Güneş gözlüğü alırken nelere dikkat etmeliyiz?

gunes-gozlugu-alirken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Güneş gözlüğünü bir aksesuar olarak görmemek lazımdır. Çünkü, güneşin zararlı ışınlarından gözlerimizi koruyan güneş gözlüğü sağlımız için çok önemlidir. Fakat, pek çoğumuz göz sağlımız için yararlı olan bu gereci, gözlerimizi bozmak ve hasta etmek amaçlı almaktadır. Piyasada, merdiven altı üretilen bu gözlükler asla kullanılmamalıdır. İşte, güneş gözlüğü alırken dikkat edilmesi gerekenler;

Gözlük alırken dikkat edilmesi gereken 10 madde var. Güneş gözlüğü alırken kaliteli ve camı gerçek olanlar tercih edilmelidir. Bu durumda çok pahalı olan gözlükler yerine sağlığımıza uygun olanlar tercih edilmelidir. Tabi ki kaliteli ve sağlığımıza uygun olan gözlükler çok uygun fiyatlara da satılmamaktadır.

Güneş gözlüğü alırken dikkat edilecekler:

Güneş gözlüğünü moda değil, sağlımız için gerekli olan bir gereç olarak kabul etmeliyiz. Göz sağlığı için gerekli olan bu araç, güneşten gözlerimizi korumak amaçlıdır.

Güneş gözlüğü için bir yaş sınırı yoktur. Hem çocuklar hem de yetişkinler güneşe çıkarken mutlaka güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Güneş gözlüklerinde camın yapısı çok önemlidir. Her gözlük camı ultraviyole ışınlarını tutmaz. Bu durumda satın alacağınız gözlüğün ultraviyole ışınları tutan kalite belgesi olmalıdır. Yani çok pahallıya aldığınız bir gözlüğün ultraviyole ışını tutan camları yoksa sadece aksesuardır ve göz sağlığınıza da zararlı bir ürün olduğu unutulmamalıdır.

Güneşin içinde olan UV ışınları,  gözün mercek ve retinasına zarar verir. Çocuklarda ve yetişkinlerde bu durum, gözde katarakt oluşmasına ve hatta körlüğe, göz hastalıklarına neden olur. Güneş gözlüğü bu nedenle ihtiyaçtır ve önemlidir.

Üstelik katarakt ameliyatı sonrası mutlaka kaliteli gözlük kullanılmalıdır. Göz hastalıklarının hemen hemen hepsinde doktorlar güneş gözlüğü önerir.

Numaralı gözlük ya da lens takanların güneş gözlükleri de mutlaka numaralı olarak yapılmalıdır. Özetle, hipermetropsanız ya da miyopsanız güneş gözlüğünüz de aynı şekilde olmalıdır.

Kontak lensler UV ışınlarından korumadığından mutlaka kontak lens kullananlar da güneş gözlüğü kullanmalıdır.

Güneş gözlüğü alırken camların rengi duman rengi ya da kahverengi olmalıdır. Mavi renk, göze güneş ışınlarını çok fazla yansıttığından kullanılmamalıdır. Turuncu ya da sarı renk olanlar ise trafik ışıklarını algılamanızı zorlaştırır. Bu nedenle kullanılmamalıdır.

Güneş gözlüğü bir tek kozmetik yarara sahiptir. O da güneşe baktığınızda gözünüzü kıstığınızdan alnınızda ve göz kenarlarında oluşan kırışıklıkların olmasını engellemesidir.

Leave a Reply

http://pharmacy24.com.ua/

дженерик левитра индия

medicaments-24.com