Gebelikte tansiyon yüksekliği (Hipertansiyon) ve tedavisi

gebelikte tansiyon yükselmesi

Gebelikte (Hailelikte) tansiyon yüksekliği tehlikeli bulunan bir durumdur. Bazı gebelerde gebelik öncesi hipertansiyon vardır bazılarında ise gebelikte hipertansiyon oluşabilir. Her yüz gebelikten 10’unda yüksek tansiyon oluşabilmektedir. Bu nedenle, gebelikte düzenli olarak kan basıncı kontrol edilmelidir. İşte, gebelikte tansiyon yüksekliği;

Gebelikte oluşan tansiyon yüksekliği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Genelde beş farklı şekilde oluşur.

Tansiyon yüksekliği gebelik öncesi varsa ve gebeliğin 20. Haftası öncesi 14/9 üzeri tansiyon saptanırsa buna kronik hipertansiyon denilir.

Gebeliğin 20. Haftasından sonra oluşan tansiyon yükselmesi gebelik boyunca düzelmez ise gestasyonel hipertansiyon olarak bilinir.

Gestasyonel hipertansiyona idrardan protein atımının 24 saatte 300 mg. üzerinde olması eklenince, buna preeklampsi denilir.

Kronik hipertansiyonun çok şiddetlenmesine  süperempoze preeklampsi denilir.

Preeklampsi hastasının nöbet geçirme haline eklampsi ismi verilir.

Gebelikte yüksek tansiyon tedavisi

Kan basıncı yüksekliği tehlikeli değerlerde değil fakat yüksekse gebeliğin devamına karar verilir. Bu nedenle tansiyon düşüren ilaçlar hastaya kullandırılır. Eğer şiddetli bir şekilde hipertansiyon yaşanıyorsa tek çözüm doğumdur.

Hamile kalmadan önce yüksek tansiyon sorunu yaşayan kadınlar sağlıklı bebek dünyaya getirebilir. Hamile kalmadan önce anne adayının hipertansiyonu hakkında bilgi sahibi olmalı ve kadın doğum doktoru ile birlikte hamilelik dönemi planlanmalıdır. Anne adayı, karnın üst kısmında ağrı ve baş ağrısı, bulantı, kusma, bulanık görme şikayetleri olduğunda hemen doktora gitmelidir.

Hamileliğin ilk dönemlerinde  tansiyon yükselmesi olduğunda gebeye yatak istirahati önerilir. Anne adayında tansiyon tehlikeli düzeye çıkmaz ise yatak istirahati ile gebelik devam eder. Fakat değerler yükselirse bebek hemen sezaryen ile alınır. Annede kan düzeyini dengelemek için, taze kan, plazma ve trombosit solüsyonu takviyelenir.

Bebekte hipertansiyona bağlı riskler nelerdir?

Hamilelikte tansiyon yükselmesi kaynaklı annede kasılmalar, beyin kanaması ve körlük oluşabilir. Yüksek tansiyon böbreklere hasar verir ve böbrek yetmezliği oluşabilir. Bebekte gelişme geriliği oluşur. Bebeğin eşinin erken ayrılması kaynaklı bebek ölümleri, karaciğerde yırtılmalar, kalp yetmezliği oluşur.

Leave a Reply

buysteroids.in.ua

https://pharmacy24.com.ua

steroid-pharm.com/oxyndrol-oxymetholone.html