Hangi yiyecekler Kolesterole iyi gelir

kolesterol

Kolesterole iyi gelen yiyecekler

Kolesterol, kanda yağ seviyesinin(Lipid) artmasına verilen isimdir. Aslında kötü ve iyi kolesterol olmak üzere ikiye ayrılır. Kötü kolesterolün artması ile kalp damar hastalıkları riski de hızla artar. Aslında vücudumuz kendisi için gerekli olan yağı üretir. Dışarıdan beslenme ile aldığımız doymamış yağlar veya fazla miktarda yağ almak kötü kolesterolün artmasına neden olur. İşte, kolesterole iyi gelen yiyecekler;

Kolesterolü düşüren yağlar

Yulaf

Yulaf ezmesi, yulaf kepeği ve kahvaltılık gevrekler kötü kolesterolü düşürür. Yulafa ek olarak, elma, armut ve erik de yenilebilir.

Fındık

E vitamini, lif ve tekli doymamış yağlar bakımından zengindir. Aynı şekilde badem ve cevizde yenilebilir.

Balık

Omega 3 yağ asitleri balıkta bol miktardadır. Omega 3 yağ asidi, iyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolü düşürür. Kan basıncını dengeler, kanın pıhtılaşmasını engeller. Hamsi, sardalye, ton ve somon balığı iyi omega 3 kaynağıdır.

Zeytinyağı

Özellikle sızma zeytinyağı kuvvetli bir antioksidandır ve iyi kolesterolü yükseltir, kötüyü düşürür. Kilo vermek isteyen ve kanserden korunmak, kalp ve damar sağlığı için de mutlaka zeytinyağı tüketilmelidir.

Kolesterolü yükselten gıdalar

Doymuş yağlar

Kuzu eti, palmiye, Hindistan cevizi yağı, sığır eti, tereyağı, kremalarda bulunan yağdır. Kanda kolesterolü çok hızlı yükselten yağlardır.

Trans yağ içeren yiyecekler

Trans yağlar gıdaların uzun süre dayanması için kullanılır. Margarin, çerezler, börek, kek, ekmek, kızarmış yiyecekler, fast foodlarda trans yağlar kullanılır.

Kolesterol içeren yiyecekler

Hayvansal gıdalarda bol kolesterol bulunur. İşlenmiş etler, şarküteri ürünleri, sosis, yağlı süt, tereyağı örnek olarak sayılabilir.

Kolesterolü düşürmek için ne yapmalı?

Düzenli yapılan egzersizlerle kötü kolesterolü iyi kolesterole çevirmek mümkündür. Damar tıkanıklığı ve kalp hastalıkları düzenli egzersiz yapan kişilerde minumuma inebilir. Haftada 4 gün 30 dakika kadar yapılan tempolu egzersiz bunu sağlayacaktır. Sigara kullanmayı bırakmak, damar tıkanıklığını engeller. Üstelik sigara iyi kolesterolü düşürür.

Leave a Reply

www.steroid-pharm.com/gonadorelin.html

steroid-pharm.com

донорство яйцеклетки