Hamilelikte El Uyuşması Neden olur ve Tedavisi

Hamilelikte El Uyuşması Neden olur ve Tedavisi 1

Hamilelikte el uyuşması sıklıkla yaşanan bir durumdur. Gebelik döneminde vücut su toplar, bu nedenle de bileklerde ve ayaklarda su toplayarak şişmelere ve el uyuşmasına neden olur.Bundan dolayı, hamilelikte ayakkabılar sıkar ve yürümekte zorluk yaşanır. Tüm bunlar, hamilelikte gayet normal kabul edilir. İşte, hamilelikte el uyuşması şikayetinin olası nedenleri ve tedavisi hakkında bilgi;

Hamilelikte el uyuşması ve olası nedenleri nelerdir?

Vücudun su toplaması;

Hamilelikte el uyuşması, genelde vücudun su toplaması sonucu oluşur. Vücudun su toplaması yani ödem, hamilelikte bazı hormonlarda olan artış ve kan hacminin artması kaynaklı oluşan doğal bir durumdur. Sinir uçlarına kanın yeterince gitmemesine neden olan ödem, el uyuşması ve şişmesine neden olur.

El uyuşmasının bir diğer nedeni de karpal tünel sendromudur. Ödemin el parmaklarına giden ana siniri sıkıştırması sonucu oluşur. Ellerde uyuşma ve karıncalanma, karpal tünelin en sık rastlanan belirtisidir. Hamilelikte sıklıkla karşılaşılan bir durumdur.

B12 vitamin eksikliği;

B12 vitamini eksikliğinde sinirlerda hasar oluşabilir. Bu durum, ellerde uyuşmalara neden olur. Hamilelikte en fazla B12 vitamini eksikliği oluşmaktadır. A vitamini, B vitamini, kalsiyum, potasyum, magnezyum ve demir eksikliği de elde uyuşmalara neden olmaktadır.

Diyabetik nöropati ve diğer nedenler;

Şeker hastası olan kişilerde, sinirlerde hasar oluştuğundan uyuşmaların olması normal kabul edilir. Şeker hastası olan kadınlar gebe kaldıklarında, sinir hasarı çok daha iyi farkedilir hale gelir. Bu durumda ellerde uyuşmalar oluşur.

Uyurken bileğin elin altında olması kaynaklı kan akışının kesilmesi, böbrek sorunları, genetik durum kaynaklı da gebelikte ellerde uyuşma oluşabilir.

Hamilelikte el uyuşması nasıl geçer?

Karpal tünel sendromu hastalarında kullanılan eldiven, sinire olan baskıyı azaltır ve ağrı varsa engeller. Fakat bu eldiven kısa süreli kullanılmalıdır, yoksa ele giden sinirlerde zayıflık yaratacaktır.

Hamilelikte el uyuşmasını engellemek için mümkün olduğunca az tuz tüketilmelidir. Bol su içilmelidir. Bu sayede vücudun su tutmasının önüne geçilir.

Bileğinizi sürekli hareket ettirmeyin ve bir süre bilgisayar gibi bileğinizi kullanacağınız işlerle uğraşmayın.

Yatarken bileğinizin üzerine yatmayın, bu durum bilekten kan akışını keser.

Bileğinize hafif masaj yapın.

A ve B vitaminleri, magnezyum, kalsiyum, potasyum ve demir alımına dikkat edin, gerekirse takviye alın.

Fakat tüm bunlara rağmen durum düzelmezse, doktora gittiğinizde size; idrar söktürücü, bileğe enflamasyonu azaltan şırınga ile müdahale, B12 takviyesi ve antidepresan verilebilir.

Çok nadir olarak, tüm bunlara rağmen durum düzelmiyorsa ve karpal tünel sendromu kesinleşmişse, cerrahi uygulama yapılabilir.

Kaynak: Bu yazı, multiyasam.com/hamilelikte-el-uyusmasi-nedenleri-ve-tedavisi/ kaynak alınarak özgün olarak oluşturulmuştur.

Leave a Reply

https://farm-pump-ua.com/

steroid-pharm.com

http://pharmacy24.com.ua