Ginseng bitkisi, Ginkgo Biloba ve Sibirya Ginsengi faydaları

Ginseng bitkisi, Ginkgo Biloba ve Sibirya Ginsengi faydaları 1

Çin tıbbının dünyaca ünlü bir bitkisi olan Ginseng, kan basıncının düzenlenmesinden merkezi sinir sistemini uyarılmasına kadar çok geniş bir etki alanı bulunmaktadır. Ginkgo Biloba ise hem kalp dostu hem de Alzheimer hastalığında faydalıdır. Yazımızda Ginsengin yararları, Ginkgo Biloba ve Sibirya Ginsengi ile ilgili bililer vereceğiz. İşte, detaylar;

Ginseng ve Ginkgo Biloba:

200 milyon yılı aşkın bir geçmişi olan Ginseng, büyük kazık köklü çok yıllık otsu bir bitkidir. 6-8 yaşlarındaki bitkilerin kökleri yaklaşık 10 cm olup, beyaz veya kırmızı renkli olmaktadır. Ginsengin yaşlı ev etli çatallı olan kökleri ilaç olarak kullanılmaktadır.

Ginseng bitkisi gingesonit denen triterpenik saponositler, panaxatnol, panaxosidesitler ve D grubu vitaminler içermektedir. Ginsengin kan düzenleyici, kolesterol düzeyini düşürücü, kalbi kuvvetlendirici, sinir sistemini uyarıcı ve yorgunluğu giderici özellikleri bulunmaktadır. Bunlardan başka cinsel gücü arttırıcı ve iştah açıcı özellikleri de vardır.

Ginseng’te strese karşı direnci arttıran bir ajan olan adaptogen, diğer tüm bitkilerden çok daha fazla yer almaktadır. Fiziksel aktivitelerin ve vücut direncinin artmasına yardımcı olan Ginseng, aynı zamanda hem fiziksel hem de mental dayanıklılığın da artmasına yardımcıdır.

Ginseng bitkisi erkeklerde üretkenliği, erkeklik hormonunu, sprem miktarını, cinsel gücünü ve dolaşım sistemlerini pozitif bir biçimde etkilediği belirtilmektedir. %24 gibi yüksek flavonoid içeren Ginseng, aynı zamanda çok güçlü bir antioksidan özelliğe sahiptir.

Ginsengin kullanım alanları:

Ginseng serebral eksiklik, depresyon, hafızanın hasar gçrmesi, demans sendromundan sonraki baş ağrıları, vertigo ve kulak çınlaması, dikkat eksikliği, vasküler ve yaşlılıktan kaynaklanan ruhsal bozukluklar, antideprean kullanımından dolayı ortaya çıkan cinsel fonksiyon sorunları ve hipoksi gibi rahatsızlıklarda kullanılan besin ek takviyesidir.

Ginkgo Biloba:

Sağlıksız beslenme nedeniyle düzensiz uyku ve aşırı yorgunluk beyin fonksiyonlarını olumsuz etkilemekte, bellek sorunlarına yol açmaktadır. Ginkgo Biloba kan dolaşımının artmasını sağlayarak, beyin hücrelerine oksijen ve glukoz gitmesini desteklemekte ve hafızayı güçlendirmektedir.

Ginkgo Biloba, astım semptomlarını azaltmakta ve filara cinsi kıl kurdunun vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Bu etkileri nedeniyle Çin ve Japonyada ilaç olarak yüzyıllar boyunca kullanılmış ve halen kullanılmaktadır. Ginkgo Biloba, aynı zamanda tam bir kalp dostudur ve Alzheimer’a karşı oldukça faudalıdır.

Oldukça güvenli bir bitkisel ekstre olan Ginkgo Biloba, hafif kan sulandırıcı etkisiyle warfarin gibi güçlü kan sulandırıcılarla etkileşime girer. Uzun müddet kimyasal ilaç kullanan kişiler de doktorlarına danışarak Ginkgo Biloba kullanabilirler.

Kırmızı Ginseng:

Özellikle Uzakdoğu’da hayat iksiri olarak betimlenen Kırmızı Ginseng, yaklaşık 200 yıldan bu yana en fazla kullanılan şifalı bitki özelliğini taşımaktadır. Sadece Güney Kore’de üretilmekte olan Kırmızı Ginseng, buradan tüm dünyaya ihraç edilen üstün hücre yapıcı bir bitki özü durumundadır.

Kırmızı Ginsengin faydaları:

 • En önemli faydalarından biri merkezi sinir sistemini etkileyerek, beyin aktivitelerini arttırmaktadır.
 • Konsantrasyon ve düşünce bozukluğu, hafıza zayıflığı ve dalgınlığı önlemeye yardımcıdır.
 • Yorgunluk, bitkinlik, huzursuzluk ve uykusuzluk gibi sorunları düzenler.
 • Vücudun canlanmasını sağlar ve zindelik verir.
 • Depresyona ve sinir bozukluklarına karşı korur, akli ve zihinsel fonksiyonların gelişmesine katkı sağlar.
 • Organizmanın dayanıklılığını ve doğal savunma mekanizmasını arttırmaktadır.
 • Zihinsel ve fiziksel kabiliyetleri arttırıp geliştirir.
 • İstem dışı çalışan sinir sisteminin salgılarının düzenlenmesini ve dengeli şekilde işlemsini sağlar.
 • Merkezi sinir sistemini alkol ve uyuşturucu maddelerin etkilerine karşı korur.
 • Yaşlı bireylerde görülen psikolojik ve ruhsal çöküntülerin giderilmesinde yardımcıdır.
 • Şehir yaşamının getirdiği stres ve sinir gerilimlerinde dayanıklılık verir.
 • Yaşlılığa bağlı gelişen halsizlik, güçsüzlük ve bitkinliğin giderilmesinde yardım eder.
 • Gençlik ve zindelik vererek, sağlıklı ve uzun bir hayat sürmeye imkan verir.
 • Yaşlanmayla oluşan beyin hücrelerinin kaybını minimuma indirir, buna bağlı öğrenme ve hatırlama kabiliyetini de arttırır.
 • Sinirsel öğürme ve bulantıların önüne geçer.
 • Endokrin sistemi üstünde olumlu etkisi vardır.
 • Kardiyo vasküler sistemdeki etkisi olumlu yöndedir ve kanıtlanmıştır.

Kırmızı Ginsengin yan etkileri:

Kırmızı Ginsengin kendisinin ve kökünün uyarıcı özelliğinin olması, özellikle kronik yüksek tansiyonu olanların ve kalp hastalarının, Kırmızı ginseng bitkisini her türlü tüketimlerinde doktorlarına danışarak kullanmaları gerekmektedir.

Hamile ve emziren annelerin kullanmalarında kesinlikle sakınca vardır. Kırmızı Ginseng’in kalp ilaçlarıyla birlikte kullanılmaması, insülin alan şeker hastalarının da doktor kontrolünde tüketmeleri gerekir.

Sibirya Ginsengi:

Birçok hastalığa ve derde şifa olan önemli bir bitkidir. Sibirya Ginsenginin faydaları ise şöyledir;

 • Bağışıklık sistemiyle birlikte hafızayı güçlendirici bir etkiye sahiptir.
 • Zihinsel anlamda yoğun olarak çalışan kişilerin tüketmeleri tavsiye edilmektedir.
 • Yaşanan stres ve sinirlilik durumunda da oldukça faydalıdır.
 • Rusya’daki araştırma ve çalışmalar; Sibirya Ginsengi’nin vücut enerjisini arttırdığı ve dayanıklılık sağladığını göstermiştir. Özellikle Çernobil sonrası radyasyonun verdiği zararlı etkileri azaltmak amacıyla çevre halka Sibirya Ginseng’i kullandırılmıştır.

Önemli uyarı:

Özellikle hamile ve emziren annelerin kesinlikle tüketmemesi gerekmektedir. Kalp hastası olanların ginsengi kesinlikle doktor bilgisi dahilinde kullanmaları önerilmektedir. Enerji verici, uyarıcı ve güçlendirici özellikleri nedeniyle uykusuzluğa yol açabilmektedir. Bundan dolayı kontrollü tüketilmesi gerekmektedir.

Leave a Reply

https://progressive.ua

https://buysteroids.in.ua