi gelen Yağsız protein

Kırmızı et, işlenmiş etler, yağlı süt gibi doymuş yağ oranı yüksek protein kaynakları prostat kanserinde zararlıdır. Yağsız süt, sür ürünleri, ton balığı, somon balığı, mercimek, fasulye, yumurta akı, tavuk ve hindi eri, yağsız yoğurt etkili yağsız proteinlerdir. Bunlar prostat kanserine karşı koruma yapar.

Likopen

Likopen, prostat kanseri riskini düşürür ve korur. Likopen, domatese kırmızı rengi veren pigmenttir. Domates sosu, salçası, domates tüketenlerde prostat kanserine çok daha az rastlanır.

Selenyum

Meyve, sebze, deniz ürünleri, yumurta, sarımsak selenyum açısından zengindir. Selenyum prostat kanseri riskini düşürür.

Çinko

Prostat kanserinin başlarında ve korunmak için çinko tüketilmelidir. Kabuklu deniz hayvanları, süt, fındık ve baklagiller çinko açısından zengindir.

Prostata iyi gelen Bitkisel yağlar

Doymuş yağlar prostat için tehlikelidir. Keten tohumu yağı, ceviz yağı, kanola yağı gibi yağlar bizi prostattan korur.

Leave a Reply

www.farm-pump-ua.com

http://steroid-pharm.com

камагра