Hamilelikte uyuşturucu madde kullanımı

hamilelikte uyuşturucu madde

Hamilelikte (Gebelikte) uyuşturucu madde kullanmanın pek çok zararı vardır. Öncelikle bebekte ani ölümler, düşük, gelişme geriliği, solunum sorunları, doğumsal özürler sıklıkla rastlananlardır. Anne adayında uyuşturucu madde kullanımı, felç, inme, hipertansiyon, psikiyatrik hastalıklar, hepatite neden olur. İşte, hamilelikte uyuşturucu madde kullanımı;

Yapılan araştırmalarda hamilelik ve öncesinde uyuşturucu madde kullanımı çok fazladır. Uyuşturucu maddeden kurtulmak için kesinlikle yardım alınmalıdır. Uyuşturucu profesyonel yardım alınmadan bırakılabilen bir madde değildir. Hamile kalmak isteyen bayanların gebe kalmadan yaklaşık 1 yıl kadar önce uyuşturucuyu bırakması tavsiye edilir.

Kokain

Bir kere kullanılan kokain sizi bağımlı yapabilir. Güçlü bir uyuşturucu olan kokain, damar yolundan iğne ile ya da koklayarak kullanılır. Gebeliğin ilk haftalarında düşük ve anne karnında ölüme neden olan kokain, bebeğe giden kan akımında azalmaya neden olarak, bebeğin kalp atımını hızlandırır. Erken doğum, plasenta dekolman, düşük doğum ağırlığı, gelişme geriliği, ani bebek ölümü, gelişim bozuklukları, doğumsal anomaliler, öğrenme güçlüklerine neden olabilirler.

Esrar (Marihuana)

Esrar, kadında yumurtlamayı engeller. Bu nedenle, esrar kullanırken hamile kalmak zordur.  Gebelikte esrar kullanan annelerin bebeklerinde gelişme gerilikleri, doğum sonrası ani bebek ölümlerine neden olmaktadır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde esrar süt ile bebeğe geçer. Bu durumda hem emzirme hem de gebelikte kullanılmamalıdır.

Eroin

Morfin, kodein, eroin, metadon, fentanil narkotik madde olarak adlanır. Yumurtlamayı baskıladığından bu maddeler hamile kalmayı zorlaştırır. Erken doğum, gelişim geriliği, ani bebek ölümleri, suyun erken gelmesi, gebelik zehirlenmesi, dekolman plasentaya neden olurlar. Gebelikte eroin kullanan annelerin bebeklerinde bağımlılık belirtisi görülür. Bebeklerde titreme, ateş, ishal, solunum güçlüğü, kilo kaybı dikkat çekecek kadar fazladır.

Amfetamin

Amfetamin kullanımı bebeğin kan basıncını ve annenin basıncını hızla yükseltir. Hamilelikte düşük, erken doğum, düşük doğum ağırlığı, dekolman plasentaya neden olabilir. Bebek bağımlı olarak doğabilir. Titreme, kasılma ve uyuyamama görülebilir. Bebekte ilerleyen dönemde öğrenme zorluğu görülebilir.

LCD ve PCP

Bu maddeler halisünasyonlar yaratmaktadır. Hamilelikte kullanıldıklarında, bebekte doğumsal özürlere neden olurlar. Ayrıca erken doğum ve gelişme geriliği yaşanır.

Leave a Reply

сильный женский возбудитель

еще по теме biceps-ua.com

Наш нужный веб сайт , он описывает в статьях про купить гейнер гейнер это