Hamile olduğunu bilmeden yapılanlar

hamilelik bilinmeden yapılanlar

Hamile (Gebe) olduğunu bilmeden yapılanlar

Kadınlarda hamileliği belli eden ilk belirti adet gecikmesidir. Fakat, pek çok kadın hamile olduğunu fark etmeden hayatına devam ediyor. Sonradan da hamile olduğunu öğrendiğinde acaba bebeğe bir zarar verdim mi diyerek doktoru ile konuşuyor. İşte, kafalarda soru işareti bırakan hamile olduğunu bilmeden yapılanlar;

Hamile olduğunu bilmeden uçağa binmek

Hamileliğin erken dönemlerinde uçak ya da araba yolculuğu yapmanın hiçbir zararı yoktur.

Hamile olduğunu bilmeden denize girmek

Gebelik boyunca yüzmek en iyi sporlardan kabul edilir hatta doktorlar tarafından önerilir. Fakat, kavurucu güneş altında uzun saatler güneşlenmek, ıslak mayo ile oturmak gebelik açısından zararlı olabilir.

Hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapı kullanmak

Doğum kontrol hapı bir ay kullanılır ve bırakıldıktan 1-2 gün içinde adet kanaması oluşur. Bu adet kanaması gecikince hasta hamile olduğunu anlar. Yapılan araştırmalarda bir kutu doğum kontrol hapının bebekte bir zarar yaratmadığını fakat aylarca kullanılan hapın bebekte anomaliye neden olduğunu göstermektedir.

Hamile olduğunu bilmeden ertesi gün hapı kullanmak

Ertesi gün hapı kullandığınız halde hamile kalabilirsiniz bunun gebelik üzerinde bir etkisi yoktur. Fakat, hamileliğin ilerleyen aylarında doğum kontrol hapı kullanılırsa mutlaka doktora danışılmalıdır.

Hamile olduğunu bilmeden ağrı kesici ve antibiyotik kullanmak

Gebe kalındığını bilmeden kullanılan ağrı kesici ve antibiyotikler varsa mutlaka doktora danışılmalıdır. Çünkü, ağrı kesiciler gebelikte kullanılmamalıdır. Bazı antibiyotikler hamilelikte kullanılır bazıları ise kullanılmaz. Bu nedenle doktora danışmalısınız.

Hamile olduğunu bilmeden sigara ve alkol

Hamileliğin erken dönemlerinde en tehlikeli olan sigara ve alkol alışkanlığıdır. Hamile kalmayı planlıyorsanız mutlaka bu alışkanlıkları 1 yıl önce bırakmalısınız.

Hamile olduğunu bilmeden diş tedavisi yaptırmak

Bu tür tedavilerin gebelik üzerinde zararlı etkisi yoktur. Fakat, tedavi sonrası kullanılan ağrı kesici, antibiyotiklerin zararı olabilir. Bu nedenle doktora danışın.

Hamile olduğunu bilmeden ağır yük kaldırmak

Hamilelikte iş yapmak veya erken dönemde ağır kaldırmanın bir zararı yoktur. Fakat, problemli hamilelik yaşayanlarda risk teşkil eder.

Hamile olduğunu bilmeden oruç tutmak

Gebe olduğunu bilmeden ilk dönemde oruç tutmanın bir zararı olmaz. Fakat, hamileliğin ilerlediği dönemde oruç tutulması önerilmez.

Hamile olduğunu bilmeden lazer epilasyon veya ağda yapmak

Bu tarz epilasyon, ağda, lazer epilasyon gibi uygulamaların gebeliğe zararı yoktur.

Hamile olduğunu bilmeden tomografi, MR, röntgen çektirmek

MR, röntgen ışını içermez bir zararı yoktur. Bilgisayarlı tomografi, röntgen çektirmek yüksek dozda uygulanırsa tehlikelidir. Bu tarz durumlarda kesinlikle doktora danışmak gereklidir.

Hamile olduğunu bilmeden cinsellik

Hamilelikte cinsel ilişki serbesttir. Sadece kanama ve düşük riski olan gebelerde yasaktır.

Hamile olduğunu bilmeden saç boyatmak

Hamile olduğunu bilmeden saç boyatmanın bir zararı yoktur.

One Response

  1. Cansu 17 Şubat 2017

Leave a Reply

https://www.farm-pump-ua.com

surrogacycmc.com

bestseller.reviews/top-25-best-tv-shows-2018/