Gözde çapaklanma nedir, neden olur nasıl geçer

göz çapaklanması

Gözde çapaklanma nedir, neden olur nasıl geçer: Göz çapaklanması, sabahları uykudan kalkıldığında karşılaşılan bir durumdur. Pek çok insanda, nemlenen göz çevresi sabaha kadar kuruma ve gözleri açmakta zorlanmaya neden olmaktadır. Göz çapaklanması bazen bir enfeksiyon kaynaklı oluşabilir. Bazen de, gözyaşı kanalının kurumasına bağlıdır.

Sürekli oluşan çapaklanmada bunun nedenini bilmek gereklidir. Altta yatan neden tedavi edildiğinde çapaklanmada kendiliğinden kaybolacaktır. Çapaklanma, gözlerde kızarıklık, bulanık görme ve gözlerde şişmelere neden olabilir. Bu durumda hemen doktora gözükmekte fayda vardır.

Göz çapaklanmasına iyi gelen öneriler

Yaban mersini

Göz hastalıklarında çok faydalı olan yaban mersini, özellikle gözde oluşan enfeksiyonlara iyi gelmektedir. Yaban mersini içinde olan anioksit madde, gözlerde çapaklanmaya neden olan iltihapların giderilmesinde faydalıdır.

Böğürtlen

Antioksit özelliği ile gözlerde oluşan çapaklanmaya iyi gelir.

Rezene

Çapaklanma sorununda rezene çayı yapılıp, gözler bu çay ile silinmelidir. Silme işleminde gözlere baskı yapılmamalıdır. Baskı yapılırsa gözlerde kızarma ve yanma oluşabilir.

Adaçayı

Adaçayı çay olarak hazırlanmalı ve ılık çaya pamuk batırılıp gözlerin etrafı ve çapaklar silinmelidir. Eğer, tek bir gözde varsa, asla hasta olan göze dokunan pamuk diğer göze sürülmemelidir. Çünkü, göz çapaklanması bulaşıcıdır.

Aynısefa bitkisi

Sıcak su içinde bir tutam koyulur ve yaklaşık 20 dakika kadar beklenir. Bu suya bir bezi batırın ve göze kompres uygulayın. Günde 2 defa uygulandığında gözler rahatlar ve çapaklanma biter.

Siyah çay

Ilık olan siyah çayı bir pamuk yardımıyla alın ve gözlerinizi silin. Bu yöntem hiçbir zarar vermez ve hergün uygulanabilir. Çayın çok soğuk ya da çok sıcak olmamasına dikkat edin.

Çocuklarda göz çapaklanması ve nedenleri

Göz çapaklanması nasıl geçer?

Leave a Reply

chemtest.com.ua

xn--e1agzba9f.com

also antibioticlistinfo.com